4. Postanowienia noworoczne Polaków, czyli „Nowy Rok, nowy ja”. Zobacz najpopularniejsze z nich [RAPORT]
Na zdjęciu: kobieta i mężczyzna tańczą tango. Nauka tańca to jedno z noworocznych postanowień... fot. pixabay

Ostatnie dni grudnia to czas, w którym robimy podsumowania i snujemy plany na przyszłość. Zdrowa dieta, rzucenie palenia, nauka języka obcego czy zmiana pracy. Jakie były najpopularniejsze postanowienia noworoczne Polaków na 2022 rok? Czy w nowym roku będzie podobnie? Zobaczcie raport przygotowany przez instytut badawczy – PSMM Monitoring & More.

Postanowienia noworoczne Polaków − raport 2022

Koniec roku to dla wielu z nas czas podsumowań i snucia planów na przyszły rok. Niektórzy postanawiają zrzucić zbędne kilogramy, skończyć z nałogiem, nauczyć się czegoś nowego lub wybrać się w podróż marzeń.

PSMM Monitoring & More przeanalizował temat postanowień noworocznych w polskiej przestrzeni mediów społecznościowych na przełomie 2021 i 2022 roku. Na co padł wtedy wybór Polaków i czy w tym roku na liście znajdą się podobne postanowienia? Zobaczcie!

Zdrowie, rozwój osobisty czy ekologia?

Z danych za okres od 1 grudnia 2021 do 31 stycznia 2022 wynikało, że w mediach społecznościowych w kontekście postanowień odnotowano ponad 33,6 tys. opinii i komentarzy, a liczba uzyskanych pod postami interakcji przekroczyła w tym czasie 1,3 mln. W strukturze źródeł dominował Facebook, gdzie najwięcej wzmianek na temat postanowień noworocznych opublikowano pomiędzy 29 grudnia a 4 stycznia.

Dominujące postanowienie dotyczyło kwestii zdrowia. Prawidłowe odżywianie, badania profilaktyczne, aktywny tryb życia, zrzucenie zbędnych kilogramów, zbilansowana dieta, regularne picie wody i dbanie o dobre samopoczucie – to tylko niektóre z postanowień, jakie wybierali polscy internauci.

Obok kwestii zdrowotnych, popularnym trendem był rozwój zawodowy. Prawdopodobnie ma to związek z pandemią, która pokazała, jak dynamicznie zmienia się rynek pracy. Ciekawym kontekstem pojawiającym się w postanowieniach noworocznych przełomie 2021 i 2022 roku był wątek ekologii. Liczne kampanie mające zwrócić naszą uwagę na kwestie środowiskowe przyniosły zamierzony efekt. Coraz więcej Polaków postanowiło zmienić swoje nawyki także w tej kwestii.
Tomasz Lubieniecki, ekspert PSMM Monitoring & More

– Analizując to, co działo się na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy, zakładamy, że w tegorocznych postanowieniach noworocznych będą wybijać się wątki związane z poczuciem bezpieczeństwa czy stabilnością finansową – dodaje Tomasz Lubieniecki.

Na liście życzeń pojawiały się także takie tematy, jak nauka języka obcego, zmiana stylu życia, nauka tańca czy „bycie lepszą wersją siebie”. Wśród użytkowników sieci znalazły się również osoby, które marzyły o przedłużeniu umowy o pracę, rozwoju osobistym oraz kupnie mieszkania.

Postanowienia noworoczne tematem dla polskich celebrytek

Na liście topowych profili w social mediach poruszających temat postanowień noworocznych, na przełomie 2021 i 2022 roku uplasowały się m.in. Anna Lewandowska, Agnieszka Woźniak-Starak czy Joanna Jędrzejczyk

Powiększ obraz: 12 profili social media, na których odnotowano najwięcej interakcji związanych z postanowieniami noworocznymi materiały prasowe / PSMM Monitoring & More

Największą liczbę interakcji na temat postanowień noworocznych odnotowano na profilu Anny Lewandowskiej na Instagramie. Wysoko jest również profil Joanny Koroniewskiej-Dowbor czy piosenkarki Margaret.