wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Sądy mogą kierować młodzież do pracy społecznej, polegającej na malowaniu, koszeniu trawnika czy usuwaniu wulgarnych napisów

Sądy mogą kierować młodzież do pracy społecznej, polegającej na malowaniu, koszeniu trawnika czy usuwaniu wulgarnych napisów

Błażej Organisty,

Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu: dłonie dwójki ludzi sadzących cebulkę krokusa we Wrocławiu (zdjęcie ilustracyjne) Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu: dłonie dwójki ludzi sadzących cebulkę krokusa we Wrocławiu (zdjęcie ilustracyjne)

Na tę zmianę kuratorzy czekali od wielu lat – sądy rodzinne mogą wysyłać nastolatków do pracy społecznej. Ukarane tak osoby będą sprzątały, pielęgnowały zieleń lub zmazywały mowę nienawiści. Z ich karnej pracy skorzystają fundacje, szkoły czy biblioteki.

Reklama

Ubiegłoroczna ustawa „O wspieraniu i resocjalizacji osób nieletnich” umożliwia sądom rodzinnym stosowanie pracy społecznej jako  jednego ze środków wychowawczych osób nieletnich. Praca społeczna może być alternatywą na przykład dla poprawczaka. Przepis dotyczy młodzieży między 13. a 18. rokiem życia. Jego wejście w życie bardzo ucieszyło kuratorów.

Środowisko kuratorów czekało na te przepisy od wielu lat. Możliwość skierowania nieletnich do prac na cele społeczne, uzupełnia lukę w środkach wychowawczych, które można zastosować wobec osób, w przypadku których nadzór kuratora nie będzie skuteczny.
Aleksander Samek, kierownik zespołu kuratorów sądowych we wrocławskim sądzie na Fabrycznej

Kierownik kuratorów informuje, że pierwsze orzeczenie dotyczące nieletniego, skierowanego na prace społeczne, zostanie przekazane do Wrocławskiego Centrum Integracji do końca tego tygodnia, czyli do 5 marca 2023 roku.

Za karę — sprzątanie lub koszenie

We Wrocławiu prace społeczne w wykonaniu nieletnich mogą polegać np. na usuwaniu wulgarnych napisów, sprzątaniu, pielęgnacji zieleni i malowaniu. Wiceprezydent Bartłomiej Ciążyński jest pewny, że w naszym mieście zadziała to sprawnie: —  Wrocławskie Centrum Integracji ma wieloletnie doświadczenie we współpracy z wymiarem sprawiedliwości. Bierzemy zatem to nowe zadanie bez obaw.

Ewa Żmuda, zastępca dyrektora Wrocławskiego Centrum Integracji, przekonuje, że nowe rozwiązanie będzie pożyteczne pod kilkoma względami: — Na podstawie dotychczasowych doświadczeń przygotowaliśmy system organizacji prac społecznych skierowany do osób nieletnich. Wierzymy, że tak jak w przypadku osób dorosłych działanie systemu przyniesie wymierne korzyści zarówno dla osoby nieletniej jak i społeczności lokalnej.

Do prac społecznych kierować będą tylko sądy rodzinne (a dokładnie pracujący w nich kuratorzy rodzinni), które określą nie tylko czas i wymiar takiej kary, ale także sposób jej kontrolowania. We Wrocławiu są trzy takie sądy z wydziałami rodziny i nieletnich:

  1. Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej;
  2. Sąd Rejonowy dla Wrocławia Śródmieścia;
  3. Sąd Rejonowy dla Wrocławia Krzyków.

Nieletni po otrzymaniu decyzji kuratora będą kierowani do Wrocławskiego Centrum Integracji. — Jesteśmy swoistym mostem pomiędzy sądem a partnerami, u których organizowana jest praca na cele społeczne — wyjaśnia Ewa Żmuda.

W bibliotece, w szkole lub na osiedlu

Z nieodpłatnych prac korzystają m.in. szkoły, przedszkola, żłobki, biblioteki, fundacje, stowarzyszenia, rady osiedli i organizacje kościelne. — To tysiące metrów kwadratowych uporządkowanych trawników, tysiące umytych okien, kilkadziesiąt pomalowanych sal dydaktycznych w placówkach oświatowych… — wymienia wiceprezydent Ciążyński. — Wartość tych prac, tylko w roku ubiegłym, to ponad dwa miliony złotych — dodaje. 

Prace będą możliwe do wykonania zarówno w siedzibie Wrocławskiego Centrum Integracji, jak i w jednostkach partnerskich. — Partnerzy, umożliwiający realizację prac społecznych osobom nieletnim, dają im szansę na rekompensatę wobec społeczności lokalnej wyrządzonych krzywd — wyjaśnia Ewa Żmuda.

Nieletni będą pracować społecznie pod nadzorem osoby wyznaczonej przez placówkę, w której będą odpracowywać karę. To, gdzie i w jaki sposób młodzież może odpracowywać błędy, jest zapisane w rozporządzeniu przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Miasto sprawiedliwości naprawczej

Pracownicy urzędu miejskiego przypominają, że Wrocław jest pierwszym w Polsce miastem sprawiedliwości naprawczej. W stolicy Dolnego Śląska wypracowany został autorski program wykonywania prac społecznych przez osoby skazane. Efekty przytaczane przez urząd:

  • 100 000 godzin odpracowanych przez skazanych każdego roku,
  • 3 000 napisów mowy nienawiści usuwanych rocznie z przestrzeni miasta,
  • 140 podmiotów korzystających z nieodpłatnych prac na cele społeczne.
Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl