– Doszliśmy do wniosku, że nie konkurujemy ze sobą na rynku. Połączyliśmy siły i udało nam się opracować produkt, który nie tylko przypomina o tradycyjnym dolnośląskim rzemiośle, ale też pokazuje, że to, co powstaje na Dolnym Śląsku, jest piękne i nowoczesne – mówią zgodnie producenci.
Powstały trzy zestawy – dwa śniadaniowe i jeden deserowy, które opracowały wspólnie zespoły projektantów z trzech dolnośląskich fabryk. Ich praca polegała nie tylko na projektowaniu, ale na wzajemnym poznawaniu technologii produkcyjnych i tradycyjnych, ręcznych sposobów dekorowania: zdobienia porcelany, stempelkowania kamionki i szlifowania kryształów.
– Wystarczy spojrzeć na to, co znajduje się w naszych kuchniach. Są tam kryształy, porcelana i kamionka. To polski stół w sensie dosłownym – opowiada Katarzyna Świętek, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu „Polski stół”. – W nawiązaniu do tego powstała marka „Polski stół”, która pokazuje znaczenie tych produktów w budowaniu naszej, dolnośląskiej tożsamości.
Produkty powstałe pod szyldem „Polski Stół" miały swoją oficjalną premierę podczas Łódź Design Festivalu, zostały też zaprezentowane we wrocławskiej restauracji Food Art Gallery przy ul. ks. Witolda 1.
Zestawy „Polski stół” zdobi motyw zaczerpnięty z plastra miodu, który znajdziemy na talerzach z bolesławieckiej „Manufaktury”, szkle kryształowym z Huty Julia i porcelanie z fabryki Kristoff. Pierwszy zestaw składa się ze szklanki, talerzyka i miseczki, drugi tworzą kryształowy kieliszek na jajko, talerzyk i kubek, a trzeci, deserowy to kieliszek, talerzyk i dwie miseczki.
Wszystkie zestawy „Polski stół” można kupić w cenie 260 zł w sklepach internetowych Porcelany Kristoff, Huty Julia i Manufaktury w Bolesławcu.
Kto stoi za „Polskim stołem”
Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” w Bolesławcu to jeden z najważniejszych wytwórców bolesławieckiej ceramiki. Ręczna produkcja, oparta na tradycyjnej technice oraz otwartość na nowe elementy zdobnicze i współpracę z projektantami sprawiły, że „Manufaktura” wyznacza nowe trendy. W 2014 roku zaprezentowała kolekcję zaprojektowaną przez Oskara Ziętę. www.polish-pottery.com.pl
Huta Julia to jeden z niewielu istniejących do dziś producentów szkła kryształowego w Polsce. Produkuje ręcznie formowane i szlifowane produkty, które kupić można nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Kryształy z Huty Julia wyróżnia na tle innych tradycyjna technika wytwarzania, którą można poznać, odwiedzając zabytkową fabrykę, zlokalizowaną w sercu Karkonoszy, w Piechowicach koło Szklarskiej Poręby. Wśród kryształowych kolekcji znajdują się zarówno produkty nawiązujące dekoracją do wzornictwa XIX wieku, jak i bardzo nowoczesne, osadzone we współczesnej stylistyce. www.crystaljulia.com
Porcelana Kristoff z Wałbrzycha to jeden z najważniejszch producentów porcelany w Polsce. Nieprzerwanie od ponad 180 lat produkuje porcelanę stołową. W ostatnich latach firma dynamicznie rozwija produkcję i wprowadza na rynek nowe kolekcje, w tym przygotowane przez młodych polskich projektantów: Marię Jeglińską, Annę Kuczyńską, Marka Mielnickiego czy Magdę Pilaczyńską. www.porcelana-kristoff.pl