wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Seminarium duchowne we Wrocławiu: przyjęto dziesięciu kandydatów na księży
Zdjęcie ilustracyjne. Procesja podczas święta Bożego Ciała. Na pierwszym planie klerycy z seminarium duchownego www.wroclaw.pl / Oleksandr Poliakovsky
Zdjęcie ilustracyjne. Procesja podczas święta Bożego Ciała. Na pierwszym planie klerycy z seminarium duchownego

Aż dziesięciu kandydatów przyjęto we wrześniu do wrocławskiego seminarium duchownego. Decyzję o kapłaństwie podejmują coraz starsi mężczyźni.

Reklama

Do seminarium duchownego we Wrocławiu przyjęto we wrześniu dziesięciu kandydatów na księży. Pochodzą z całej metropolii, czyli kilku dolnośląskich diecezji.

Od ubiegłego roku seminarzyści z całej metropolii kształcą się i mieszkają w seminarium na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.

Kilkanaście lat temu doszło do wyraźnego tąpnięcia, jeśli chodzi o liczbę kandydatów do seminarium. Jednak od kilku lat zgłasza się do seminarium podobna, stabilna liczba mężczyzn.
Ks. dr hab. Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej

Teraz „rok zerowy”

Nowi kandydaci na duchownych najbliższy rok spędzą w Świdnicy. To tzw. rok propedeutyczny, określany „rokiem zerowym”. Dopiero po tym czasie rozpoczną formalne studia seminaryjne, które trwają sześć lat.

W czerwcu tego roku święcenia po wrocławskim seminarium przyjęło aż 17 duchownych.

Wśród kandydatów do seminariów kurialiści dostrzegli nowe zjawisko. Jeszcze kilkanaście lat temu 90 procent kandydatów przychodziło na studia teologiczne zaraz po maturze.

- Dzisiaj połowa chętnych do stanu kapłańskiego ma więcej niż 19 lat. Często rozpoczęli już inne studia, są też tacy, którzy wstępują do seminarium już po zdobyciu dyplomu na uczelni świeckiej – mówi ks. dr hab. Rafał Kowalski.

Jak informowała "Gazeta Wyborcza" do krakowskiego seminarium metropolitalnego zgłosił się jeden kandydat, a do seminarium w Tarnowie 14 mężczyzn.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl