Jak informuje Patryk Bałajewicz z biura prasowego Wód Polskich we Wrocławiu, umowa dzierżawy tego terenu została podpisana na 5 lat, do 31 stycznia 2029. Kampery będą mogły być parkowane wyłącznie na wyznaczonych miejscach postojowych na polu biwakowym. Dzierżawca ma także obowiązek utrzymania nieruchomości w odpowiednim stanie sanitarnym i zawarcia umów ze służbami sanitarnymi na odbiór odpadów.
Tabliczka dopuszczalna, ale dzierżawca nie może ograniczać dostępu do rzeki
– Zgodnie z artykułem 232 ustawy Prawo wodne zakazuje się grodzenia nieruchomości przyległych do publicznych śródlądowych wód powierzchniowych oraz do brzegu wód morskich i morza terytorialnego w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar. W przypadku przedmiotowego pola biwakowego, w opinii Wód Polskich na terenie objętym umową dzierżawy dopuszczalne jest postawienie tabliczek o treści „Teren pola biwakowego. Przebywanie wyłącznie za zgodą dzierżawcy" – mówi Patryk Bałajewicz.
– Przy czym bez względu na to należy zachować wolny pas terenu o szerokości minimum 1,5 m od linii brzegowej. Jeśli dzierżawca będzie ograniczał dostęp do rzeki, wówczas o sprawie zostanie poinformowana policja, a nasze służby będą dążyły do usunięcia nielegalnej infrastruktury. Na tę chwilę nie otrzymaliśmy jednak sygnałów o tego rodzaju procederze – dodaje.