wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Przeczytaj, jak zaadoptować zwierzę, aby przez lata i zwierzę było szczęśliwe, i człowiek zadowolony
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu Aleksandra Cukier z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce z psem ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu Tomasz Hołod
Na zdjęciu Aleksandra Cukier z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce z psem ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu

We wrocławskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt obecnie na adopcję czeka 150 kotów i 160 psów. Nie oznacza to jednak, że każdy, kto przyjdzie, od razu dostanie zwierzę na własność. Przeczytaj, jak podjąć decyzję o przyjęciu zwierzęcia do domu i jak wygląda procedura adopcji przeprowadzana przez Towarzystwo Opieki na Zwierzętami. Pod zdjęciami psów i kotów do adopcji znajdziesz krótki opis ich historii i temperamentu.

Reklama

W listopadzie tego roku do wrocławskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt trafiły 84 koty a także 40 psów. W sumie na adopcję czeka 150 kotów i 160 psów. Nie oznacza to jednak, że każdy, kto przyjdzie, od razu dostanie zwierzę na własność. Przeczytaj, jak wygląda procedura adoptowania zwierząt.

Nie działaj pochopnie. Zwierzę to odpowiedzialność

Pomysł, aby zaadoptować kota lub psa, może pojawić się nagle lub dojrzewać powoli. Zawsze jednak należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: 

  • Jakie warunki mieszkaniowe możesz zaproponować zwierzęciu?
  • Czy współdomownicy zgadzają się na zwierzę?
  • Czy nikt z domowników nie ma alergii ani na kota lub psa?
  • Czy stać cię na ciągłą i wieloletnią opiekę nad zwierzęciem?
  • Jaki charakter powinno mieć zwierzę, byście się dogadali?

Jest to dobry czas na przeglądanie zdjęć zwierząt do adopcji, które umieszczane są na stronie internetowej schroniska lub koncie na social mediach albo pod zdjęciami w galerii, która ilustrują tekst. Oprócz wyglądu należy zwrócić też na opis. To z niego dowiesz się, jaką przeszłość ma zwierzę, czy potrzebuje specjalistycznej opieki oraz jaki ma temperament.

Przyjdź do schroniska 

Kolejnym krokiem jest osobista wizyta w schronisku i wstępne wybranie zwierzęcia. Każda organizacja, która prowadzi adopcję zwierząt, ma własne zasady przeprowadzania tej procedury. 

Do schroniska Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami we Wrocławiu przy ul. Ślazowej 2 możesz przyjść bez wcześniejszego umawiania, ale co najmniej godzinę przed zamknięciem Biura Adopcji, czyli:

  • w poniedziałki, środy, czwartki i piątki od godz. 9.00 do godz. 15.30;
  • we wtorki od godz. 9.00 do godz. 17.30;
  • w soboty i niedziele od godz. 9.00 do godz. 14.00.

W Biurze Adopcji zawsze jest osoba, która odpowie o wybranym psie lub kocie i odpowie na dodatkowe pytania o ich charakterze, chorobach i specjalnych wymagań, jeśli są. 

Daj się poznać i wypełnij ankietę 

Na tym etapie pracownicy schroniska będą chcieli poznać również i ciebie, aby ocenić, czy zapewnisz psu lub kotu odpowiednie warunki. Dlatego warunkiem koniecznym adopcji jest wypełnienie ankiety. 

Nie musisz robić tego od razu. Ankietę dla wybranego zwierzęcia możesz też wypełnić w domu i przysłać na adres biuroschronisko[et]gmail.com.

Poświęć trochę więcej czasu 

Po uzyskaniu zgody Biura Adopcji na objęcie opieki nad zwierzęciem, przechodzisz do następnego etapu: poznawczego spaceru z psem lub wspólnego siedzenia z kotem.

Przygotuj się jednak, bo jeśli zwierzę ma większe problemy przystosowawcze, może potrzebnych będzie kilka takich wizyt. Opiekunowie w schronisku pomogą zrozumieć zachowanie zwierzęcia oraz podpowiedzą, jak radzić sobie z jego problemami.

Z wiedzy behawiorysty możesz korzystać za darmo jeszcze dwa tygodnie po adopcji.

Podpisz umowę adopcyjną

Umowa to nie tylko formalność. To zobowiązanie do zapewnienia zwierzęciu odpowiednich warunków bytowych, żywienia i leczenia. Aby ją podpisać, musisz mieć ukończony 18. rok życia i dowód osobisty przy sobie.

Nie zapomnij o smyczy i transporterze

Po zwierzę przyjdź przygotowany. Jeśli adopcja dotyczy psa, weź ze sobą pasującą do jego rozmiaru obrożę i smycz. Jeśli pies jest duży, konieczny jest też kaganiec. Aby odebrać kota, przygotuj transporter.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl