4. Poszukiwani wolontariusze do międzynarodowego projektu artystycznego dla dzieci
Scena na świeżym powietrzu, na scenie grupa nastolatków wykonuje układ z dużymi czerwonymi wachlarzami. W środku trzy osoby kucają, pozostałe dzieci stoją  Archiwum Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja

Chcesz towarzyszyć dzieciom w międzynarodowych warsztatach artystycznych? Zgłoś się jako wolontariusz do projektu Lelenfant. Potrzebne są osoby dorosłe do pomocy podczas pikniku w Leśnicy, na paradzie na wrocławskim Rynku, podczas próby generalnej i spektaklu w Teatrze Polskim i - przede wszystkim - podczas dwutygodniowych warsztatów. Zobaczcie szczegóły.

Lelenfant to międzynarodowy projekt organizowany przez Fundację Przyjaźń Sztuka Edukacja. W ramach inicjatywy dzieci w różnych częściach świata pracują przez kilka miesięcy nad własnym programem artystycznym. We Wrocławiu działały aż trzy grupy: na Złotnikach, Kowalu i Brochowie. Efektem pracy jest układ taneczny, spektakl teatralny lub wystąpienie akrobatyczne albo muzyczne.

Następnie w sierpniu dzieci spotykają się we Wrocławiu, by podczas warsztatów działających na zasadzie „Dzieci uczą dzieci” wymienić się artystycznymi umiejętnościami. Wynikiem dwutygodniowych spotkań będzie Wielki Międzynarodowy Spektakl, który jest prezentowany szerszej publiczności.

W tym roku Wrocław przyjmie około 10 grup z różnych krajów, w tym Czech, Tanzanii, Iranu i Indii.

Powiększ obraz: <p>Akrobatyczny pokaz podczas zeszłoroczej edycji Lelenfant</p> Archiwum Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja
Akrobatyczny pokaz podczas zeszłoroczej edycji Lelenfant

Poszukiwani wolontariusze do pracy z dziećmi

Organizatorzy poszukują 12 wolontariuszy. Powinny być to osoby:

• pełnoletnie;
  • znające charakter pracy warsztatowej i wspólnego tworzenia;
  • pełne energii i chęci do zabawy;
  • ceniące wielokulturowość, globalną edukacją i prawa dziecka.

Organizatorzy nie wymagają znajomości języków obcych, ale podstawowa umiejętność posługiwania się językiem angielskim może być pomocna.

Ważniejsza od znajomości języka obcego jest otwartość i duże wyczucie potrzeb drugiego człowieka.
Magdalena Młodzianowska-Chilmon, koordynatorka wolontariatu projektu Lelenfant 2023

Osoby, które chcą podjąć się wolontariatu, muszą być dostępne:

• 15 sierpnia w godz. 14.00–20.00 na Zamkowym Pikniku Lelenfant w Ośrodku Postaw Twórczych Zamek (pl. Świętojański 1) podczas pokazu działań wypracowanych przez dzieci w swoich krajach;
  • 14–18 sierpnia oraz 21–25 sierpnia w godz. 9.00–17.00 (ewentualnie w godz. 9.00–13.00 lub 13.00–20.00) przy ul. Dworskiej 8 podczas warsztatów;
  • 24 sierpnia od godz. 12.00 na paradzie „Wszyscy za mną” na wrocławskim Rynku;
  • 29 sierpnia od godz. 18.00 na próbie generalnej Wielkiego Międzynarodowego Spektaklu Lelenfant w Teatrze Polskim przy ul. G. Zapolskiej 3;
  • 30 sierpnia od godz. 18.00 podczas Wielkiego Międzynarodowego Spektaklu Lelenfant w Teatrze Polskim przy ul. G. Zapolskiej 3.

– Jeśli ktoś nie może uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, zachęcam do zgłaszania się na pojedyncze dni. Z jednym wyjątkiem: zależy nam, aby grupa wolontariuszy obecna na warsztatach była stała i aby opiekunowie przychodzili każdego dnia, choćby na cztery godziny. To ważne, ponieważ dzieci przywiązują się do opiekunów – mówi Magdalena Młodzianowska-Chilmon.

Wolontariusze będą zaangażowani głównie do podstawowej opieki nad dziećmi, zadań logistycznych oraz do zadań związanych z przygotowaniem sali warsztatowej.

Przed wydarzeniem organizatorzy zaproszą wolontariuszy na szkolenie, na którym zostaną wyjaśnione zasady współpracy.

Jak się zgłosić do wolontariatu do projektu Lelenfant?

Zgłoszenia należy wysyłać e-mailowo, na adres volunteers[at]lelenfant.org albo telefonicznie, dzwoniąc pod numer 697 224 408.

Powiększ obraz: <p>Występ dzieci podczas zeszłoroczej edycji Lelenfant</p> Archiwum Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja
Występ dzieci podczas zeszłoroczej edycji Lelenfant

Projekt Lelenfant 2023 dofinansowany jest ze środków Gminy Wrocław. Więcej na inicjatywnie przeczytasz na stronie internetowej Lelenfant