wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nie żyje Urszula Kozioł. Poetka zmarła w wieku 94 lat

- Dzisiaj w wieku 94 lat zmarła Urszula Kozioł. Wielka poetka, pisarka. Honorowa Obywatelka Wrocławia. Laureatka Nagrody Literackiej „Nike” w 2024 - napisał w niedzielę 20 lipca na Facebooku Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Pogrzeb Urszuli Kozioł i ostatnie pożegnanie w poniedziałek 28 lipca na cmentarzu przy ul. Bujwida.

Kiedy pogrzeb Urszuli Kozioł i ostatnie pożegnanie?

Pogrzeb Poetki odbędzie się w poniedziałek 28 lipca na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida na wrocławskim Ołbinie. Ostatnie pożegnanie rozpocznie się o godz. 11.00 w tamtejszym kościele, msza o 11.30. 

Nie żyje Urszula Kozioł, wielka dama polskiej poezji

O śmierci Poetki poinformowało w niedzielę 20 lipca biuro prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia:

- Twórczość Urszuli Kozioł była, jest i będzie ważnym głosem w polskiej literaturze. Jej ostatni tom poetycki „Raptularz” został uhonorowany Nagrodą Literacką Nike w 2024 roku. Krytyk „Nowego Napisu Co Tydzień”, Dariusz Żółtowski, pisał o nim: „To lekcja z antropologii starości, która – miejmy nadzieję – czeka nas wszystkich. Swoisty pamiętnik z okresu umierania”. Kochała słowo. Kochała poezję. Kochała Wrocław. My – mieszkańcy jej miasta – kochaliśmy ją. Będzie nam jej bardzo brakowało.

Często spotykaliśmy się zupełnym przypadkiem na Rynku. Pani Urszula często dzwoniła. Dostawałem też od Pani Urszuli listy i książki. Ostatnią paczuszkę z listem tydzień temu przeszło, przed wyjazdem na krótki urlop. Jeszcze nie zdążyłem nawet przeczytać. Kochała poezję, kochała pisać. Kochała i zależało jej na dobrej i mądrej Polsce, o którą tak się martwiła. Kochała Wrocław. My ją też. Będzie nam Jej bardzo brakowało.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

- Zmarła Urszula Kozioł – jedna z najwybitniejszych poetek XX i XXI wieku, mistrzyni języka, która nieustannie przesuwała granice literackiej formy i znaczeń - czytamy na Facebooku Biura Literackiego.

„Kochała, pisała, walczyła zawsze na sto procent”

- Przez z górą trzy dekady miałem szansę z nią pracować, rozmawiać, czasem spierać się, bywało, że ostro. Bo Urszula niczego nie robiła na pół gwizdka, na odczepnego. Kochała, pisała, walczyła zawsze na sto procent.
Mariusz Urbanek, pisarz, dziennikarz, autor wielu książek biograficznych

Mariusz Urbanek wspomina na swoim Facebooku wywiad opublikowany w „Odrze” na dziewięćdziesiąte urodziny Poetki. Na Hölderlinowskie pytanie „Cóż po poecie w czasie marnym?”, odpowiedziała:

- „Niewiele, bo nie zmienimy ani świata, ani tego marnego czasu. I wiele, bo możemy spróbować. Użyć słów, które mają moc poruszania sumień. Bo każdy człowiek ma w sobie dobro i zło, może być taki albo inny, pójść w stronę światła, albo ciemności. Tylko nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę. […] Przychodzi chwila, która człowieka sprawdza. Jaki jesteś naprawdę i kiedy jesteś naprawdę? Właśnie wtedy objawia się ta druga strona: człowiek dzielny, odważny, który potrafi myśleć o innych, nie tylko o swoich przyjemnościach, gotów jest pójść do więzienia za coś ważnego. Może trzeba tego w nim poszukać? Nie mówię, że się znajdzie, ale może…”

Urszula Kozioł, poetka (film zrealizowany dla Państwowego Instytutu Wydawniczego)

Wybitna poetka od lat była związana z Wrocławiem

Urodziła się w 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem, na Lubelszczyźnie. Rodzice byli nauczycielami. Maturę zdała w Zamościu w 1950 roku. W 1953 ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Później pracowała jako nauczycielka w Bystrzycy Kłodzkiej (1954-56), następnie już w szkołach we Wrocławiu (1958-64).

Kierowała działem literackim „Poglądów”, była redaktorką wrocławskiego miesięcznika „Odra” (i przez wiele lat związana z tym pismem), pełniła funkcję dyrektora Wrocławskiego Ośrodka Kultury.

Jako poetka zadebiutowała w 1954 roku na łamach prasy. Pisała również dramaty, sztuki dla dzieci, felietony i słuchowiska. 

Laureatka wielu nagród, Honorowa Obywatelka Wrocławia

Urszula Kozioł była laureatką wielu literackich nagród. W 2024 roku otrzymała prestiżową NIKE za tom „Raptularz”. - Pięknie sprecyzowała, czym jest literatura – napisał Mariusz Szczygieł, reportażysta.

„Nikt bardziej nie zasłużył w tym roku na tę nagrodę niż Urszula Kozioł. Dobrze żyć w czasach, które opisuje w swoich wierszach, nawet jeśli robi to w słowach bardzo surowych. Jestem dumny, że mogłem z nią pracować w jednej redakcji" - przyznał Mariusz Urbanek, pisarz, dziennikarz.

Urszula Kozioł podczas uroczystości z okazji jej 93. urodzin we Wrocławiu Oleksandr Poliakovsky/archiwum wroclaw.pl
Urszula Kozioł podczas uroczystości z okazji jej 93. urodzin we Wrocławiu

Ona sama podczas gali w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie dziękowała za nagrodę mówiąc o tym, że trzeba się czasem zamyślić, pozwolić, żeby to ciche zamieszkało w nas.

Poetka miała na koncie również nagrody:

  • im. Kościelskich,
  • Ministra Kultury i Sztuki,
  • Miasta Wrocławia,
  • im. Stanisława Piętaka,
  • Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius. 
  • W czerwcu 2024 roku otrzymała Złoty Medal Gloria Artis.  
  • Została także uhonorowana tytułem doctor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jest Honorową Obywatelką Wrocławia.

Urszula Kozioł odeszła w niedzielę 20 lipca w wieku 94 lat. 

Rodzinie i bliskim Poetki składamy najszczersze wyrazy współczucia. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!