wroclaw.pl strona główna Akademicki Wrocław – studia i uczelnie wyższe we Wrocławiu Akademicki Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Akademicki Wrocław
  3. Aktualności
  4. W galerii Neon zobaczycie ponad 100 plakatów. Tak artyści z całego świata wyrażają sprzeciw wobec ataku na Ukrainę
Kliknij, aby zobaczyć galerię
Na zdjęciu na tle ukraińskiej flagi schematycznie narysowana dłoń z dwoma palcami ułożonymi w symbol zwycięstwa, pozostałe palce odcięte Plakaty: Marian Kamensky (Austria) i Mykoła Kowałenko (Ukraina-Slowacja)
Na zdjęciu na tle ukraińskiej flagi schematycznie narysowana dłoń z dwoma palcami ułożonymi w symbol zwycięstwa, pozostałe palce odcięte

Na wystawie „Plakat przeciw wojnie” zobaczycie ponad 100 prac wykonanych przez artystów z 10 krajów. Różnią je użyte techniki i stylistyka, łączy sprzeciw wobec ataku na Ukrainę. Wystawę będzie można zobaczyć od 19 do 28 stycznia w Wernisaż odbędzie się w czwartek 19 stycznia w galerii Neon.

Reklama

Wrocławska prezentacja antywojennych plakatów nie jest pierwszą odsłoną tej wystawy. Jej początki sięgają końca lutego 2022 r., gdy studenci Ukraińskiej Akademii Druku we Lwowie i ich prof. Olha Lukovska zwrócili uwagę na zalew antywojennych plakatów w internecie. Artyści z całego świata swoimi pracami wyrażali sprzeciw wobec agresji Rosji i wsparcie dla Ukrainy.

Pierwsza wystawa była we Lwowie

Antywojennych plakatów było w sieci tak wiele, że Olha Lukovska i jej studenci postanowili przygotować wystawę.

Mimo że centrum wystawiennicze we Lwowskim Pałacu Sztuki było wówczas siedzibą sztabu pomocowego, uznaliśmy, że nadal może pełnić swoją pierwotną funkcję. To tam przygotowaliśmy pierwszą wystawę plakatów.
Olha Lokuvska, profesor Ukraińskiej Akademii Druku we Lwowie

A w social mediach publikowano kolejne antywojenne plakaty. 

Plakat antywojenny jako temat badań

Olha Lukovska postanowiła przyjrzeć się plakatom od strony naukowej. W maju 2022 r. otrzymała z Narodowego Centrum Nauki grant, dzięki któremu mogła zacząć prowadzić badania, współpracując z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych.

Gdy przyjechałam do Wrocławia, rektor Akademii Sztuk Pięknych prof. Wojciech Pukocz zaproponował mi zorganizowanie wystawy zebranych plakatów.
Olha Lukovska, profesor Ukraińskiej Akademii Druku we Lwowie

Wystawa we Wrocławiu

Obecnie kolekcja antywojennych projektów graficznych liczy ponad 100 prac. Wśród nich są grafiki, kolaże i ręcznie wykonane rysunki, również o satyrycznym wydźwięku.

Tematyka prac też jest różnorodna. Nie wszystkie plakaty dotyczą bowiem problemu wojny, niektóre nawiązują do bolesnych kwestii społecznych, pojawiają się prace o wydźwięku patriotycznym, a nawet traktujące o skomplikowanych interakcjach człowieka ze światem.

Nasza kolekcja ciągle się powiększa, ponieważ artyści na całym świecie nadal tworzą prace. Oczywiście, przygotowując wrocławska wystawę, przeprowadziliśmy selekcję, aby utrzymać odpowiedni poziom artystyczny.
Olha Lukovska, profesor Ukraińskiej Akademii Druku we Lwowie

Wernisaż wystawy odbędzie się 19 stycznia o godz. 17 w galerii Neon przy ul. Traugutta 21. Kuratorami wystawy są prof. Olha Lukovska z Ukraińskiej Akademii Druku we Lwowie i prof. Wojciech Pukocz, rektor wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. 

„Plakat przeciw wojnie” został zrealizowany w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu we współpracy z Wrocławskim Centrum Akademickim. Partnerem wydarzenia jest Lwowski Pałac Sztuki oraz  Fundacja Liderzy Przemian.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl