wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław ma potencjał dla innowacji

Wrocław ma potencjał dla innowacji

Data publikacji: Autor:

Wrocław może być przykładem łączenia biznesu z nauką oraz tworzenia środowiska sprzyjającego współpracy i przedsiębiorczości – tak oceniają eksperci The Boston Consulting Group.  

Reklama

Klastry innowacyjności potrzebują sprawnie działających instytucji publicznych, uniwersytetów i ośrodków badawczych, inkubatorów przedsiębiorczości i parków technologicznych oraz firm. Polska ma w tych obszarach sporo do nadrobienia – wynika z opinii ekspertów The Boston Consulting Group, o której w poniedziałek 13 października napisał "Puls Biznesu". Analiza została zlecona przez prezesów banków polskich. Powodem był fakt, że Polska nie znalazła się na mapie najlepszych na świecie klastrów innowacyjności stworzonych przez Cluster Observatory. Portal został zainicjowany przez Komisję Europejską, a zarządzany jest przez Centrum Strategii i Konkurencyjności (CSC) przy Szkole Ekonomicznej w Sztokholmie.

Wrocław przykładem łączenia biznesu i nauki

Eksperci The Boston Consulting Group wskazali Wrocław jako miasto potrafiące skutecznie łączyć biznes z nauką oraz tworzyć środowisko sprzyjające współpracy i przedsiębiorczości. Jako pozytywny przykład dużych, rodzimych firm i narodowych czempionów wymieniony został KGHM, który od lat współpracuje z naukowcami.

– Wrocław ma największy potencjał do powstania klastra innowacyjności. W Stolicy Dolnego Śląska współpracują uczelnie wyższe, KPMG, park technologiczny i sektor bankowy – ocenił Marcin Kotlarek, partner w warszawskim biurze Boston Consulting Group (Puls Biznesu, "Potrzebujemy klastra z prawdziwego zdarzenia").

Eksperci docenili pozytywne nastawienie władz Wrocławia do łączenie biznesu z nauką oraz tworzenie środowiska sprzyjającego współpracy i przedsiębiorczości. Stolica Dolnego Śląska już dzisiaj myśli o stworzeniu badawczo-naukowego zaplecza dla polskiego przemysłu i może pochwalić się sprawnie działającymi: Wrocławskim Parkiem Technologicznym, Centrum Transferu Technologii na Politechnice Wrocławskiej oraz pierwszą w Polsce jednostką typu RTO (Research Technology Organisation - instytucja dostarczająca innowacyjne usługi), czyli Wrocławskim Centrum Badań EIT+.

– Innowacje potrzebują odpowiedniego środowiska, zaplecza naukowego, społecznego, technicznego. Nie da się zaplanować, co będzie innowacyjne i co będzie sukcesem w przyszłości. Ale można stworzyć do tego warunki i taką rolę pełni Wrocławskie Centrum Badań EIT+ – mówi Tomasz Gondek, wiceprezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

jr

Źródło: WCB EIT+

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama