Projekt „Szkolna ulica” jest realizowany od 2020 r. przy wybranych szkołach podstawowych we Wrocławiu przez Biuro Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia we współpracy ze Strażą Miejską.
Jak to wygląda?
Na pół godziny przed pierwszą lekcją fragment ulicy bezpośrednio przy szkole należy do dzieci! Ostatni odcinek trasy mogą przejść lub przejechać w otoczeniu wolnym od ruchu samochodowego.
W otoczeniu szkoły pojawiają się znaki „zakaz ruchu” oraz bariery nożycowe, które wyznaczą odcinki dostępne tylko dla poruszania się pieszo, rowerem bądź hulajnogą. Wraz z pierwszym dzwonkiem, bariery zostają usunięte, a przejazd jest wznowiony. Nad zmienioną organizacją ruchu czuwa Straż Miejska.
Dodatkowym elementem projektu jest część badawcza, która polega na przeprowadzaniu ankiet, których wyniki dostarczają informacji o sposobach i okolicznościach docierania dzieci do szkół. W ramach projektu analizowany jest również ruch przed szkołami.
Dołącza SP 26
Pierwszą wrocławską szkołą, w której wdrożony został projekt „Szkolna ulica”, była Szkoła Podstawowa nr 34 przy ul. Gałczyńskiego. Odcinki ulicy Gałczyńskiego i Gerberowej w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły są zamykane dla ruchu samochodowego w godz. 7-7.30. Projekt został wdrożony w październiku 2020 r.
Druga „Szkolna ulica” funkcjonuje na odcinku ul. Górnickiego przy Szkole Podstawowej nr 84. Ulica jest zamykana dla ruchu samochodowego w godz.7.30-8. Ograniczenie ruchu wdrożono na stałe 16 października 2023 r.
Kolejna „Szkolna ulica” rusza 2 września 2024 r. na odcinku ul. Lubelskiej przed Szkołą Podstawową nr 26. Bezpośrednio przed szkołę nie będzie można podjechać autem w godz. 7.30-8. O program przy ul. Lubelskiej zawnioskowała Rada Osiedla Maślice.
Jak się zgłosić?
Jeśli chciałbyś, aby przed szkołą Twojego dziecka ograniczono ruch samochodowy – zgłoś się do Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia, e-mail:bzm[at]um.wroc.pl, tel. 71 777 79 22.