Od końcówki listopada 2024 roku na wzgórzu trwa druga część remontu Bastionu Sakwowego. Nasz fotograf był tam 23 stycznia. Zdjęcia, a także wizualizacje, są w galerii:
Na fotografiach widać, że przebudowywany jest zabytkowy, pochodzący z końcówki XIX wieku, ceglany budynek z toaletami, odnawiane są pozostałości po – wysadzonym w trakcie drugiej wojny światowej – belwederze, rozkopana jest ścieżka na południowym zboczu wzgórza, która będzie miała nową nawierzchnię, oświetlenie i poręcz dla osób niepełnosprawnych.
– „Przeszło 120-letnia toaleta ma już nowy strop. Docelowo zostanie przykryta płaskim dachem, zasypanym od góry żwirem – podobnym do nawierzchni na placu z fontanną” – czytamy na profilu FB Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Budowlańcy zerwali na szczycie wzgórza bardzo zniszczoną warstwę lastriko, którym po wojnie zasłonięto pozostałości zniszczonej wieży widokowej. Pod spodem były zakryte, przez blisko 80 lat, ściany fundamentowe. Widać m.in. obrys okrągłej klatki schodowej, w której biegły spiralne schody na górę.prezydent Jacek Sutryk
II etap remontu Bastionu Sakwowego we Wrocławiu - zakres prac
Ponadto w ramach II etapu remontu Bastionu Sakwowego zaplanowano:
- renowację muru za toaletami oraz balustrady,
- przebudowę schodów przy budynku obserwatorium,
- odnowienie schodów granitowych przy pozostałościach przy belwederze w celu udostępnienia szczytu wzgórza,
- montaż ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery.
Remont wykonuje, pod nadzorem konserwatora zabytków, firma Castellum – ta sama, która prowadziła pierwszy etap rewitalizacji. Kosz drugiej części to 6 milionów złotych. Zleceniodawcą jest Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.
Koniec przewidywany jest na czerwiec 2025 roku. Wzgórze, mimo trwającego remontu, jest otwarte.