wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wiadomości z regionu
  4. Tu upał i deszcz nie dokuczają. Zobacz podziemne trasy turystyczne na Dolnym Śląsku

Jaskinie, dawne kopalnie, bunkry i umocnienia oraz liczące po kilkaset lat piwnice i lochy. Na Dolnym Śląsku jest wiele miejsc pod ziemią – naturalnych lub związanych z działalnością człowieka, ładnych i ciekawych, które warto zobaczyć.

Reklama

Wiele z tych obiektów to miejsca wyjątkowe w skali Polski. Zarówno ze względu na rozmiary, jak i historię.

Jaskinia Niedźwiedzia

Odkryta w latach 60. jaskinia uchodzi za najładniejszą w Polsce. Wśród znalezionych tam szczątków zwierząt najwięcej było kości niedźwiedzia jaskiniowego. Długość sal i korytarzy wynosi ok. 5 km, a głębokość ok. 100 metrów. Turystom udostępniane są dwie trasy: turystyczna (o długości ok. 360 metrów) i ekstremalna (wymaga wykorzystania specjalistycznego sprzętu). Pod ziemią temperatura wynosi 6 stopni Celsjusza, dlatego należy się ciepło ubrać.

Liczba zwiedzających jest ograniczona, aby mieć gwarancję wejścia, należy wcześniej zarezerwować bilet.

Sztolnie dawnych kopalni w Krobicy

Geopark w Krobicy tworzy ścieżka turystyczno-dydaktyczna „Śladami dawnego górnictwa kruszców”. To podziemne, 350-metrowe przejście przez dwie sztolnie oraz 13 stanowisk wzdłuż 8-kilometrowej trasy naziemnej. Zwiedzanie rozpoczyna się w przedsionku ekspozycyjnym i prowadzi do wyrobiska XVIII-wiecznej sztolni Św. Leopold, a potem do położonej 10 m wyżej XVI-wiecznej sztolni Św. Jan. Tam  można obejrzeć zachowane pozostałości wyrobisk eksploatacyjnych rudy cyny i kobaltu.

Charakter trasy ma oddawać realia dawnych kopalń. Ślady ręcznego wydobycia wciąż są widoczne w korytarzach sztolni, a eksponaty znajdujące się w sali muzealnej nawiązują do tradycji górniczych w terenu Gór i Pogórza Izerskiego.

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia powstało w zrewitalizowanej kopalni węgla „Julia” (wcześniej „Thorez”). Nowoczesna aranżacja i multimedialne prezentacje sprawiają, że centrum uchodzi za najciekawszy tego typu obiekt w Polsce. Na ponad czterohektarowym terenie obejrzeć można elementy wyposażenia kopalni. W programie zwiedzania jest także podziemna trasa turystyczna. Tu są prezentowane narzędzia i urządzenia stosowane w pracy pod ziemią oraz znaleziska archeologiczne i geologiczne z wałbrzyskich wyrobisk.

Sztolnie Walimskie w kompleksie „RIESE”

Sztolnie Walimskie to system korytarzy, tuneli i szybów będących elementem kompleksu „RIESE” budowanego w okresie II wojny przez nazistów rękoma więźniów, robotników przymusowych i jeńców. Tysiące z nich zginęło w trakcie robót. Przeznaczenie nieukończonego obiektu nie zostało ostatecznie wyjaśnione.

Dzisiaj turystom udostępniane są trzy sztolnie oraz system łączących je wyrobisk wykutych w skałach wzniesienia Ostra, pomiędzy Walimiem a wsią Rzeczka. Ich długość to w sumie około 450 m. W podziemiach prezentowane są eksponaty z okresu budowy „RIESE”, m.in. makiety rakiet V1 i V2, grafiki jednego z więźniów – Węgra Imre Holló. Sztolnie są także siedliskiem dla nietoperzy.

Kłodzko: Labirynty Twierdzy i podziemia Starówki

Monumentalny kompleks Twierdzy Kłodzko to jeden z najbardziej okazałych zabytków Dolnego Śląska. W jego skład wchodzi udostępniona do zwiedzania Twierdza Główna i fort pomocniczy Owcza Góra. Z wyższych partii Twierdzy Kłodzko (Twierdzy Głównej) można podziwiać panoramę miasta i okolicznych gór, wewnątrz – zobaczyć dobrze zachowane ślady kultury militarnej i wystawy poświęcone historii tego miejsca, a w podziemnych labiryntach – poczuć grozę walki minerskiej.

Sporo emocji wywoła spacer Podziemną Trasą Turystyczną pod starą częścią Kłodzka. Labirynt tuneli, chodników i gęsta sieć podziemnych korytarzy tworzących podziemne miasto. Turystom udostępniana jest 600-metrowa trasa pod najstarszą częścią miasta.

Dawna kopalnia – Nowa Ruda

Punktem obowiązkowym na trasie wycieczki do Nowej Rudy jest Dawna Kopalnia, czyli muzeum górnictwa. To arcyciekawe miejsce, w którym prezentowane są dawne i bliższe współczesności sprzęty górnicze. Muzeum ma wyjątkową kolekcję skamielin znalezionych w miejscowych kopalniach.

Największą atrakcją jest trasa wytyczona korytarzami dawnego wyrobiska – ma około 700 metrów oraz przejazd podziemną kolejką.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl