wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Spaliła się duża część zrujnowanego pałacu w Świniarach. Tak zabytek wyglądał przed pożarem [ZDJĘCIA]

Dawny pałac hrabiego Stolberga stał na krawędzi upadku. Wczorajszy pożar, z którym przez całą noc walczyło kilkanaście zastępów straży, dopełnił dzieła zniszczenia. Strażacy informują, że przetrwały tylko mury. W galerii są zdjęcia wykonane na początku czerwca.

Reklama

W niedzielę 16 marca wieczorem w ogniu stanęła zabytkowa ruina po pałacu na osiedlu Świniary (ul. Pęgowska). Strażacy dostali zgłoszenie o godzinie 20:36. Pożar gasiło 19 zastępów. Akcja główna trwała do godziny 5:00. Niestety, spora część obiektu spłonęła.

— Ogień objął budynek główny wraz z wieżyczką. Pożar był mocno rozwinięty. Pochłonął większość elementów drewnianych w środku. Ostały się tylko mury zewnętrzne — informuje młodszy kapitan Przemysław Rogalewicz z Komendy Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu.

Około godziny 9:00 w poniedziałek na miejscu pracowały 3 zastępy straży. Płomienie wydobywały się jeszcze przez drewniany strop. — Dogaszamy pożar. Jeżeli nie będzie nowych zarzewi ognia, to przed południem zakończymy działania — mówi młodszy kapitan Rogalewicz.

Ruina, wpisana w 2022 roku do rejestru zabytków, od lat stała pusta, zatem nie było zagrożenia wobec ludzi. Przyczyny katastrofy ustali policja.

Na początku czerwca dostaliśmy zdjęcia zniszczonej budowli.

Dawny pałac w Świniarach, zdjęcie z 8 czerwca 2024 roku czytelniczka
Dawny pałac w Świniarach, zdjęcie z 8 czerwca 2024 roku

Pałac hrabiego Stolberg-Stolberg – rys historyczny

Dawny pałac w Świniarach stanął między korytem Widawy (zasypanym) a Młynówką, w miejscu siedziby średniowiecznej, w latach czterdziestych XIX wieku. Ufundował go hrabia Bernhard zu Stolberg-Stolberg w stylu neogotyku florenckiego.

Założenie 3-skrzydłowe, 3-kondygnacyjne, z 2 masywnymi wieżami w narożnikach skrzydła frontowego, zwieńczone krenelażem (inaczej blanką - przyp. red.) i płaskimi dachami.
Artur Kwaśniewski, Leksykon architektury Wrocławia

Budynek został rozbudowany przez hrabiego Arthura von Henckel-Donnersmarck o piętrowe skrzydło zachodnie z powtórzeniem przyjętej wcześniej stylistyki.

W 1895 roku pałac stał się własnością miasta. Dwa lata później został adaptowany, i lekko przebudowany, na ośrodek dla rekonwalescentów (projektował m.in. Richard Plüddemann).

Obiekt w dobrym stanie przetrwał wojnę, a po niej stał się częścią zarządu Państwowego Gospodarstwa Rolnego (PGR). Był domem pracowników gospodarstwa. Z biegiem lat opustoszał. Obecnie jest własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. KOWR w 2020 roku wystawił go na sprzedaż za około 4,7 miliona złotych. Kupca nie znalazł do dziś.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama