wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Poznaj twórczynię Wycinków w termosie
Kliknij, aby powiększyć
Gosia Konieczna - twórczyni Wycinków w termosie Tomasz Hołod
Gosia Konieczna - twórczyni Wycinków w termosie

Nie followersi, a słowa mają tu największe znaczenie. Krótkie zdania, tworzone z wyciętych słów z gazet, które dają do myślenia i trafiają do ludzkich serc. Wycinki w termosie, bo tak nazywa się profil na Instagramie i Facebooku, tworzy Gosia Konieczna z Wrocławia. Dzieli się ze swoimi czytelnikami emocjami i już się nie ukrywa za literami...

Reklama

Wprawiają w refleksję, wzbudzają emocje, motywują, trafiają w punkt. Wycinki w termosie mają rzeszę fanów – profil na FB obserwuje 140 tys. osób, a na Instagramie 70 tys. Oto historia, dlaczego powstały i kto zainspirował ich autorkę do tworzenia.

Inspiracją noblistka

Gosia Konieczna uwielbia minimalistyczne formy. Wystarczy popatrzeć na jej wycinki – czarne słowa na białym tle, krótkie zdania. Gdy była nastolatką, pisała pamiętnik, na studiach miała kalendarz, do którego wpisywała jedno zdanie dotyczące uczuć, obserwacji.

Zawsze miałam silną potrzebę tworzenia czegoś, zamiłowanie do treści, brakowało mi jednak odwagi i nie miałam pomysłu na pisanie.
Gosia Konieczna

Inspiracja przyszła 10 lat temu. – Pojechałam do Krakowa i zobaczyłam wyklejanki Wisławy Szymborskiej w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wystawa mnie bardzo zaintrygowała – wspomina Gosia. Noblistka w wolnym czasie zajmowała się tworzeniem kolaży, które sama nazywała wyklejankami. Przez lata gromadziła wycinki z gazet, następnie wykorzystywała je przy tworzeniu pocztówek dla swoich przyjaciół oraz czytelników.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Jeden z Wycinków w termosie Gosia Konieczna
Jeden z Wycinków w termosie

Później Gosia zaczęła tworzyć swoje wycinki. – Pamiętam, że był zimowy wieczór, wzięłam nożyczki w ręce, zaczęłam z gazet wycinać słowa i układać wiersze – jednak nie zachwyciły mnie – ale bardzo mnie to odprężyło. Zaczęłam tę formę skracać, aż doszłam do dwóch wersów. Była to dla mnie forma autoterapii. To mnie odpręża do dziś, układa moje myśli, emocje – opowiada.

Zachłanność tworzenia

Wtedy zrozumiała, że odnajduje się w minimalistycznej formie. Obudziła się w niej zachłanność tworzenia. Zdania, które tworzyła, zaczęła wklejać do zeszytu. Były to nie tylko wycinki dosłowne, ale również metafory odnoszące się do jej doświadczeń, konkretnego momentu.

– Koleżanka namówiła mnie, żeby pokazać je światu. Wtedy zaczęła się moja przygoda w social mediach. Wycinki zaczęłam najpierw publikować na Facebooku, później na Instagramie. Stało się to moim hobby i formą relaksu. Nie spodziewałam się, że te moje słowne kolaże trafią też tak mocno do innych – mówi.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Gosia Konieczna podczas wrocławskich warsztatów Tomasz Hołod
Gosia Konieczna podczas wrocławskich warsztatów

Wycinki w termosie

Pomysł na wycinek przychodzi w trakcie działania. Przeważnie tworzy, siedząc na podłodze, wokół niej gazety, bierze nożyczki i po prostu zaczyna wycinać słowo, zdanie, frazy... Intryguje sama nazwa Wycinki w termosie. Skąd się wzięła? – Nie przyszła łatwo.

Przeglądając gazety, natknęłam się na artykuł o wycinkach ludzkich tkanek, lekarka przechowywała je w termosie. Zrobiłam wycinek z tego artykułu, nazwa mnie zaintrygowała i użyłam jej - oczywiście w innym kontekście. Chciałam, żeby nazwa nie kojarzyła się jednoznacznie, żeby zaciekawiła, zaintrygowała czytelnika.
Gosia Konieczna

Wycinki mają też dawać do myślenia, budować własną interpretację. Jak mówi autorka: to recykling słów i sensów. – Ludzie piszą do mnie po publikacji, że to było w samo sedno, otrzymuję dużo komentarzy, cieszę się, że jest taka interakcja i zainteresowanie. Ta praca w internecie zaowocowała tym, że wyszłam na zewnątrz. Nie spodziewałam się, że z takiej twórczości, za którą się chowałam, mogę wyjść i oferować innym emocje i zachęcić do tworzenia złotych myśli.

Warsztaty i publikacje

W końcu Gosia, która publikuje anonimowo, postanowiła się ujawnić. – W lutym organizowałam pierwsze warsztaty, w kilku miastach w Polsce: we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Łodzi i Gdańsku. Miło się zaskoczyłam, bo miejsca szybko się rozeszły – uśmiecha się autorka.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Jeden z Wycinków w termosie Gosia Konieczna
Jeden z Wycinków w termosie

8 marca kolejne wydarzenie: warsztaty tworzenia kolaży słownych z okazji Dnia Kobiet. Będą to trzy godziny kreatywnej zabawy ze słowem w roli głównej. W kameralnym kobiecym gronie będzie można buszować między wierszami, nadawać nowe sensy i przeinaczać znaczenia, zadawać ważne pytania, nazywać i oswajać emocje. A na koniec dzielenie się dobrym słowem. Więcej o wydarzeniu na www.alejabielany.pl/miedzy-stolami/wycinki-w-termosie. Warsztaty rozpoczną się o godz. 19 w przestrzeni kreatywnej Między Stołami w Alei Bielany.

Od 5 lat współpracuje też z Przekrojem (polskie czasopismo społeczno-kulturalne wydawane obecnie jako kwartalnik), do którego tworzy na zamówienie wycinki. – A w podręczniku dla uczniów klas VII jest rozdział „Sztuka aforyzmu”, są zdjęcia dwóch moich kolaży, a uczniowie mają za zadanie je zinterpretować i stworzyć coś swojego – cieszy się (skromnie) Gosia.

Organizuje też na zamówienie warsztaty kreatywne, np. dla nauczycieli, w szkołach, festiwalach, wydarzeniach kulturalnych. Stworzyła autorski program warsztatów, daje jakiś temat, szablon, pretekst, do którego uczestnicy mają się odnieść i dokończyć zdanie. – Przeważnie uczestniczą w nich kobiety, i zawsze są zdumione, że mogą coś takiego wymyślić. Jestem przekonana, że ta metoda kolażu jest prosta – wystarczy chcieć i trzymać nożyczki w rękach – zachęca.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl