Na mocy podpisanego przez prezydenta Wrocławia rozporządzenia, wspólnota lub spółdzielnia może wyremontować podwórko według własnych potrzeb, przejmując odpowiedzialność za zarządzanie podwórkiem na zasadzie dzierżawy. Dzierżawa ta kosztuje symboliczną złotówkę, a dofinansowanie ze strony gminy w kwocie 100 tysięcy złotych ma skłonić mieszkańców do dbania o przestrzeń sąsiedzką.
Nasze Podwórko czyli wspólne projektowanie
W ramach programu wspólnoty i spółdzielnie same projektują przestrzenie, na własne potrzeby. – Do tej pory podpisaliśmy sześć umów na realizację tego programu, a w trakcie rozpatrzenia mamy kolejne trzy wnioski. Najważniejszy ale i najtrudniejszy etap działań zależy od mieszkańców wspólnoty. To oni muszą zdecydować, co chcą zmienić na podwórku i wraz ze swoim zarządcą przygotować projekt tych zmian - czytamy w opisie programu, przygotowanym przez Zarząd Zasobu Komunalnego.
Taka inicjatywa zacieśnia współpracę między mieszkańcami, szczególnie, że po remoncie to oni w ramach dzierżawy, będą dbać o swoją przestrzeń. Zanim rozpoczną się prace, mieszkańcy i zarządca wspólnoty (czy spółdzielnia), decydują o tym, co znajdzie się na takim zmodernizowanym wnętrzu. Dofinansowanie ma ułatwić wykonanie, m.in. takich prac jak odwodnienie, odnowa lub budowa chodników, wiat śmietnikowych, czy nowy plac zabaw. Ale to sami mieszkańcy decydują, czy potrzebne jest im miejsce rekreacji czy może parking.
W ramach programu Gmina pomoże wspólnocie w formalnościach, wybierze wykonawcę zadania i będzie nadzorować prace remontowe. Przystąpienie do programu oznacza także pomoc w sfinansowaniu remontu - do wydatków, które na ten cel poniosą członkowie wspólnoty, miasto dołoży 100 tys. złotych. Pierwsze wizualizacje zmian swojego najbliższego otoczenia mają już dwie wspólnoty mieszkaniowe skupione wokół podwórek przy ulicach Pretficza i Energetycznej oraz wnętrza przy Powstańców Śląskich 188. Na swoim terenie mieszkańcy planują nowe nasadzenia, utwardzone nawierzchnie, miejsca postojowe, stojaki na rowery - wszystko według ich indywidualnych potrzeb.Zarząd Zasobu Komunalnego
Co zrobić, by dołączyć do programu?
Aby dołączyć do programu należy złożyć wniosek do jednego z poniższych podmiotów:
- Zarząd Zasobu Komunalnego - Dział Analiz i Zasobów, ul. Gajowicka 96a; tel. 71 798 69 71 wew. 104,
- Wrocławskie Mieszkania - Zespół Terenów Zewnętrznych, ul. Namysłowska 8; tel. 71 323 57 94.
Podmiot, do którego piszemy w sprawie przystąpienia do programu, zarządza naszym terenem. W ustaleniu zarządcy terenu może pomóc poniższa mapa.