Damie nie wypada przypominać o wieku, ale Urszula Kozioł żartobliwie nazywa siebie najstarszą polską poetką. Jej 93. urodziny będą celebrowane w wyjątkowej atmosferze, a zwieńczeniem uroczystości będzie wręczenie poetce wyjątkowego odznaczenia przez wojewodę dolnośląskiego Macieja Awiżenia. Specjalny prezent przygotował dla wybitnej artystki także prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Zaproszeni na uroczystość są nie tylko bliscy poetce ludzie, mogą przyjść również entuzjaści jej twórczości. Można przynieść upominek, warto jednak zaznaczyć, aby goście nie ofiarowywali kwiatów.
Początek uroczystości o godzinie 16.00 w Sali Wielkiej ratusza.
Urszula Kozioł – kariera, która trwa od 1954 roku
Urodziła się w 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem, na Lubelszczyźnie. Rodzice byli nauczycielami, których życie wypełniała praca społeczna z młodzieżą.
Pani Urszula uniknęła akcji przesiedleńczej, uciekając do rowu w Krzeszowie Dolnym nad Sanem, gdzie uczęszczała na gminne komplety. Maturę Urszula Kozioł zdała w Zamościu w 1950 roku.
Pracowała jako nauczycielka w Bystrzycy Kłodzkiej (1954-56), następnie już w szkołach wrocławskich (1958-64). Kierowała działem literackim „Poglądów”, była redaktorem wrocławskiego miesięcznika „Odra” i z tym pismem związana jest od lat, pełniła funkcję dyrektora Wrocławskiego Ośrodka Kultury. Przebywała na stypendiach literackich w amerykańskim Iowa City (1991) i francuskim Poitiers (1993).
Jako poetka debiutowała w 1954 roku na łamach prasy. Świat szybko poznał wielkość i oddał sprawiedliwość Poetce przekładami na wiele języków. Ma w swoim dorobku również dramaty, sztuki dla dzieci, felietony i słuchowiska.
Tomy jej wierszy publikowało w Polsce przede wszystkim Wydawnictwo Literackie, a najnowsza książka poetycka „Raptularz” ukazała się w ubiegłym roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.
Pisarka jest laureatką wielu nagród, wśród nich Nagrody im. Kościelskich, Ministra Kultury, Miasta Wrocławia, nagrody im. Stanisława Piętaka, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Została także uhonorowana tytułem doctor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest Honorową Obywatelką Wrocławia i nagrodzono ją Złotą Odznaką Honorową Wrocławia.
Poetka całe niemal dorosłe i twórcze życie związała z Wrocławiem - miastem, które po wojnie musiało tworzyć swą nową wizję. Jej poezja budowała tożsamość naszego miasta.