wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rosyjska racja żywnościowa czy ukraińskie znaczki ze znanym okrętem. Nietypowa aukcja we Wrocławiu!

Rosyjska racja żywnościowa czy ukraińskie znaczki ze znanym okrętem. Nietypowa aukcja we Wrocławiu!

Ewa Waplak,

wyplatanie siatek maskujących w bibliotece przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu fot. Fundacja Ptach
wyplatanie siatek maskujących w bibliotece przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu

Od wakacji we Wrocławiu wyplatają siatki maskujące dla ukraińskiego wojska, teraz zbierają pieniądze na materiał do siatek. W piątek można pomóc Fundacji Ptach i wylicytować m.in. rosyjskie racje żywnościowe, tuby po zużytych granatnikach, znane na całym świecie znaczki z wiadomym rosyjskim okrętem czy obrazy malowane przez artystki podczas bombardowań. Zobaczcie sami!

Reklama

Dzień pracy sześciu wolontariuszy i siatka gotowa!

Od czerwca w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 8 przy ul. Grabiszyńskiej wolontariusze wyplatają siatki maskujące dla ukraińskiego wojska. Do tej pory zrobiono ich 27.

Wyplatanie jednej siatki to dzień pracy sześciorga wolontariuszy. Mamy specjalny stelaż, pracujemy na zmiany. Przychodzą uchodźcy z Ukrainy, Polacy, Białorusini
Ołena Vorovczenko z Fundacji Ptach

Siatki mają różne kolory, w zależności od terenu, w jakim są używane i pomagają ukryć nie tylko ludzi, ale też czołg czy całe obozowisko. Dlatego zapotrzebowanie na siatki jest ogromne. I chociaż rosyjska wojskie od kilku dni uciekają z Ukrainy, wojna nadal trwa.

Galeria zdjęć

Siatki maskujące wyplecione we Wrocławiu trafiły do Chersonia i obwodu Charkowskiego. W każdej chwili można dołączyć do wolontariuszy i w ten sposób pomóc.

Bibliotekę odwiedził m.in. znany ukraiński pisarz (typowany zna kandydata do literackiego Nobla) Serhij Żadan, który niedawno koncertował we Wrocławiu ze swoim zespołem.

Teraz fundacja zbiera pieniądze na materiały. Potrzeba 16 tys. zł. W piątek można dołożyć swoją cegiełkę do wojny z rosyjskim najeźdźcą.

Charytatywny koncert i licytacja dla Ukrainy

W piątek, 16 września, w Starym Klasztorze zaśpiewają wrocławsko-ukraińskie zespoły „Вимираючі Види” (pol. Gatunki Zagrożone) i VW PROJECT, goście z Ukrainy: zespoły KRASNA i Polikarpov oraz młodzi wokaliści ze szkoły wokalnej Laboratorium Śpiewu i Mowy.

Początek o godz. 19.00, ale  jak piszą organizatorzy – przygotujcie swoje portfele na wyjątkowe licytacje, ponieważ koncert będzie połączony z licytacją. Zebrane pieniądze w całości będą przeznaczone na materiały dla tworzenia siatek maskujących dla ukraińskiego wojska.

Co na licytacji? Wyjątkowe „wojenne” przedmioty

Do wylicytowania będą m.in. fragmenty min, zużyte tuby po granatniku przeciwpancernym, rosyjskie racje żywnościowe, obrazy malowane przez artystki podczas bombardowań, wyjątkowe i znane na całym świecie znaczki z rosyjskim okrętem czy jedną z siatek.

Galeria zdjęć

Cztery dziewczyny i chłopak z Fundacia Ptach

Fundacja Ptach działa we Wrocławiu od kilku lat. Założyła ja kilkoro wyjątkowych Ukraińców, którzy sami trafili do Wrocławia z Ukrainy na studia czy do pracy.

Przed pandemią organizowali m.in. w naszym mieście wakacyjny wypoczynek dla dzieci z tych terenów Ukrainy, które już od 2014 roku ucierpiały w skutek rosyjskiej agresji. Do Wrocławia fundacja zapraszała dzieci z niepełnosprawnościami. – Chcemy pokazać dzieciom, że świat też może być piękny i pełen możliwości – mówiła wtedy Ołena Vorovczenko.

W tym roku – po dwóch pandemicznych latach – fundacja znowu zorganizowała wakacyjny odpoczynek dla ukraińskich dzieci.

Galeria zdjęć

W sierpniu Wrocław odwiedziło 12-cioro dzieci z Kijowa i obwodu kijowskiego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl