wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Półkolonie w instytucjach kultury. Gdzie są jeszcze wolne miejsca? Sprawdziliśmy!

Wakacje trwają w najlepsze. Jeśli nadal szukacie pomysłu, jak urozmaicić czas Waszym dzieciom – zapiszcie je na półkolonie w instytucjach kultury. Zajęcia organizują m.in. Centrum Kultury Agora, Muzeum Architektury czy Teatr Układ Formalny. Niektóre z nich prowadzone są wspólnie dla dziecka i rodzica. Sprawdziliśmy, gdzie są jeszcze wolne miejsca. Zobaczcie!

Reklama

Półkolonie w instytucjach kultury – gdzie są wolne miejsca?

Wrocławskie instytucje kultury również przygotowały zajęcia i warsztaty dla dzieci w ramach półkolonii. Zobaczcie, gdzie są jeszcze wolne miejsca i co ciekawego przygotowały.

Galeria BWA Wrocław Główny

1. Pamiątka rodzinna. Międzypokoleniowe warsztaty rzeźbienia z masy solnej.

  • Termin: 28.07.2023, godz. 11:00
  • Galeria BWA Wrocław Główny
  • Grupa wiekowa 6-12 lat
  • Warsztaty tworzenia płaskorzeźb z masy solnej – dla dzieci wraz z rodzicami/opiekunami

Warsztaty rozpoczną się od wspólnego oglądania wystawy Zaświaty Anny Orłowskiej. Wystawa ta będzie pretekstem do opowiadania sobie wzajemnie historii rodzinnych, wspomnień z dzieciństwa, przeżytych przygód wakacyjnych. Następnie wspólnie stworzymy masę z mąki, soli i wody - trzech bardzo prostych produktów, których połączenie da przyjemną w strukturze masę, dającą niemalże nieograniczone możliwości tworzenie. Usłyszane wcześniej historie przeniesiemy na wykonywane przez nas obrazy. Zatrzymane na nich historie będą mogły stać się pamiątką rodzinną.

Obowiązują zapisy. Należy przesłać zgłoszenie poprzez formularz bwa.wroc.pl/zapisz-sie/ dodając w tytule wiadomości: Pamiątka rodzinna.

2. Ślad obecności. Plener rysunkowy

  • Termin: 12.08.2023, godz. 11:00
  • Miejsce zbiórki: galeria BWA Wrocław Główny
  • Grupa wiekowa 7-13 lat
  • Plener rysunkowy dla dzieci wraz rodzicami/opiekunami

Punktem odniesienia do tematu pleneru będzie wystawa Michała Łuczaka Wydobycie. Plener rozpocznie się od wspólnego oglądania wystawy. Głównym narzędziem rysunkowym będzie węgiel. Podczas dwóch godzin pleneru będziemy poszukiwać w otaczającym nas terenie ciekawych faktur, struktur roślin, ziemi, piasku, przetwarzając je na abstrakcyjne rysunki. Wykorzystamy wiele zastosowań węgla, sprawdzimy jakie rodzaje kreski i plamy możemy nim uzyskać. Będziemy eksperymentować z różnymi rodzajami węgla oraz sposobami rysowania. Efekty prac osoby uczestniczące zabiorą ze sobą do domu.

Obowiązują zapisy. Należy przesłać zgłoszenie poprzez formularz bwa.wroc.pl/zapisz-sie/ dodając w tytule wiadomości: Ślad obecności.

3. Artystyczny plener. Pięć dni działań artystycznych dla dzieci w wieku 7-12 lat

  • Termin: 28.08-01.09.2023, godz. 10:00-15:00
  • Osoby w wieku 7-12 lat

Plener to tworzenie w kontakcie z przyrodą. Pracujemy podczas tych 5 dni na dworze, a naszym podstawowym materiałem do pracy będzie glina. Odbędziemy spacer przyrodniczy. Dowiemy się czym jest dzika glina, gdzie ją możemy znaleźć i jakie są jej właściwości. Skorzystamy z doświadczeń zwierząt, szczególnie ptaków, żeby zobaczyć jak można budować gniazda, kryjówki i norki z błota. 

Jeśli chcesz wziąć udział w całym plenerze artystycznym – wypełnij z pomocą rodzica formularz, który znajduje się na stronie www.bwa.wroc.pl w zakładce wydarzenia, pod hasłem: Błotko.

Muzeum Architektury we Wrocławiu

Przy okazji wystawy "Wczasy. Krajobrazy wypoczynku" Muzeum Architektury przygotowało dla Was kilka spotkań poświęconych tematyce podróżniczo-wypoczynkowej. W ich trakcie zadamy sobie pytania, co zrobić, aby wakacyjny wyjazd zapamiętać na długo, jak podzielić się wrażeniami z bliskimi oraz gdzie wyobrażamy sobie wymarzone wczasy. Nie zabraknie również części warsztatowej – każde spotkanie zakończy się wykonaniem pracy plastycznej związanej z tytułowym "wywczasem".

CZAS NA WYWCZAS – WAKACYJNE WARSZTATY RODZINNE

1. Tu i tam, wszędzie brda! (prowadzenie: Michał Chadera)

Jak wygląda idealne miejsce na wakacje? Odpowiedzi na to pytanie od lat poszukują architekci i architektki, projektując hotele, pensjonaty, domki i inne miejsca do wypoczynku. Przykłady ich pomysłów w mniejszej i większej skali zobaczymy podczas zwiedzania wystawy. W części warsztatowej uczestnicy będą mieli okazję zbudować model domku letniskowego, wzorowanego na kultowej "Brdzie", w wymarzonym przez sobie krajobrazie. 

  • Termin: 18.07.2023 (wtorek), godz. 11:00

2. Pozdrowienia z Muzeum Architektury (prowadzenie: Patrycja Mazurek)

Podczas zwiedzania wystawy zastanowimy się wspólnie nad wartością naszych wakacyjnych wspomnień. Dlaczego chcemy się nimi dzielić z innymi? W jaki sposób możemy to zrobić?

W trakcie warsztatów przypomnimy sobie trochę już zapomniany zwyczaj wysyłania pocztówek i spróbujemy stworzyć taką, która opowie naszym najbliższym o wizycie w Muzeum Architektury. Co więcej, własnoręcznie zaprojektowane kartki wyślemy pocztą do drogich nam osób.

  • Termin: 19.07.2023 (środa), godz. 11:00

4. Łapacz wspomnień (prowadzenie: Agnieszka Gola)

Nareszcie wakacje! Czy spędzisz je nad morzem, w górach czy w mieście na pewno wydarzy się coś ciekawego. Jak zatrzymać wspomnienia letnich przygód na dłużej? Pomoże Ci w tym specjalny „Łapacz wspomnień”, który skonstruujesz podczas warsztatów w Muzeum Architektury. Przechowasz w nim pamiątki, które będą Ci przypominać najlepsze wakacyjne chwile.

  • Termin: 20.07.2023 (czwartek) godz. 11:00
  • Wiek uczestników i uczestniczek: od 6 do 12 lat
  • Czas trwania: ok. 90 minut
  • Zapisy: wyłącznie mailowo na adres edukacja(at)ma.wroc.pl

Koszt zajęć: 10 zł od dziecka (opiekunowie wchodzą bezpłatnie). Bilet na warsztaty upoważnia do zwiedzania Muzeum Architektury w dniu warsztatów, w godzinach otwarcia muzeum. Bilet jest ważny zarówno dla dziecka, jak i dla opiekuna.

Opiekun musi pozostać wraz z dzieckiem przez cały czas trwania zajęć. W trakcie zajęć mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby promocji wydarzenia przez Muzeum Architektury.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu

1. Życie bez prądu, Filia nr 14

Warsztaty rodzinne: Czy jesteście ciekawi, jak wyglądało życie w gospodarstwie domowym, kiedy nie było prądu, gazu ani wody w kranie? Jak wyglądało gotowanie, pranie i prasowanie? Razem z Sylwią Machnik, autorką bloga “Milma. Historia w kuchni”, przeniesiemy się do dawnej kuchni i upieczemy własne mini chlebki. Poznamy dawne domowe sprzęty i dowiemy się, dlaczego kuchnia była sercem domu. Wyruszcie z nami w podróż w przeszłość. 

2. Kreatywna zabawa długopisami 3D

  • 1 sierpnia, wtorek, godz. 13:00-14:30

To połączenie technologii 3D z nieograniczoną wyobraźnią dziecka, które zmienia się w twórczego kreatora. To nie tylko świetna zabawa, ale i ćwiczenie kreatywności, koncentracji oraz doskonalenie zdolności manualnych. Podczas zajęć dzieci realizują projekty z szablonów (np. okulary, kwiaty, ptaki, samochody). 

Zajęcia są bezpłatne dla dzieci w wieku od 7 lat (z opiekunami); obowiązują zapisy: telefonicznie 71 364 69 66 lub mailowo – zapisymulticentrum(at)biblioteka.wroc.pl

3. Wakacyjne konstruowanie z Lego i K’nex

  • 2 sierpnia, czwartek, godz. 13:00-14:30
  • dla dzieci w wieku od 7 lat (z opiekunami)
  • wstęp wolny, bez zapisów

Rodzinne warsztaty tworzenia ażurowych konstrukcji i pojazdów z klocków K’nex oraz budowania z klocków Lego. Uczestnicy budują samodzielnie dowolne konstrukcje, z wyobraźni lub z instrukcji.

4. Czerpanie papieru z fakturami

  • 4 sierpnia, piątek, godz. 13:00-14:30
  • dla dzieci w wieku od 7 lat (z opiekunami)
  • zajęcia bezpłatne, obowiązują zapisy: telefonicznie 71 364 69 66 lub mailowo –zapisymulticentrum(at)biblioteka.wroc.pl

Z niepotrzebnego, zużytego papieru stworzymy zupełnie nowy, piękny papier czerpany. Do dyspozycji uczestników będą kadzie z dwoma odcieniami papieru. Każdą kartkę udekorujemy dodatkowo poprzez odciśnięcie na niej przedmiotu z ciekawą fakturą. Można do tego celu wykorzystać np. sznurki, serwetki, tekturę, siatkę po ziemniakach lub cebuli, ażurowe podkładki na stół, a nawet liście, gałązki czy ozdobne trawy. 

5. Tworzenie komiksu w programie Pixton i programowanie z grą Scottie Go!

  • 7 sierpnia, poniedziałek, godz. 13:00-14:30
  • dla dzieci w wieku od 8 lat (z opiekunami)
  • zajęcia bezpłatne, obowiązują zapisy: telefonicznie 71 364 69 66 lub mailowo –zapisymulticentrum(at)biblioteka.wroc.pl

Spróbujcie swoich sił jako twórcy komiksów albo pomóżcie sympatycznemu kosmicie Scottiemu naprawić jego statek kosmiczny! Do dyspozycji dzieci będzie program Pixton, w którym każdy może stworzy swój własny komiks, bez umiejętności rysowania, a także gra Scottie Go!, w której za pomocą tabletów z aplikacją do programowania oraz analogowych zestawów do gry należy pomóc kosmicie w naprawie jego statku. Można skorzystać tylko z jednej atrakcji lub wypróbować obie.

6. Wakacyjne konstruowanie z Lego i K’nex

  • 8 sierpnia, wtorek, godz. 13:00-14:30
  • dla dzieci w wieku od 7 lat (z opiekunami)
  • wstęp wolny, bez zapisów

Rodzinne warsztaty tworzenia ażurowych konstrukcji i pojazdów z klocków K’nex oraz budowania z klocków Lego. Uczestnicy budują samodzielnie dowolne konstrukcje, z wyobraźni lub z instrukcji.

7. Stem kindloteka – budujemy kalejdoskop

  • 10 sierpnia, czwartek, godz. 13:00-14:30
  • dla dzieci w wieku od 7 lat (z opiekunami)
  • zajęcia bezpłatne, obowiązują zapisy: telefonicznie 71 364 69 66 lub mailowo –zapisymulticentrum(at)biblioteka.wroc.pl

Wspólnie stworzymy wyjątkowe zabawki optyczne, znane powszechnie pod nazwą kalejdoskop. Zbudujemy i zamontujemy w kartonowych rurkach zestaw „zwierciadeł”, wybierzemy elementy ozdobne i umieścimy je w odpowiednim miejscu, a na koniec ozdobimy kalejdoskopy od zewnątrz. Można przynieść ze sobą rurki po ręcznikach papierowych lub podobnego rodzaju tuby (na zajęciach dla każdego będzie dostępna rurka po papierze toaletowym), a także różnego rodzaju ozdoby, które umieścimy w kalejdoskopie, np. kolorowe koraliki, cekiny, kolorowa folia, szkiełka).

8. Wakacyjne konstruowanie z Lego i K’nex

  • 11 sierpnia, piątek, godz. 13:00-14:30
  • dla dzieci w wieku od 7 lat (z opiekunami)
  • wstęp wolny, bez zapisów

Rodzinne warsztaty tworzenia ażurowych konstrukcji i pojazdów z klocków K’nex oraz budowania z klocków Lego. Uczestnicy budują samodzielnie dowolne konstrukcje, z wyobraźni lub z instrukcji.

Mediateka / Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 58

W ofercie na lipiec i sierpień jest szereg warsztatów literackich, plastycznych, z programowania i 3D. Informacja o zapisach tutaj. 

Mediateka zaprasza na warsztaty dla dzieci, które będą się odbywać w środy w godz. 10:00-15:00. Zajęcia kierowane są do osób w wieku od 7 do 10 lat (szczegóły w opisie poszczególnych warsztatów).

1. Barwy lata. Warsztat literacko-plastyczny

Terminy warsztatów:

  • 9 sierpnia, godz. 10:00-11:00 / wiek 7-9 lat
  • 9 sierpnia, godz. 11:00-12:00 / wiek 7-9 lat

W czasie zajęć czytamy wierszyki i bajki o lecie. Rozwiązujemy zagadki i quizy na temat tej pory roku. W części warsztatowej tworzymy prace plastyczne dotyczące lata, wykorzystując techniki origami. W każdej grupie dostępnych jest 15 miejsc. Warsztaty prowadzi Magdalena Piotrowska.

2. Animacja w programie Paint 3D

Terminy warsztatów:

  • 2 sierpnia, godz. 10:00-11:00 / wiek 8-10 lat
  • 2 sierpnia, godz. 11:00-12:00 / wiek 8-10 lat

Paint 3D oferuje wiele możliwości – jedną z nich odkryjesz na tych warsztatach. Na zajęciach dowiesz się jak w prosty sposób i krok po kroku stworzyć animacje poklatkową w Paint 3D. Na koniec powstaną krótkie filmiki z przygotowanych wcześniej projektów. W każdej grupie dostępnych jest 10 miejsc. Warsztaty prowadzi Magdalena Piotrowska.

Centrum Biblioteczno-Kulturalne FAMA

1. Wakacyjne Kino Familijne i warsztaty Makerspace

Dzieci 5+ (kategoria zależy od repertuaru). Informacja o zapisach tutaj.

  • Terminy: wtorki w lipcu i sierpniu, godz. 11:00

2. Warsztaty artystyczne wieczorową porą

Dzieci 6+ (połączenie oferty dla osób dorosłych i dzieci). Kino na tarasie i warsztaty dla nocnych Marków i nocnych sówek. Szczegóły można przeczytać tutaj.

  • Terminy: 28 lipca (godz. 21:30); 11, 25 sierpnia (godz. 21:00)
  • Dla dzieci warsztaty bezpłatne

3. Cyrkowy plac zabaw

  • Realizacja: 21, 24, 25, 28, 31 sierpnia (godz. 13:30-16:00)
  • Dzieci 5+ wraz z opiekunem

Szczegóły wkrótce na stronie organizatorów. 

Biblioteka filia nr 22 (ul. Chociebuska) – projekt: Miasto Wyobraźni

W drugiej połowie sierpnia w Filii nr 22 odbędą się warsztaty i zabawy w ramach Dni Fantastyki. W programie:

  • Rodzinny Escape Room – Tajemnica Chatki Baby Jagi
  • Warsztaty z Młodym Czarodziejem
  • Fantastyczna Robotyka
  • Gwiezdne warsztaty
  • Bal Postaci Fantastycznych

Centrum Kultury Agora

Czy marzysz o wakacjach pełnych magii i czarów? A może lubisz tworzyć własne historie nie z tej ziemi i ukrywać się w pelerynkach-niewidkach? Centrum Kultury Agora zaprasza na wakacyjne zajęcia dla dzieci w wieku 7-10 lat.

Tego lata będziemy warzyć eliksiry, poszukiwać idealnej różdżki, damy się ponieść tajemniczym przygodom rodem z Hogwartu, a czeka nas przy tym całe mnóstwo śmiechu i fantastycznej zabawy. Wspólnie zanurzymy się w świecie magii, poprzez czarodziejskie gry i zabawy rozbudzimy wyobraźnię. Na koniec zamienimy się w prawdziwych czarodziejów i zatańczymy na balu, który szumnie i uroczyście podsumuje nasze magiczne umiejętności.

  • Terminy: 28.08-01.09 / godz. 11:00-15:00
  • Opłata: 350 zł za osobę / 5 dni
  • Zapisy: sofiia.lebedieva(at)ckagora.pl; tel. 71 3251483 wew. 107

Ośrodek Działań Twórczych Światowid

1. Tajemnicze ogrody

Na letnich plenerach plastycznych uczestnicy (w wieku 10+)  zagłębią się w labirynty flory (w Ogrodzie Botanicznym) i fauny (w Ogrodzie Zoologicznym). Rysunek z natury, kompozycja i szczegół, tworzenie podobrazia, kolaż, monotypia, technika ebru, malowanie na wodzie, action paiting, praca w glinie, roślinne  odciski, zwierzęce maski, rzeźba – wakacyjne zajęcia nastawione na swobodę i odwagę twórczą kierowane są do dzieci o zainteresowaniach plastycznych.

  • Termin: 24.07–28.07; LABIRYNTY FLORY; Ogród Botaniczny
  • Zajęcia: godz. 10:00-17:00
  • Uczestnicy 10+ 
  • Koszt: 850 zł (plener w ZOO), 800 zł (plener w Ogrodzie Botanicznym), 
  • Informacje i zapisy: Sekretariat ODT Światowid; tel. 71 348 30 10 wew. 31

2. Lato z Pracownią Artystyczno-Edukacyjną

Natura kolorów i form, nietypowe techniki plastyczne, eksperymenty i ekologia, podróże i zaginione cywilizacje – brzmi ciekawie? Każdy z turnusów artystyczno-rekreacyjnych zajęć dla dzieci (7-10 lat) ma własny program tematyczny. Podczas wszystkich odbywają się także gry i zabawy integracyjne, jest czas na odpoczynek i samodzielną twórczość dzieci w ramach swobodnej aktywności, jak i okazja by skorzystać z uroków lata. Nie zabraknie również wycieczek wykorzystujących różne atrakcje dostępne w mieście (m.in. Multikino, Muzeum Archeologiczne, Wystawa Lego; Chubi boom, Muzeum Przyrodnicze, Ogród Botaniczny).

  • Terminy: 17.07–21.07 lub 24.07–28.07 
  • Godz. 8:00-17:00 
  • Uczestnicy 7-10 lat (grupy do 20 osób)
  • Koszt: 680 zł – turnus 
  • Informacje i zapisy: tel. 71 348 30 10 wew. 37 (obecnie dostępne tylko miejsca na liście rezerwowej)

3. Wtorki z witrażem

Pracownia Witrażu Adama Włodarczyka czynna jest przez cały lipiec, a wakacje to przecież czas na odkrywanie nowych pasji. Na tych zajęciach działać będzie magia barwnych szkieł, a uczestnicy (dzieci 12+, młodzież i dorośli) nauczą się czym jest matowanie szkła, grawerowanie i technika szklanej mozaiki. Kurs trwa 5 dni (każdy lipcowy wtorek)

  • Terminy: 18, 25 lipca
  • Godz. 17:30-19:00
  • Uczestnicy: dzieci 12+, młodzież, dorośli
  • Opłaty: 260 zł/ kurs; wejściówka: 70 zł
  • Informacja i zapisy: sekretariat tel. 71 348 30 10 wew. 31.4.

4. Lipiec z ceramiką

Praca przy tworzeniu ceramiki wymaga skupienia, pozwala więc wyciszyć się i zapomnieć o stresie dnia codziennego, ale także rozwija wyobraźnię przestrzenną, zmysł dotyku, jest dobrym treningiem dla umysłu, a także ogromną przyjemnością.

Podczas wakacyjnych zajęć z Michałem Jastrzębskim uczestnicy będą mieli okazję poznać cały proces pracy z gliną w różnych technikach ceramicznych – od ręcznego lepienia poprzez pracę na kole garncarskim po szkliwienie i wypalanie w piecu gotowych wyrobów. W pracowni rzeźby ceramicznej jest okazja nauczyć się projektowania i tworzenia większych form.

  • Środy z rzeźbą ceramiczną, godz. 17:00-20:00
  • Wejściówka: 1x 180 min./ 80 zł
  • Piątki z ceramiką, godz. 17:00-20:00
  • Wejściówka: 1x 180 min./ 65 zł
  • Uczestnicy: młodzież 15+ i dorośli
  • Informacja i zapisy: sekretariat ośrodka tel. 71 348 30 10 wew. 31

5. Wakacyjny kurs baletowy

Przełom lipca i sierpnia to czas, by poznać podstawy tańca klasycznego. Solista Opery Wrocławskiej Andrzej Malinowski zaprasza dzieci (4-8 lat) na swoje zajęcia, które połączą w sobie naukę z zabawą! Zaproponowane w programie ćwiczenia rozwijają koordynację ruchową i grację, rozbudzają wrażliwość muzyczno-rytmiczną oraz kształtują prawidłową sylwetkę. Kurs kończy się otwartą lekcją baletową podsumowującą umiejętności uczestników.

  • Termin: 31 lipca–4 sierpnia
  • Godzina: 16:00-16:50 lub 17:00-17:50
  • Uczestnicy: 4-8 lat
  • Karnet: 180 zł /5 dni
  • Informacja i zapisy: sekretariat ośrodka tel. 71 348 30 10 wew. 31

Teatr Układ Formalny

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w letnich zajęciach zorganizowanych we Wrocławskim Klubie Formaty. Wakacje w Formatach 2023 to wydarzenie, na które zapraszamy dzieci w wieku 7-11 lat w terminach: 

  • 7-11 sierpnia – koszt 435 zł (5 dni); Tydzień Taneczno-Teatralny
  • 14 i 16-18 sierpnia – koszt 348 zł (4 dni); Tydzień Teatralno-Muzyczny
  • 21-25 sierpnia – koszt 435 zł (5 dni); Tydzień Teatralno-Muzyczny

Podczas tygodniowego projektu uczestnicy wezmą udział w warsztatach i zabawach ruchowych, zajęciach tanecznych, podczas których aktywnie przygotują się do zajęć aktorskich i wokalnych. Przygotują wspólnie scenariusz spektaklu, w pracowni scenograficznej stworzą wyjątkowe i niepowtarzalne stroje i rekwizyty, a podczas prób przygotują się do występu premierowego. Ostatniego dnia projektu spektakl zostanie zrealizowany na deskach sceny Wrocławskiego Klubu Formaty, przy profesjonalnej obsłudze technicznej. 

Zajęcia będą się odbywać w godz. od 9:30 do 15:30. Zapisy: mailowo – a.blada(at)wkformaty.pl lub telefonicznie pod numerem: 71 789 33 20 wew. 1 w godz. 09:30-16:30 (z wyłączeniem weekendów).

Wakacje w Muzeum Miejskim Wrocławia

Zajęcia z tej oferty są bezpłatne i przeznaczone dla uczniów wszystkich klas. Dzieci indywidualne od 7 roku życia wraz z opiekunem mogą dołączyć do grup.

1. Dzieckiem być... w starożytnym Rzymie!

Muzeum Archeologiczne (Arsenał Miejski)

  • obejrzymy prezentację ukazującą życie dzieci w starożytnym Rzymie
  • pobawimy się w odnajdywanie rzymskich przedmiotów na wystawie archeologicznej
  • zagramy w starożytną grę planszową (tabula lusoria)

Zajęcia odbywają się od środy do piątku pomiędzy godz. 10:00 a 12:00, w Arsenale Miejskim ul. Cieszyńskiego 9, dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i godziny zajęć z Działem Pedagogicznym pod numerem telefonu: 71 347 16 96 wew. 332 i 346. Czas trwania zajęć: ok. 90 minut. Grupy do 30 osób.

2. Z wizytą w Pałacu

Muzeum Historyczne (Pałac Królewski)

  • dowiemy się, kto wybudował Pałac, kiedy zamieszkał w nim król i czym charakteryzuje się ogród barokowy

Zajęcia odbywają się od środy do piątku pomiędzy godz. 11:00 a 13:00 w Pałacu Królewskim, ul. Kazimierza Wielkiego 35, dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i godziny zajęć z Działem Pedagogicznym pod numerem telefonu: 71 391 69 40 wew. 116. Czas trwania zajęć: ok. 55 minut. Grupy do 30 osób.

3. Ciekawostki z życia sławnych wrocławian

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej (Stary Ratusz)

  • wysłuchamy opowieści o blaskach i cieniach życia wybranych osób z Galerii Sławnych Wrocławian
  • poznamy naukowców, lekarzy, sportowców, artystów oraz świętych
  • w drugiej części zajęć dopasujemy atrybuty do postaci

Zajęcia odbywają się w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu (Rynek), pomiędzy godz. 11:00 a 13:00 od środy do piątku dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i godziny zajęć z Działem Pedagogicznym pod numerem telefonu: 71 391 69 40 wew. 113. Czas trwania zajęć: ok. 80 min. Grupy do 30 osób.

4. Niezwykłe historie wrocławskiego Rynku

Rynek i okolice (zbiórka przy pomniku Aleksandra hr. Fredry)

  • dowiemy się, gdzie we Wrocławiu pojawiają się czarownice, skąd się wziął niedźwiadek przy Ratuszu, dlaczego pod pręgierzem został ukarany zegarmistrz miejski i co mają wspólnego anioły z najbardziej pechowym kościołem we Wrocławiu

Zajęcia odbywają się w Rynku, pomiędzy godz. 9:00 a 13:00 od poniedziałku do piątku dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i godziny zajęć z Działem Pedagogicznym pod numerem telefonu: 71 347 16 90 wew. 27. Czas trwania zajęć: ok. 70 min.

5. Strachy i inne mroczne historie wrocławskiego Rynku

Rynek i okolice (zbiórka przy pomniku Aleksandra hr. Fredry)

  • usłyszymy budzące grozę opowieści, powstałe przed setkami lat we Wrocławiu: o wampirach, zjawach i morderstwach

Zajęcia odbywają się w Rynku, pomiędzy godz. 9:00 a 13:00 od poniedziałku do piątku dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i godziny zajęć z Działem Pedagogicznym pod numerem telefonu: 71 347 16 90 wew. 27. Czas trwania zajęć: ok. 70 min

Centrum Historii Zajezdnia

Centrum Historii Zajezdnia zaprasza organizatorów półkolonii bądź rodziców większej zorganizowanej grupy (np. 10 dzieci) do skorzystania z oferty zajęć i warsztatów, które mogą wzbogacić półkolonie. 

Dzieci młodsze (do 9 roku życia):

1. Słowo na „S”

Podczas zajęć uczestnicy poznają pojęcie „solidarność” (słowo oraz jego znaczenie), a także dowiedzą się, że w Polsce powstała organizacja o takiej nazwie. Pojęcie „solidarność” zostanie przybliżone poprzez zabawę integracyjną i wykonywanie zadań wymagających solidarności – właśnie tylko dzięki wspólnej pracy całej grupy uda się osiągnąć cel. Jakie przejawy solidarności można zaobserwować w naszym codziennym życiu w gronie rodziny i przyjaciół? O tym porozmawiamy już wspólnie.

  • Grupa: max 25 osób
  • Cena: 120 zł
  • Czas: ok 1 h

2. Akademia Młodego Naukowca

Warsztat mający na celu wprowadzenie dzieci w fascynujący świat eksperymentów, ale także pokazanie im, że nauka to nie abstrakcja. Warto pamiętać o tym, że jest ona osadzona w najbliższej nam rzeczywistości, a tym samym pozostaje na wyciągnięcie ręki. Uczestnicy zajęć zaczną swoją przygodę z chemią i fizyką od prostych – ale jakże efektownych eksperymentów! Eksperymenty w ofercie:

1) wulkan z sody i octu, 2) balon dmuchany sodą i octem, 3) atrament sympatyczny, 4) lampa lawa.

  • Grupa: ok 20 osób
  • Cena: 150 zł
  • Czas: 1 h

3. Warsztaty tworzenia szablonów

W latach 80. XX wieku na murach wrocławskich kamienic mieszkańcy zaobserwowali pewną nowość – sztukę szablonu. Na murach w całym mieście obywatele mogli przeczytać różnego rodzaju hasła związane z polityką, ale nie tylko: także z malarstwem, filmem, czy przekonaniami i poglądami na życie codzienne. Dzięki warsztatom z tworzenia szablonów teraz każdy może poczuć się jak uliczny artysta. Zastanów się, co ważnego chcesz powiedzieć światu i wyraź to na naszych zajęciach!

  • Grupa: max 20 osób
  • Cena: 150 zł
  • Czas: 1h

Dzieci starsze:

1.Warsztat sitodruku

Warsztaty sitodruku ukazują, w jaki sposób tworzono prasę drugiego obiegu, tzw. bibułę. To zajęcia, dzięki którym poznamy metodę sitodruku i sami poczujemy się niczym uczestnik strajku walczący z komuną w latach 80. XX wieku. Każda osoba wychodzi z zajęć z bawełnianą torbą, na której sama odciska wybrany wzór. Wspólna praca przy warsztacie to wspaniała zabawa dla młodszych i starszych uczniów, a jego efekty – w postaci unikalnych ręcznie wykonanych toreb – będą świetną pamiątką po wizycie w Zajezdni.

  • Grupa: ok 15 osób
  • Cena: 150 zł
  • Czas: 1h

2. Jak Breslau stawał się Wrocławiem?

W scenerii zrujnowanego Wrocławia komisja nazewnicza prowadzi intensywne prace nad zmianami nazw ulic z niemieckich na polskie. Prace utrudnia presja czasu. Uczestnicy zajęć wcielają się w role członków komisji i podejmują próbę nadania swoich nazw. Czy uda im się wybrać poprawne? W trakcie zajęć uczestnicy omówią konsekwencje zakończenia II wojny światowej w Europie Środkowo-Wschodniej oraz poznają następujące pojęcia: „Wielka Trójka”, „repolonizacja” czy „przesiedlenia”. Na przykładzie Wrocławia i Dolnego Śląska zrozumieją proces zmian nazw na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

  • Grupa: 20 osób
  • Cena: 120 zł

3. Za czym ta kolejka?

Dzięki grze fabularnej w odtworzonym sklepie mięsnym uczestnicy zajęć wczują się w realia sprzed 1989 roku, dowiedzą się, czym był PRL oraz poznają trudności ówczesnego życia codziennego. Przenosimy się do Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, gdzie nie kupuje się produktów, ale je zdobywa. Każdy uczestnik lekcji będzie miał okazję spróbować zrobić takie podstawowe zakupy i zmierzyć się z najbardziej typowymi problemami w tamtym czasie – niedoborami, systemem kartkowym, kolejką, a także… niemiłą ekspedientką.

  • Grupa: 25 osób
  • Cena: 150 zł
  • Czas: 45 minut

Oferta Gogloty Wschodu

1. Sekrety wystawy Golgota Wschodu

Gra Sekrety Golgoty Wschodu pozwoli dzieciom i młodzieży odkryć tajemnice wystawy Golgota Wschodu. Kilka zadań i zagadek pomoże rozwikłać historyczne wątki dotyczące losów polskiego społeczeństwa. Samodzielne dotknięcie historii i poznanie jej w najbardziej przystępny dla każdego – indywidualnie sposób, poszerzy wiedzę historyczną i rozwinie kreatywność. Jest ona dostosowana od obu grup wiekowych.

  • Grupa: 25 osób
  • Cena: bezpłatne
  • Czas: 1-2 h

2. Tęskniąc za domem w odległej krainie

Dzisiaj podróż za granicę kojarzy się nam pozytywnie – z możliwością odpoczynku czy poznania ciekawych miejsc. Jednak nie każda wyprawa poza granice Ojczyzny jest dobrowolna, czego przykładem są losy Sybiraków. Podczas zajęć poznamy historie osób, które często już jako dzieci były zmuszone, aby opuścić Polskę i wyruszyć w podróż na odległą Syberię. Jak wyglądała ich codzienność i jak bardzo różniła się od tego, co znamy dziś? W jaki sposób radzili sobie z tęsknotą za domem? I dlaczego tak ważne jest, aby i dziś przekazywać pamięć o ich losach?

  • Grupa: 30 osób
  • Cena: bezpłatne
  • Czas: ok 1 h

3. Aby o ich losach nie zapomnieć – znaczenie historii i pamięci

Głównym zadaniem historii jest odkrywanie przeszłości. O tym, jak wyglądał kiedyś świat i jak żyli ludzie wiele lat temu, możemy dowiedzieć się z różnych źródeł – dokumentów, dzieł sztuki, a także słuchając relacji Świadków Historii. To właśnie dzięki tego rodzaju źródłom historycznym mogła powstać nasza wystawa, na której przekazujemy wiedzę o losach Sybiraków. Dlaczego jednak tak ważne jest opowiadanie wydarzeń sprzed lat współcześnie żyjącym? Jak możemy pielęgnować pamięć o życiu Sybiraków?

  • Grupa: 30 osób
  • Cena: bezpłatne
  • Czas: 1 h

4. W więzieniu bez dachu – Polacy na Sybirze od XVIII do XX wieku

Rozległa i trudno dostępna kraina geografi czna, jaką jest Syberia, w polskiej tradycji stała się czymś więcej niż obszarem na mapie świata – zapisała się w historii kraju jako „nieludzka ziemia”. To właśnie tam trudy zsyłki lub katorgi przeżywały pokolenia Polaków, często będących świadkami kluczowych momentów w historii. Na Sybir przymusową podróż odbywali bowiem zarówno konfederaci barscy, jak i uczestnicy powstań czy osoby poddane represjom w trakcie II wojny światowej. Z jakich powodów władze Imperium Rosyjskiego, a następnie ZSRR wysłały na ten nieprzyjazny teren miliony Polaków? W jaki sposób władza traktowała Sybiraków w komunistycznej Polsce? Na te i inne pytania odpowiemy na zajęciach, przybliżając tematykę zsyłek na Sybir od XVIII do XX wieku.

  • Grupa: 30 osób
  • Cena: bezpłatne
  • Czas: 1 h

5. Trudy codzienności – życie i praca na zesłaniu

Mróz, ciągły głód i praca ponad siły – dziś ciężko sobie wyobrazić, że tak właśnie wyglądała codzienność wielu ludzi, którzy przez decyzje polityczne władz radzieckich w czasie II wojny światowej zostali deportowani na Sybir. Warunki ich życia oraz pracy na zesłaniu były nieludzkie, a każdy dzień był walką o przetrwanie. Jak jednak wyglądała podróż na Sybir? Jakie zasady panowały w łagrach? W jaki sposób radzono sobie z tęsknotą za Ojczyzną i co można było robić, aby chociaż przez chwilę odsunąć od siebie myśli o trudnej rzeczywistości? O tym wszystkim dowiemy się na zajęciach, oglądając ekspozycję, a także przytaczając opowieści osób, podzieliły się swoimi doświadczeniami z zesłania zaledwie kilkadziesiąt lat temu.

  • Grupa: 30 osób
  • Cena: bezpłatne
  • Czas: 1 h

Zapisów na zajęcia prowadzone w Centrum Historii Zajezdnia można dokonać pod adresem email: wystawa(at)zajezdnia.org, natomiast w przypadku zajęć odbywających się na Golgocie Wschodu prosimy o kontakt mailowy na adres: golgota(at)zajezdnia.org

Kino Nowe Horyzonty

Kino Nowe Horyzonty podczas wakacji proponuje szeroki wachlarz filmów familijnych zarówno w tygodniu, jak i w weekendy. Są to produkcje premierowe, ale także sprawdzone hity dla dzieci i młodzieży. Poza wyborem z już zaplanowanych pokazów, które można odnaleźć na stronie kina (repertuar jest publikowany co tydzień), istnieje również możliwość dostosowania terminów seansów do potrzeb grup kolonijnych. Dla takich grup kino przygotowało bilety w preferencyjnych cenach (już od 13 złotych), a opiekunowie otrzymują darmowe wejściówki.

Premiery na najbliższe tygodnie:

Narodowe Forum Muzyki

Lekcje muzyczne

Zajęcia przeznaczone dla grup zorganizowanych dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jakouzupełnienie do oferty półkolonijnej lub kolonijnej.

1. Lekcje „Śpiewaj, słuchaj, graj”

Zajęcia to czterdziestopięciominutowe lekcje muzyczne, podczas których uczestnicy aktywnie słuchają muzyki, poruszają się, tańczą, śpiewają, a także wykonują różne ćwiczenia rytmiczne. Dzieci doskonalą swój słuch muzyczny, koordynację słuchowo-ruchową, uczą się grać na prostych instrumentach perkusyjnych, a także zapamiętują układy przestrzenno-ruchowe. Kształcą także umiejętności kreatywnego myślenia, koncentracji uwagi, panowania nad swoim ciałem i muzykowania w zespole.

2. Lekcje „Z przytupem”

Są to czterdziestopięciominutowe zajęcia, podczas których dzieci nauczą się wybranego tańcaludowego, dzięki czemu będą mogły wzbogacić wiedzę dotyczącą folkloru wybranych regionów Polski.

3. Lekcje rytmu

Podczas czterdziestopięciominutowych zajęć uczestnicy śpiewają, tańczą i grają na instrumentachperkusyjnych, rozwijają także koncentrację, uczą się dyscypliny oraz szybkiego reagowania, pogłębiają świadomość własnego ciała oraz poprawiają koordynację ruchową.

Informacje organizacyjne:

  • Termin zajęć – ustalany indywidulanie przez całe wakacje
  • Czas zajęć – 45 minut
  • Koszt zajęć – 300 zł grupa do 20 osób, każde dodatkowe dziecko 15 zł, opiekunowie bezpłatnie
  • Zapisy na zajęcia – zainteresowanych zajęciami prosimy o wysłanie swojego zapytania ofertowego na adres CE NFM (centrum.edukacyjne(at)nfm.wroclaw.pl)

Słuchanie i zwiedzanie

Budynek NFM dostępny jest dla zainteresowanych na co dzień. Zwiedzający mogą poruszać się po foyer, korzystać z wind i schodów, zobaczyć z góry widok przez szklany portal NFM, obejrzeć wystawę eksponowaną na różnych poziomach oraz przyjrzeć się architekturze foyer. Osoby, które chcą zobaczyć i dowiedzieć się więcej zapraszamy na zwiedzanie NFM z przewodnikiem. W trakcie wycieczki z przewodnikiem poznajemy NFM od kulis. Odwiedzamy sale koncertowe i pomieszczenia techniczne na co dzień niedostępne dla melomanów. Poznajemy ciekawostki związane z projektem budynku oraz tajniki nowatorskich rozwiązań akustycznych. Dowiadujemy się, co inspirowało architektów przy projektowaniu gmachu NFM. Odkrywamy też mechanikę działania największego wymyślonego przez człowieka instrumentu – organów piszczałkowych.

Informacje organizacyjne:

  • Termin zajęć – ustalany indywidulanie przez całe wakacje
  • Czas zajęć – 75 minut
  • Koszt zajęć – 200 zł grupa do 20 osób, każde dodatkowe dziecko 10 zł, opiekunowie bezpłatnie
  • Zapis na zajęcia – zainteresowanych zajęciami prosimy o wysłanie swojego zapytania ofertowego na adres CE NFM (centrum.edukacyjne(at)nfm.wroclaw.pl)

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl