wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. To przedszkole wie jak być zielone. Mają łąkę na elewacji i warzywne ogródki (ZDJĘCIA)

Warzywne ogródki od kilku lat powstają przy wrocławskich szkołach i przedszkolach. Zioła i warzywa sadzone są w specjalnych skrzynkach, podlewanych deszczówką zbieraną do zamontowanych zbiorników z projektu projektu FoodSHIFT2030. O całą resztę dbają dzieci i nauczyciele. – To też ciekawa forma terapii – mówi dyrektorka integracyjnego przedszkola z ul. Oporowskiej, które odwiedziliśmy w ostatnim czasie.

Reklama

Przedszkole integracyjne im. Juliana Tuwima nabrało życia

Ogrody, zagajniki jak w lesie, porzeczki, drzewka owocowe i wymalowana łąka na elewacji budynku to spełnienie marzeń. 

– Wspólnie wymyśliliśmy, że powstanie mural, ale nie taki infantylny. Pan wymalował go nam w cztery dni. Tak powstała łąka kwietna i Dyzio Marzyciel pod drzewem na naszej ścianie – mówi Magdalena Kubala, dyrektor przedszkola integracyjnego nr 89 przy ul. Oporowskiej 1. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Przedszkole na ul. Oporowskiej stworzyło ogrody warzywne i łąkę na muralu Magdalena Pasiewicz
Przedszkole na ul. Oporowskiej stworzyło ogrody warzywne i łąkę na muralu

Wymalowano go z wypracowanych środków przedszkola i rady rodziców. Ogrody natomiast powstały dzięki finansowaniu z różnych programów, o które placówki edukacyjne nadal mogą się starać. Jeszcze w wakacje będą też remonty finansowane przez miasto. 

Ogródki warzywne powstały zimą 

Są ogórki, pomidory, jest marchewka, szczypior i rzodkiewka, a poza tym drzewka i krzewy owocowe. Piękne rabatki w beczkach i leśny zagajnik z ławkami w cieniu.

Mamy też ścieżkę sensoryczną i jesteśmy w trakcie jej odnawiania. Cały ogród jest bliski wyobrażeniu z naszych marzeń, a dzieci mają tu nie tylko świetną zabawę przy uprawie i obserwacji roślin. Uczą się ekologii, ale ma to też świetne działanie terapeutyczne. 
Magdalena Kubala

Jest to przedszkole integracyjne, opiekujące się dziećmi zdrowymi i z zaburzeniami, czyli dziećmi które posiadają orzeczenie z poradni psychologicznej. Zwłaszcza dla nich ogród jest cenny i pozwala przełamywać wiele barier poznawczych. 

– Dla niektórych dzieci taka ścieżka to wyzwanie. Są na niej szyszki, kamienie i poletko kaczeńców. Dzieci potrafią być niezwykle wrażliwe i na samą myśl o przejściu po szyszkach aż piszczą – mówi dyrektor. 

Programów na dofinansowanie dla ośrodków edukacyjnych jest sporo

Przedszkole na Oporowskiej plany ma bardziej śmiałe. Mural na elewacji będzie dokończony - pojawi się tam las, najpewniej ze środków własnych, bo to dekoracja. Ale w części ogrodu, gdzie jest tylko trawa - zaplanowano ścieżkę przyrodniczą.

– Będzie trochę jak we wrocławskim zoo. Chcemy zrobić ścieżkę z odciskami różnych zwierząt – wymienia dyrektor. 

Zapewnia, że po prostu działa. Wysyła sporo wniosków i wciąż poszukuje skąd można starać się o dofinansowanie, jak FoodSHIFT2030. Projekt ten został zakończony sukcesem, bo podobne ogródki warzywne powstały w kilkudziesięciu placówkach oświatowych, które zgłosiły wniosek. Możliwości są nadal. 

Łącznie powstały 24 ogrody warzywne zrealizowane w latach 2020-2023. Ich wyniósł ok. 672 tys zł. 

Szare na Zielone - program zielonych inwestycji miejskich 

Mimo zakończenia projektu unijnego FoodSHIFT2030, działającego w ramach programu Horyzont 2030, we Wrocławiu prowadzone są dla placówek oświatowych inne zielone inwestycje. Jest nim na przykład projekt na przykład Szare na Zielone, czyli gminna inicjatywa zielonych inwestycji dla szkół i przedszkoli. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl