Dyrektor MOCAK przekonuje: feminatywy nie są konieczne
Wydawałoby się, że pisząc o autorce książki o kobiecie postfeministycznej użyję w jej przypadku słowa „dyrektorka” Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Tymczasem Maria Anna Potocka feminatyw nie lubi, a już 12 lat temu w rozmowie dla „Wysokich obcasów” dowodziła, że dopominanie się żeńskich końcówek jest przesadą i wydaje jej się, że jest upokarzające dla kobiet.
Jej artystyczna droga jest potwierdzeniem, że to nie żeńskie formy gramatyczne decydują o sukcesie kobiety w danej dziedzinie, bo jeszcze w 1972 roku, w komunistycznej Polsce, założyła pierwszą galerię sztuki nowoczesnej. Uwaga! W sypialni swojego mieszkania! Dziś przedstawia się jako filozof sztuki i dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.
Spotkanie w Concordia Design w Dzień Kobiet (8 marca 2023)
Spotkanie z Marią Anną Potocką w Concordia Design będzie poświęcone jej książce „Kobieta postfeministyczna. Dyktatura kobiet”.
Rzecz dotyczy nie tylko historii dominacji mężczyzn, ale też odwetu, jaki biorą obecnie kobiety. Krzywda, choć go tłumaczy, już niekoniecznie usprawiedliwia. Zwycięstwo zobowiązuje bowiem do jakości.
Autorka pyta w swojej publikacji, czy we współczesnej Polsce można mówić o dyktaturze kobiet, czy to jednak wyłącznie intelektualna prowokacja. Ale może owa dyktatura powinna być zachętą do tego, by kobiety jeszcze intensywniej walczyły o swoje prawa.
Spodziewajmy się nie tylko wielu interesujących pytań z książki, ale i z sali, zaś równie ciekawe będą, z całą pewnością, odpowiedzi Marii Anny Potockiej podczas spotkania w Concordia Design Wrocław, które ma tytuł „Krajobraz po bitwie, czyli w co grają współczesne kobiety”.
Spotkanie w Dzień Kobiet (datę wybrano nieprzypadkowo!) rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest wolny, trzeba jedynie zapisać się przez stronę organizatorów.