wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. Pomoc sąsiedzka: komu przysługuje, na czym polega oraz kto i komu za nią zapłaci
Młoda kobieta ubrana w bluzkę w paski podaje filiżankę seniorce w pastelowym sweterku. Obie się uśmiechają (zdjęcie ilustracyjne) Shutterstock/New Africa
Młoda kobieta ubrana w bluzkę w paski podaje filiżankę seniorce w pastelowym sweterku. Obie się uśmiechają (zdjęcie ilustracyjne)

Starzenie się społeczeństwa, braki kadry opiekuńczej i odchodzenie od instytucjonalnej pomocy to główne argumenty za utworzeniem nowej formy pomocy społecznej – pomocy sąsiedzkiej. Ogólne przepisy już obowiązują. Kiedy się urzeczywistnią?

Reklama

Nowe przepisy o świadczeniu usług sąsiedzkich weszły w życie w środę 1 listopada.

– Celem tych działań jest utrzymanie mieszkańca jak najdłużej w jego własnym środowisku, gdzie czuje się bezpiecznie i gdzie może uczestniczyć w życiu lokalnym – mówi Anna Bytońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Jednak to, że ustawa już obowiązuje, nie oznacza wcale, że nowa forma pomocy obowiązuje. W zapisach chodzi bowiem o nadanie ogólnych ram świadczeniom sąsiedzkim. Dopracowanie szczegółów pozostawiono gminie. 

Aby można było wprowadzić usługi sąsiedzkie rada miejska musi przyjąć odpowiednią uchwałę, w której określi szczegółowe warunki.
Anna Bytońska

Co jest pewne już dziś?

Pomoc sąsiedzka nie tylko dla osób samotnych

Pomoc sąsiedzka ma objąć osoby samotne, starsze i chore, które nie wymagają jeszcze pomocy wykwalifikowanych opiekunów. Co ważne, taką pomoc mogą otrzymać również osoby, którymi opiekują się bliscy. Ma to odciążyć członków rodziny w ich codziennych obowiązkach.

Pomagać może prawie każdy sąsiad

W ustawie celowo nie wprowadzono definicji słowa „sąsiedztwa”. W gminach wiejskich najbliższy sąsiad może być oddalony o kilka kilometrów, w miastach – o dwa kroki. Osoba pomagająca musi jednak:

 • być pełnoletnia;
 • złożyć organizatorowi usług sąsiedzkich oświadczenie o zdolności fizycznej i psychicznej do świadczenia takich usług;
 • ukończyć szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy;
 • mieć akceptację osoby, którą będzie się opiekowała;
 • mieć akceptację organizatora usług sąsiedzkich.

I jeszcze jedno: nie może być członkiem rodziny ani małżonkiem, nawet jeśli mieszka w innym miejscu.

– Rada miejska może postanowić o rozszerzeniu katalogu osób będących nieformalnymi opiekunami o członków rodziny, jeśli ich usługi będą miały charakter uzupełniający – zaznacza Anna Bytońska.

Sprzątanie, zakupy, rozmowa

Pomoc sąsiedzka ma zaspokajać podstawowe potrzeby życiowe. Może obejmować: drobne zabiegi pielęgnacyjne i higieniczne, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy i kompetencji, zakupy, ugotowanie obiadu, wspólny spacer, rozmowę.

Usługi sąsiedzkie sfinansuje gmina

Opieka sąsiedzka może być świadczona zarówno w formie wolontariatu, jak i odpłatnie. Wszystko zależy od postanowień gminy, ponieważ to gmina pokryje ze swego budżetu koszty udzielania tej formy pomocy. Oczywiście gminy mogą starać się o wsparcie finansowe z rządowych programów, na przykład Korpusu Wsparcia Seniorów, czy ze środków unijnych.

Kwestie wynagrodzenia wymagają od gminy przeprowadzenia szczegółowych analiz oraz uzyskania dodatkowych wyjaśnień z ministerstwa. Obecnie nie jesteśmy jeszcze w stanie określić, jak te mechanizmy będą wyglądały w praktyce.
Anna Bytońska

O wszystkim decyduje gmina

Cały ciężar organizowania usług opiekuńczych w formie pomocy sąsiedzkiej spadł na gminę, w tym sama decyzja, czy taka forma pomocy będzie funkcjonowała. Od gminy zależą:

 • szczegółowe warunki przyznawania usług sąsiedzkich;
 • wymiar i zakres pomocy udzielanej w tej formie;
 • sposób rozliczania wykonanych usług (wolontariat, ryczałt czy kwota za godzinę pracy);
 • rozszerzenie grona osób udzielających pomocy w formie usług sąsiedzkich;
 • ewentualne przekazanie usługi sąsiedzkiej organizacji społecznej.

– Obecnie przygotowujemy odpowiednie przepisy oraz analizujemy zapotrzebowanie na usługi sąsiedzkie i i szacujemy nasze możliwości, również finansowe – mówi Anna Bytońska.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl