4. Tak są zadłużeni Dolnoślązacy! Na każdego z nas przypada średnio 1800 złotych długu
Niemal co dziesiąty z nas ma trudności z regulowaniem swoich zobowiązań. Na zdjęciu ilustracyjnym mężczyzna, który trzyma się za głowę Fot. pixabay

Dolnoślązacy są na pierwszym miejscu w Polsce pod względem nieuregulowanych zobowiązań. Na każdego z nas przypada średnio 1,8 tys. zł długu – i to takiego, którego nie byliśmy w stanie spłacić co najmniej przez 30 dni od daty płatności. Niemal co dziesiąty z nas jest wpisany na listę dłużników prowadzoną przez Krajowy Rejestr Długów.

Takiego wyniku nie mają mieszkańcy żadnego innego regionu Polski. Po piętach depczą nam jedynie mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Rzetelny jak z Podkarpacia

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej i Rzetelna Firma zbadały rzetelność polskich konsumentów, biorąc pod uwagę nie tylko kwotę zadłużenia w regionach, ale także ich wielkość oraz zaludnienie.

Eksperci zestawili łączny dług na tysiąc mieszkańców, średnią wartość zaległości notowanych w KRD dla danego obszaru oraz odsetek osób zadłużonych wśród mieszkańców województwa. Im więcej punktów zdobył region, tym wyższe miejsce zajął w rankingu i tym wyższa jest rzetelność jego mieszkańców.

Choć najwyższe łączne kwoty zadłużenia mają mieszkańcy Mazowsza, czyli 6,3 miliarda złotych, oraz Śląska, z zadłużeniem sięgającym 6,2 miliarda złotych, to nie tyle świadczy o ich wybitnej nierzetelności, ile wynika z najwyższego w kraju zaludnienia tych regionów. A ponieważ każde województwo różni się pod tym względem, obiektywnym wskaźnikiem w rankingu jest właśnie przeliczenie długu na tysiąc mieszkańców.
Katarzyna Starostka, ekspertka Rzetelnej Firmy

Na przeciwległym biegunie, wobec Dolnoślązaków, są mieszkańcy województwa podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Średnio jeden mieszkaniec nie spłacił „zaledwie” 693 zł długu.

Do rejestrów dłużników prowadzonych przez Biura Informacji Gospodarczej, zwane w skrócie BIG-ami, można trafić np. za nieopłacenie rachunku za prąd, gaz, telefon czy telewizje kablową lub Internet. Coraz częściej wpisywane są tam osoby zalegające z płatnością czynszu lub unikające płacenia kar za jazdę na gapę. Figuruje tam też liczne grono niewypłacalnych kredytobiorców.

Wierzyciel może wpisać konsumenta, jeśli ten zalega z płatnością co najmniej 30 dni, a dług jest niemniejszy niż 200 zł. Zgodnie z ustawą dłużnik musi być uprzedzony o fakcie wpisania go do jednego z czterech rejestrów dłużników, które funkcjonują na polskim rynku. Jedynym sposobem, aby zniknąć z tej niechlubnej bazy danych, jest spłata długów.