wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zachwycające zdjęcia! Przez rok fotografował rzemieślników Nadodrza, odkrył tajemnice warsztatów i pracowni

Państwo Cichutowie prowadzą zakład z ramami na wrocławskim Nadodrzu od 1956 r. Firma rodzinna Ramy-Domański działa od 1978 r. Jest też młode pokolenie. Agata zakochała się w druku typograficznym i odkupiła w ubiegłym roku pracownię pana Wojciecha. Michał Medyński, fotograf z Wrocławia, przez cały ubiegły rok fotografował nadodrzańskie zakłady i pracownie. Powstał z tego fascynujący projekt - „Nadodrzemieślnicy”. Zobaczcie zdjęcia!

Reklama

Nadodrze to osiedle pełne lokalnych artystów i rzemieślników. Ma swój niepowtarzalny klimat, swoje własne tempo. Michał Medyński, fotograf i podróżnik, autor projektu „Nadodrzemieślnicy”, pokazał na swoich zdjęciach rzemiosło z perspektywy różnych pokoleń – zarówno stare zakłady i pracownie z tradycjami, jaki i te nowe, pełne współczesnej, młodej energii. Powstało 16 reportaży, a właściwie fotograficznych opowieści o utalentowanych ludziach i niezwykłych miejscach.

Artyści i rzemieślnicy zaprosili fotografa do swojego świata, pracowni, uchylili rąbka tajemnicy warsztatu. Dzięki temu możemy podejrzeć, jak powstają ich dzieła i przedmioty, które później trafiają do sklepów czy galerii sztuki.

Magia pracowni i warsztatów Nadodrza

Michał Medyński, autor fotografii mówi, że chciał w ten sposób przyczynić się do promocji tradycyjnego rzemiosła i kultury regionalnej.

- Spotkania z nadodrzańskimi rzemieślnikami pokazały mi, jak ważne jest wspieranie lokalnych społeczności. Prywatnie jednak każdy reportaż był dla mnie osobną podróżą, wyprawą w głąb artystyczno-rzemieślniczego świata, który - jak się okazało - jest zaraz obok, po sąsiedzku.
Michał Medyński, fotograf

Na zdjęciach udało mu się oddać magię codzienności, ale też zachować w kadrze odchodzący świat - przykładem jest chociażby zakład pana Anatola Korolczuka, tapicera z Nadodrza, który przeszedł już na emeryturę. Jego pracy nikt nie kontynuuje, ale nie zawsze się tak dzieje.

Agata, od ubiegłego roku właścicielka pracowni drukarskiej Dopiletero, w 2015 r. zafascynowała się drukiem typograficznym, gdy poznała pana Wojtka, wówczas 79-letniego zecera i pieczątkarza. Zaprzyjaźnili się, dużo się od niego nauczyła, a od 2022 r. sama prowadzi to magiczne miejsce i drukuje tu książki, kartki i notesy. 

Zobaczcie zdjęcia z cyklu „Nadodrzemieślnicy”

Kim jest autor projektu „Nadodrzemieślnicy”?

Michał Medyński to fotograf i podróżnik z wyboru, prawnik z wykształcenia, rocznik 1993. Jest laureatem wielu nagród na festiwalach, konkursach i biennale fotograficznych. Od 2012 roku mieszka we Wrocławiu na pograniczu Śródmieścia i Nadodrza. 

- Michał Medyński realizował swój projekt w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako Infopunkt Nadodrze wspieraliśmy go w przygotowaniu koncepcji całego projektu, w doborze osób fotografowanych oraz w kontakcie z rzemieślnikami i rzemieślniczkami – mówi Jacek Sterczewski z Infopunktu Naododrze, gdzie pokazywane były zdjęcia z cyklu „Nadodrzemieślnicy”. Teraz można je zobaczyć na stronie nadodrzemieslnicy.pl.

„Nadodrzemieślnicy”

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl