wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Poznajcie wrocławskie osiedla. Co słychać w Lipie Piotrowskiej?

Budowa nowoczesnej szkoły wraz z przedszkolem, nowe drogi, zielona pętla przy Kminkowej to tylko część zmian, jakie zaszły – i nadal zachodzą – na osiedlu Lipa Piotrowska. Sprawdź, co tam słychać.

Reklama

Powstający przy ul. Cynamonowej 40 nowoczesny Zespół Szkolno-Przedszkolny to nie tylko największe przedsięwzięcie na osiedlu, ale także – co warto podkreślić – najdroższa inwestycja edukacyjna w historii Wrocławia! Jej koszt to prawie 87 mln zł. Do szkoły i przedszkola będą chodzić dzieci nie tylko z Lipy Piotrowskiej, ale także z Widawy i innych pobliskich osiedli.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Budowa szkoły przy ul. Cynamonowej
Budowa szkoły przy ul. Cynamonowej

1000 uczniów…

W szkole podstawowej przewidziano miejsca dla tysiąca uczniów, którzy będą się uczyć w 32 klimatyzowanych salach lekcyjnych. Będą tu również cztery sale komputerowe, dwie sale do nauki języków obcych, pracownie (przyrodnicza, chemiczna, plastyczna, fizyczna oraz muzyczna), a także trzy świetlice, biblioteka z czytelnią oraz kuchnia i jadalnia.

Uczniowie będą także korzystać z dużej, mającej około 900 m kw sali gimnastycznej (będzie można ją dzielić według potrzeb  na mniejsze części), mniejszej, liczącej 350 m kw, a także z sali do gimnastyki korekcyjnej.

…i 200 przedszkolaków

A na co mogą liczyć przedszkolaki? W części przedszkolnej będzie osiem sal dla 200 dzieci (każda z własnym węzłem sanitarnym i magazynkiem). Przy trzech z nich, tych przeznaczonych dla najmłodszych dzieci, zaplanowano pomieszczenia do leżakowania.

Nie zabraknie także sali rekreacyjnej (gimnastyka korekcyjna, rytmika czy imprezy okolicznościowe), magazynu, gabinetu logopedy, szatni dla dzieci (z podziałem na grupy), toalety  dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami z przewijakiem dla niemowląt, a nawet zewnętrznego WC dla dzieci bawiących się na placu zabaw.

Boiska, dużo zieleni i ekorozwiązania

Przy budynkach będzie boisko wielofunkcyjne do gier zespołowych, do piłki nożnej, a także bieżnia i skocznia do skoku w dal. Zaplanowano także place zabaw i ogród.

Dzieci będą się uczyć i bawić wśród zieleni: przybędzie aż 248 drzew m.in. dęby, platany, klony. Będą także krzewy i kwiaty.

Zaplanowano także parking z 52 miejscami (trzy z nich są przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami), stojaki na 200 rowerów (100 z nich zmieści się pod dachem), będą też ławki, drogi wewnętrzne itd.

Obiekt  będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową (podjazdy, winda, toalety dla niepełnosprawnych) oraz ekologiczny: zaplanowano tu zielone dachy, instalację fotowoltaiczną, instalację do  zagospodarowania wód opadowych i do odzysku ciepła.

Już bliżej niż dalej

Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Zakończenie planowane jest na połowę 2024 roku. Budowa jest już na półmetku, a nawet trochę za nim.

– Prace związane z pokryciem dachów wykonanym z papy termozgrzewalnej są już zakończone, podobnie jak zielony dach nad przedszkolem. Gotowe są elewacje całego obiektu, jeszcze bez tynku mozaikowego (kolor dobiera projektant) oraz obudowy z barwionej płyty włóknowo-cementowej, która to będzie montowana we wszystkich wejściach i pod oknami segmentu przedszkola i w wejściach do szkoły – mówi Tomasz Jankowski z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Na ukończeniu są już prace związane z tynkami wewnętrznymi i ze ślusarką okienną, a obecnie montowane są świetliki na dachu. Rozpoczęto już wstępne malowanie ścian oraz montaż konstrukcji sufitów podwieszanych. Wewnętrzne instalacje elektryczne są na ukończeniu, podobnie jak  roboty dotyczące rozprowadzenia instalacji c.o., wodnej i kanalizacyjnej. Trwają prace związane z montażem wewnętrznych kanałów wentylacji mechanicznej, a na dachu ustawiono już centrale wentylacyjne. Gotowe są już podbudowy pod boiska i place zabaw, rozpoczęło się układanie obrzeży, krawężników i podbudów pod chodniki i jezdnie.

Nowe drogi

Budowa szkoły i przedszkola to nie wszystko. Na osiedlu Lipa Piotrowska oraz na sąsiedniej Widawie trwa budowa dróg (wraz z odwodnieniem, oświetleniem, MKT i sieciami wodno-kanalizacyjnymi) w okolicy nowej szkoły. 

Powstanie tam łącznie 900 metrów jezdni, 740 m ścieżek dla pieszych i rowerzystów oraz 160 m chodnika. Koszt inwestycji: prawie 16 mln.  Zakończenie budowy jest planowane na rok 2024.

Warto wspomnieć, że  w 2019 roku zakończyła się przebudowa ul. Lawendowej odwodnieniem i kanałami MKT. Przybyło też 19 latarni i cztery progi zwalniające. Rok później, w 2020 roku, zakończyła się budowa brakującego odcinka drogi wzdłuż AOW między ul. Pełczyńską i ul. Miętową (ul. Meliorancka). Pojawiły się chodniki, lampy uliczne, no i oczywiście zieleń.

Lipa coraz bardziej zielona

A skoro jesteśmy już przy zieleni: w 2020 roku został zagospodarowany teren wokół pętli autobusowej przy ul. Kminkowej. Powstały też chodniki i ławki, no i oczywiście przybyło mnóstwo roślin. Koszt przedsięwzięcia: 862 tys. Projekt został sfinansowany w ramach WBO.

Rok później, w 2021 roku zakończył się II etap inwestycji, czyli budowa chodnika o nawierzchni mineralnej oraz założenie łąki kwietnej. Koszt: prawie 50 tys.

Sport, rekreacja, remonty domów

W 2019  roku zagospodarowany został teren stadionu sportowego przy ul Kominiarskiej 68 (Koszt inwestycji to 215 000 zł), a w 2021 zakończyły się kolejne etapy tworzenia w ramach WBO  Strefy Rekreacji Tymiankowa. Boiska i alejki kompleksu sportowo-rekreacyjnego zostały oświetlone, pojawił się szalet dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i  przybyło mnóstwo zieleni, w tym drzewa (Koszt: ponad 800 tys.).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Boisko przy ul. Kominiarskiej
Boisko przy ul. Kominiarskiej

W 2021 roku wykonano też bezpieczną nawierzchnię syntetyczną  przy zestawie urządzeń sprawnościowych do kalisteniki (Koszt: prawie 130 tys.).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Nawierzchnia przy zestawie urządzeń do kalisteniki wroclaw.pl
Nawierzchnia przy zestawie urządzeń do kalisteniki

W tym samym roku zakończyły się prace rewitalizacyjne na terenie Muzeum Militarnego przy  ul. Pełczyńkiej ( Kosz: prawie 68 tys.).

Remontowane są również budynki mieszkalne. Np. w 2019 zakończył się remont kamienicy  przy ul. Ćwiczebnej 7-9 (remont dachu i kominów, ocieplenie stropu drugiego pietra i nad klatkami schodowymi) oraz w 2020 przy ul. Pełczyńskiej 140 (m.in. remont dachu i więźby dachowej wraz z kominami i podłogą strychu).

Osiedle w skrócie

Gorrrące rytmy i moc innych atrakcji.  W ostatni weekend wakacji, 2 września, na terenie rekreacyjnym przy Tymiankowej 3 odbył się koncert Jose Torresa wraz z zespołem Havana Dreams. Dzięki animacjom tanecznym prowadzonym przez  Izabelę Torres tańczono nie tylko na scenie! Wydarzenie odbyło się w ramach festynu osiedlowego zorganizowanego przez Radę Osiedla Lipa Piotrowska oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Bez Ciśnienia”.

– Publiczność dopisała i wszystko udało się znakomicie – powiedział nam przewodniczący zarządu osiedla Bernard Słapa.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Festyn na osiedlu Lipa Piotrowska fot. Daniel Krzewiński
Festyn na osiedlu Lipa Piotrowska

Mieszkańcy osiedla mogli także liczyć na wiele innych atrakcji, m.in. koncert lokalnych artystów, występ chóru śpiewającego tradycyjne pieśni ukraińskie, warsztaty z Wrocławskim Klubem Ojca,  warsztaty ceramiczne i prezentację pracy kowala. Były też zabytkowe samochody, uwielbiane przez dzieci dmuchańce, animacje dla najmłodszych, loteria fantowa, zumba,  konkursy, joga w plenerze, grill, piwo i lody. Każdy chętny mógł także oznakować swój rower.

Biblioteka przy Tymiankowej

Filia nr 15 MBP, czyli „Tymiankowa Biblioteka” przy ul. Tymiankowej 3 ma dopiero 6 lat,  ale jej zbiory już teraz są imponujące: to prawie dziesięć tysięcy pozycji dla wszystkich grup wiekowych! Od wiosny tego roku przy bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki, placówka organizuje także lekcje i wycieczki biblioteczne, Plenery Bocianie (w pobliżu znajdują się aż dwa gniazda bocianie!) oraz zajęcia dla dzieci z okolicznych przedszkoli i żłobków.

– Poza literaturą piękną, literaturą faktu itd. w bibliotece czekają na czytelników także książki na temat z arteterapii, biblioterapii, psychoterapii, hipoterapii oraz hortyterapii (rehabilitacja poprzez kontakt z roślinami) – mówi Beata Kryg, kierowniczka.

Ławeczka dla mieszkańca

Na osiedlu Lipa Piotrowska przy ul. Waniliowej i Cynamonowej pojawiły się ostatnio nowe ławki. Powstały w ramach programu Ławeczka dla Mieszkańca, który zakłada, że ławki są ustawiane tam, gdzie życzą sobie mieszkańcy (pod warunkiem, że teren należy do miasta). Jak informuje Zielony Wrocław, podobne wnioski zostały w tym roku zaakceptowane w 23 lokalizacjach.

Rada Osiedla

Przewodniczący Zarządu Osiedla Lipa Piotrowska Bernard Słapa zaprasza mieszkańców na dyżury radnych, które odbywają się w każdy drugi poniedziałek miesiąca od godz. 19 do godz. 20 w siedzibie RO przy ul. Tymiankowej 3.

Straż miejska

Na osiedlu Lipa Piotrowska nie ma w tej chwili strażnika osiedlowego, ale to nie znaczy, że nie można tam liczyć na pomoc Straży Miejskiej. Jeśli potrzebna jest interwencja (np. w sprawie źle zaparkowanego pojazdu albo pomocy osoby kryzysie bezdomności), można zadzwonić do dyżurnego Straży Miejskiej Wrocławia pod numer 986. Pod ten sam numer należy dzwonić także w sprawach wymagających pilnej interwencji.  Dyżur jest pełniony całą dobę.

Jeden dzielnicowy

Osiedle Lipa Piotrowska to rejon działania komisariatu Wrocław-Psie Pole. Dzielnicowy tego osiedla to sierż. szt. Sebastian Borczyk, tel.  696 455 571, e-mail: dzielnicowy.psie-pole9[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl.

Do dzielnicowego można zgłaszać na przykład picie alkoholu w miejscach objętych zakazem, zaśmiecanie terenu albo zakłócanie porządku publicznego czy parkowanie pojazdów w sposób utrudniający ruch pieszych. W sprawach nagłych należy dzwonić pod działający całą dobę numer alarmowy 112.

Komunikacja miejska

Autobusy: 105, 108, 111, 143, 244,

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl