wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Artyści i mieszkańcy tworzą swoje podwórka

Projekt „Wrocław wejście od podwórza” polega na przeróżnych działaniach podejmowanych na wrocławskich podwórkach, gdzie artyści wspólnie z mieszkańcami zmieniają najbliższą im przestrzeń. Pierwsze zaczęły się zmieniać już latem. Wówczas metamorfozę przeszło m.in. podwórko na Ołbinie. W grudniu natomiast artystyczne działania pojawiły się na Przedmieściu Oławskim, Hubach, Gaju i Kleczkowie.

Reklama

Celem jest zaangażowanie mieszkańców w działalność na rzecz ich otoczenia i uświadomienie im, że mają wpływ, ale i odpowiedzialność, na otaczającą ich wspólną przestrzeń.

Prowadzone działania są intensywnie konsultowane z mieszkańcami. – Zaczęliśmy od zapytania mieszkańców czego tak naprawdę potrzebowaliby na swoim podwórku – mówiła w lipcu Majka Zabokrzycka, jedna z koordynatorek działań na podwórku na Ołbinie. – Zorganizowaliśmy kilka spotkań, w których mieszkańcy podpowiadali nam, czego im brakuje i jak widzieliby tę najbliższą im przestrzeń. Przede wszystkim chcieli dużo więcej zieleni. Następnie dwoje architektów, Agnieszka Bocheńska i Tomek Bojęć, opracowało projekt tego podwórka i zaczęliśmy prace – opowiada. Wspólnie z mieszkańcami i wolontariuszami zbudowali drewniane skrzynie-rabaty, w których zostały posadzone rośliny, a docelowo mieszkańcy sami będą mogli sobie w nich sadzić np. warzywa czy owoce. 

Podwórko na Ołbinie

Mieszkańcy a/i artyści

Jednym z najistotniejszych elementów projektu „Wrocław – wejście od podwórza” jest współpraca na linii mieszkańcy-artyści, ich wzajemne zrozumienie i akceptacja podejmowanych działań czy powstających instalacji. Dlatego, aby ułatwić i moderować ten proces, do działań włączona została grupa animatorów, którzy są w stałym kontakcie z mieszkańcami, rozmawiają z nimi podczas organizowanych pikników, warsztatów czy happeningów.

Wstępem i podbudową do planowanych działań jest pogłębiony opis sytuacji, stworzony przez wrocławskich socjologów współpracujących z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, Katarzynę Walę i Bartłomieja Lisa, którzy przeprowadzili badania na wybranych podwórkach Wrocławia. Ich efekt sformułowano w formie raportu, który próbuje odpowiedzieć na pytanie: jak przygotowywać działania partycypacyjne w najbliższym otoczeniu? Został on udostępniony publicznie, na wolnej licencji, a pobrać można go ze strony ESK

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl