wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. Znasz aktywną, charyzmatyczną i niezwykłą kobietę? Zgłoś ją do plebiscytu Wrocławianka Roku 2023

Statuetkę może otrzymać artystka, ekolożka, naukowczyni, przedsiębiorczyni, edukatorka i społeczniczka – w sumie siedem kobiet, które działają w nauce, biznesie i organizacjach pozarządowych. Zgłoszenie należy przesłać do 16 października.

Reklama

Rusza czwarta edycja plebiscytu Wrocławianka Roku.

– Tym wyróżnieniem chcemy pokazywać kobiety zaangażowane i mądre. Mają piękne dorobki zawodowe i społeczne, które warto promować i pokazywać – mówi Joanna Nyczak, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW.

Chodzi o docenienie i promocję

Organizatorzy szukają kobiet, których nietuzinkowa i ważna społecznie działalność daje przykład innym paniom. W tym roku jest siedem kategorii:

 • działalność równościowa,
 • działalność społeczna i edukacyjna,
 • działalność proekologiczna,
 • działalność artystyczna,
 • działalność naukowo-badawcza,
 • działalność small biznes (mała przedsiębiorczość),
 • i kategoria specjalna: teraz młodość – siła młodości.

Wizerunki zeszłorocznych zwyciężczyń, wraz z opisem ich działalności, można zobaczyć na wystawie, która stanęła dziś na ul. Oławskiej (przy fontannie).

Czym dla nich była ta nagroda?

– Dzięki nagrodzie poczułam, że ktoś zauważył moje działania. To było niesamowite – przyznaje Dorota Radwańska, właścicielka „Café Rozrusznik”, wyróżniona w kategorii small biznes. – Przez lata robiłam swoje i myślałam, że moje starania są oczywiste, a nagle okazało się, że mogą one być przez innych traktowane jak milowy krok – dodaje.

Z kolei Karolina Dzimira-Zarzycka, autorka książek o historycznych wizerunkach kobiet w sztuce, która otrzymała nagrodę Wrocławianki Roku 2022 w kategorii działalność artystyczna, przyznała, że wreszcie poczuła że jest doceniana we własnym mieście.

– Znam mnóstwo bardzo wartościowych kobiet – mówi prof. Joanna Rymaszewska zapytana o to, czy zgłosi w tym roku jakąś kobietę. – Muszę tylko pomyśleć, kto ma największe szanse na wyróżnienie – dodaje prof. Joanna Rymaszewska, która w zeszłym roku zwyciężyła w kategorii działalność naukowa. Kapituła doceniła jej aktywność na polu badania stymulacji w zaburzeniach depresyjnych i nerwicy natręctw oraz projekty związane z życiem społecznym osób z otępieniem.

Po co przyznawać statuetkę Wrocławianka Roku?

– Przez tysiąclecia dominował w naszej kulturze patriarchalny system. Teoretycznie, na papierze, mamy równouprawnienie, ale faktycznie, w głowach i nawykach tego równouprawnienia nie ma – podkreśla Joanna Nyczak. 

Innym powodem jest promocja działań podejmowanych przez kobiety:

– Inna rzecz, że kobiety nie bardzo lubią chwalić się swoimi osiągnięciami. Chcemy zachęcić ich do tego, aby  pokazały się i powiedziały o tym, co robią i jakie to ma znaczenie dla Wrocławia i nie tylko – wyjaśnia Joanna Nyczak.

Jak zgłosić kandydaturę?

Zgłoszenia należy wysyłać do 16 października:

 • mailowo na adres: wzd[et]um.wroc.pl (z tytułem „Wrocławianka Roku”)
 • listownie na adres organizatora: Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych ul. G. Zapolskiej 4 (z dopiskiem na kopercie „Wrocławianka Roku”)
 • osobiście: w kancelarii UMW ul. G. Zapolskiej 4, sala nr 4 (w kopercie z dopiskiem „Wrocławianka Roku”).

Pobierz wzór zgłoszenia kandydatki do plebiscytu Wrocławianka Roku 2023:

Laureatki plebiscytu wybierze kapituła, złożona z członkiń Wrocławskiej Rady Kobiet. Wyniki poznamy na gali zaplanowanej na 27 listopada w Teatrze Muzycznym Capitol. Zwyciężczynie otrzymają wówczas statuetki, które projektuje wrocławska artystka Kalina Bańka. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl