Rusza czwarta edycja plebiscytu Wrocławianka Roku.
– Tym wyróżnieniem chcemy pokazywać kobiety zaangażowane i mądre. Mają piękne dorobki zawodowe i społeczne, które warto promować i pokazywać – mówi Joanna Nyczak, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW.
Chodzi o docenienie i promocję
Organizatorzy szukają kobiet, których nietuzinkowa i ważna społecznie działalność daje przykład innym paniom. W tym roku jest siedem kategorii:
- działalność równościowa,
- działalność społeczna i edukacyjna,
- działalność proekologiczna,
- działalność artystyczna,
- działalność naukowo-badawcza,
- działalność small biznes (mała przedsiębiorczość),
- i kategoria specjalna: teraz młodość – siła młodości.
Wizerunki zeszłorocznych zwyciężczyń, wraz z opisem ich działalności, można zobaczyć na wystawie, która stanęła dziś na ul. Oławskiej (przy fontannie).
Czym dla nich była ta nagroda?
– Dzięki nagrodzie poczułam, że ktoś zauważył moje działania. To było niesamowite – przyznaje Dorota Radwańska, właścicielka „Café Rozrusznik”, wyróżniona w kategorii small biznes. – Przez lata robiłam swoje i myślałam, że moje starania są oczywiste, a nagle okazało się, że mogą one być przez innych traktowane jak milowy krok – dodaje.
Z kolei Karolina Dzimira-Zarzycka, autorka książek o historycznych wizerunkach kobiet w sztuce, która otrzymała nagrodę Wrocławianki Roku 2022 w kategorii działalność artystyczna, przyznała, że wreszcie poczuła że jest doceniana we własnym mieście.
– Znam mnóstwo bardzo wartościowych kobiet – mówi prof. Joanna Rymaszewska zapytana o to, czy zgłosi w tym roku jakąś kobietę. – Muszę tylko pomyśleć, kto ma największe szanse na wyróżnienie – dodaje prof. Joanna Rymaszewska, która w zeszłym roku zwyciężyła w kategorii działalność naukowa. Kapituła doceniła jej aktywność na polu badania stymulacji w zaburzeniach depresyjnych i nerwicy natręctw oraz projekty związane z życiem społecznym osób z otępieniem.
Po co przyznawać statuetkę Wrocławianka Roku?
– Przez tysiąclecia dominował w naszej kulturze patriarchalny system. Teoretycznie, na papierze, mamy równouprawnienie, ale faktycznie, w głowach i nawykach tego równouprawnienia nie ma – podkreśla Joanna Nyczak.
Innym powodem jest promocja działań podejmowanych przez kobiety:
– Inna rzecz, że kobiety nie bardzo lubią chwalić się swoimi osiągnięciami. Chcemy zachęcić ich do tego, aby pokazały się i powiedziały o tym, co robią i jakie to ma znaczenie dla Wrocławia i nie tylko – wyjaśnia Joanna Nyczak.
Jak zgłosić kandydaturę?
Zgłoszenia należy wysyłać do 16 października:
- mailowo na adres: wzd[et]um.wroc.pl (z tytułem „Wrocławianka Roku”)
- listownie na adres organizatora: Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych ul. G. Zapolskiej 4 (z dopiskiem na kopercie „Wrocławianka Roku”)
- osobiście: w kancelarii UMW ul. G. Zapolskiej 4, sala nr 4 (w kopercie z dopiskiem „Wrocławianka Roku”).
Pobierz wzór zgłoszenia kandydatki do plebiscytu Wrocławianka Roku 2023:
Laureatki plebiscytu wybierze kapituła, złożona z członkiń Wrocławskiej Rady Kobiet. Wyniki poznamy na gali zaplanowanej na 27 listopada w Teatrze Muzycznym Capitol. Zwyciężczynie otrzymają wówczas statuetki, które projektuje wrocławska artystka Kalina Bańka.