wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Poznaj inspirujące historie Ukrainek, które przyjechały do Wrocławia [WYSTAWA OD 20.01]
Kliknij, aby powiększyć
Alla, Ella, Tetiana, Anna i Julia to Ukrainki, które przyjechały do Wrocławia tuż po wybuchy wojny UMW
Alla, Ella, Tetiana, Anna i Julia to Ukrainki, które przyjechały do Wrocławia tuż po wybuchy wojny

Dzięki kampanii „Szacunek, wdzięczność, wspólnota” poznajemy bliżej historie kobiet z Ukrainy, które, uciekając przed dramatem wojny, musiały opuścić swoją ojczyznę, zostawiając swoich mężów i ojców, dotychczasową pracę i dom. Od 20 stycznia do 10 lutego możecie poznać ich losy na plenerowej wystawie na ul. Świdnickiej.

Reklama

Szacuje się, że do Wrocławia po wybuchu wojny przyjechało ponad 100 tysięcy Ukraińców, wielu z nich zostało i są częścią naszej społeczności. Kampania „Szacunek, wdzięczność, wspólnota” stworzona została przez miasto Wrocław. Finansowa jest przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Ma kształtować więzi społeczne pomiędzy Ukraińcami a Polakami oraz pokazać, jak ważne są wzajemny szacunek, dialog i zrozumienie.

Solidarni z Ukrainą

Wystawa plenerowa na ul. Świdnickiej jest zwieńczeniem kampanii. Alla, Ella, Tetiana, Anna i Julia to pięć Ukrainek, które przyjechały do Wrocławia tuż po wybuchu wojny, w lutym 2022 roku. Podczas kampanii poznajemy bliżej ich historie, które pokazują też, jak istotne było wsparcie wrocławian – szczególnie podczas pierwszych miesięcy w nowym kraju. Wspólnie podkreślają, że po 24 lutego nasi mieszkańcy okazali niezwykłą solidarność z narodem ukraińskim. 

Wrocław pomaga

Przypomnijmy, że systemowej pomocy od wybuchu wojny udzielają instytucje miejskie i organizacje współpracujące z miastem. Urzędy i instytucje przystosowały się na przyjęcie tysięcy uchodźców - w punktach noclegowych koordynowanych przez organizacje społeczne na zlecenie magistratu, przebywa ponad tysiąc uciekinierów z Ukrainy.

Działania miasta obejmowały także przeprowadzenie szeregu procedur, które ułatwiają funkcjonowanie obywatelom Ukrainy w nowym miejscu. Do tej pory nadanych zostało blisko 60 tysięcy numerów PESEL. To umożliwia Ukraińcom korzystanie z systemu opieki zdrowotnej czy znalezienie stałej pracy.

Od wybuchu wojny, we Wrocławiu, ponad 31 tysięcy uchodźców znalazło pracę - wsparcia w tym zakresie udzielały m.in. Powiatowy Urząd Pracy wraz z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Do szkół i przedszkoli uczęszcza ponad 10 tys. dzieci z rodzin uchodźców. We wrocławskich placówkach funkcjonuje 76 oddziałów przygotowawczych

Szacunek, wdzięczność, wspólnota

Kampania „Szacunek, wdzięczność, wspólnota” rozpoczęła się w listopadzie 2022 r., tygodniu, w którym obchodzony był „Międzynarodowy Dzień Tolerancji”. Reklamy wciąż można zobaczyć na billboardach, wiatach przystankowych, w autobusach i tramwajach. Filmy przedstawiające historie uchodźczyń były wyświetlane w kinach do końca grudnia, wciąż można je zobaczyć na miejskich social mediach oraz na wroclaw.tv. 

Ważnymi elementami kampanii były także spotkania, debaty z udziałem dzieci („Nie ma współczesnego świata bez dbania o równość”), warsztaty dla dzieci o wzajemnym poznaniu obu kultur („Razem możemy więcej”), a także spotkania dla dorosłych z psychologiem o tolerancji i akceptacji. Na zakończenie kampanii przygotowano wystawę plenerową, która będzie prezentowana na ul. Świdnickiej od 20 stycznia do 10 lutego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl