wroclaw.pl strona główna

WROCŁAW 25. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Nowe Horyzonty"

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wzruszające pożegnanie poetki Urszuli Kozioł

- Żegnamy wielką Honorową Obywatelkę Miasta, wielką damę Wrocławia zanurzoną w jego sprawy - tymi słowami prezydent Jacek Sutryk pożegnał Urszulę Kozioł. W poniedziałek 28 lipca o godzinie 11:30 rozpoczęła ceremonia pogrzebowa niezwykłej wrocławianki. - Poezja to słowa duszy, które tkwią w osobie która je pisze. Dziękujemy jej, że przez napisane słowa jest ciągle obecna w naszym życiu - mówił ksiądz proboszcz parafii św. Wawrzyńca o. Aleksander Bober.

Reklama

„Z niczym tu przyszłam i odejdę z niczym i wkrótce będzie jakby mnie nie było" - zacytował ojciec Bober fragment wiersza „Momenty" Urszuli Kozioł.

Żyła Wrocławiem, nawet karmniki ją interesowały  

W honorowej asyście Straży Miejskiej Wrocławia Urszula Kozioł została pochowana na cmentarzu przy ul. Bujwida. W świeckiej części uroczystości nad grobem cytowane były nie tylko jej wiersze.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk żegna wielką wrocławiankę Fot. Oleksandr Poliakovsky
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk żegna wielką wrocławiankę

- Pani Urszula pisała do mnie listy. Zacytuję fragment jednego z nich: „Nie chcę być malowanym obywatelem miasta, miasta, które bardzo mnie obchodzi". Pisała do mnie o tramwajach niskopodłogowych, o karmnikach dla ptaków czy stworzeniu promującego kulturę kulturoskopu - mówił Jacek Sutryk. - Wrocław miał to niepowtarzalne szczęście być domem Urszuli Kozioł.

Wrocław pożegnał swoją poetkę

Prezydent dodał, że stąd jej słowa rozchodziły się po świecie, unosząc refleksje, wzruszenie. Wrocław był dla niej inspiracją i azylem.

- Dziękuję Urszuli Kozioł za każdą chwilę, którą poświęciła Dolnemu Śląskowi i Wrocławiowi - mówił Sutryk. - Dziś Wrocław żegna swoją poetkę. Była sumieniem miasta i jego ambasadorką.

Dominik Cieszkowski, wicedyrektor Biblioteki Narodowej przeczytał list Tomasz Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej. - Należała do najściślejszego grona najwybitniejszych poetów przełomu XX i XXI wieku. Potrafiła dostrzegać dramaty codzienności, zachowując czułość wobec człowieka i słowa - pisze Tomasz Makowski.

Dominik Cieszkowski, wicedyrektor Biblioteki Narodowej czyta list Tomasz Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej Fot. Oleksandr Poliakovsky
Dominik Cieszkowski, wicedyrektor Biblioteki Narodowej czyta list Tomasz Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej

Urszula Kozioł przekazała Bibliotece Narodowej swój dorobek, listy, rękopisy, zdjęcia.

Wielka poetka dała szansę innym poetom 

Naczelny miesięcznika literackiego „Odra" podkreślał, jak wiele Urszuli Kozioł zawdzięczają dwa pokolenia poetów. - Wydrukowanie w „Odrze" wiersza z potwierdzeniem jakości od Urszuli Kozioł było wielkim wydarzeniem dla początkujących twórców - mówił Mariusz Urbanek. - Niewielu jest poetów, którzy nie debiutowaliby w "Odrze" dzięki Urszuli.  

Mariusz Urbanek, redaktor naczelny miesięcznika "Odra" żegna Urszulę Kozioł Fot. Oleksandr Poliakovsky
Mariusz Urbanek, redaktor naczelny miesięcznika "Odra" żegna Urszulę Kozioł

Poetkę żegnali przedstawiciele wrocławskiego świata kultury, magistratu, również pierwszy samorządny prezydent Wrocławia, późniejszy Minister Kultury Bogdan Zdrojewski i czytelnicy.

Zdjęcia z pogrzebu Urszuli Kozioł

Zobacz ostatnie pożegnanie poetki, której domem był Wrocław:

Galeria zdjęć

Film o Urszuli Kozioł

(zrealizowany dla Państwowego Instytutu Wydawniczego)

Poetka Urszula Kozioł - wrocławianka z Lubelszczyzny 

Urodziła się w 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem na Lubelszczyźnie. Rodzice byli nauczycielami. Maturę zdała w Zamościu w 1950 roku. W 1953 ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Później pracowała jako nauczycielka w Bystrzycy Kłodzkiej (1954-56), następnie już w szkołach we Wrocławiu (1958-64).

Kierowała działem literackim "Poglądów", była redaktorką wrocławskiego miesięcznika "Odra", pełniła funkcję dyrektora Wrocławskiego Ośrodka Kultury.

Jako poetka zadebiutowała w 1954 roku na łamach prasy. Pisała również dramaty, sztuki dla dzieci, felietony i słuchowiska. 

Laureatka wielu nagród, Honorowa Obywatelka Wrocławia

Urszula Kozioł była laureatką wielu literackich nagród. W 2024 roku otrzymała prestiżową NIKE za tom „Raptularz”. 

Podczas gali w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie dziękując za nagrodę mówiła o tym, że trzeba się czasem zamyślić, pozwolić, żeby to ciche zamieszkało w nas.

Urszula Kozioł podczas uroczystości z okazji jej 93. urodzin we Wrocławiu Oleksandr Poliakovsky/archiwum wroclaw.pl
Urszula Kozioł podczas uroczystości z okazji jej 93. urodzin we Wrocławiu

Poetka miała na koncie również nagrody:

  • im. Kościelskich,
  • Ministra Kultury i Sztuki,
  • Miasta Wrocławia,
  • im. Stanisława Piętaka,
  • Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius. 
  • W czerwcu 2024 roku otrzymała Złoty Medal Gloria Artis.  
  • Została także uhonorowana tytułem doctor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jest Honorową Obywatelką Wrocławia.

Urszula Kozioł odeszła w niedzielę 20 lipca w wieku 94 lat.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama