Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Bongo, gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem
Bongo leśne występuje w naturze w małych grupach w Afryce Środkowej, między innymi na terenie Demokratycznej Republiki Konga. Misiek jest przedstawicielem krytycznie zagrożonego wyginięciem bongo górskiego.
W naturze pozostało zaledwie 140 takich osobników. Co ciekawe z ogrodach zoologicznych jest ich więcej, bo ponad 400.
11-letni Misiek przyjechał do Wrocławia z Gdańska.
Zaaklimatyzował się dobrze. Ma przyjazne usposobienie i nie sprawia problemów. Jeden z opiekunów kopytnych osobiście pojechał po niego do zoo w Gdańsku, a tam dowiedział się, że Misiek lubi spędzać dużo czasu na dworze. We Wrocławiu dał temu wyraz, bo początkowo nie chciał chować się na noc do pawilonu. Obecnie nie ma z tym już żadnego problemu.zoo we Wrocławiu
Największa leśna antylopa afrykańska w zoo we Wrocławiu
Na razie Misiek jest jeszcze nieco nieśmiały i rzadko podchodzi blisko ogrodzenia. Wkrótce mają dołączyć do niego dwie samice – jedna przyjedzie z Warszawy, druga z Francji.
– Ale przystojniak. Oby ten piękny gatunek rozmnożył się wkrótce - pisze na Facebooku zoo we Wrocławiu jedna z internautek. – Piękny jest! – komentuje inna.
Bongo to największa leśna antylopa afrykańska. Samiec może osiągnąć masę nawet 250 kg. Posiada rogi i charakterystyczne cienkie białe pasy na brązowej sierści. Lubi jeść warzywa, gałęzie, granulat, siano, ale przede wszystkim liście wierzby.