wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Podziemia pod dworcem. Odnaleziono oryginalny plan schronu

Wokół podziemi wrocławskiego dworca narosło wiele legend. Opowiadano o kilkupiętrowych kazamatach, a nawet podziemnym węźle kolejowym. Z dokumentów wynika jednak coś innego. Oryginalny plan schronu pod dworcem Wrocław Główny odnalazł niedawno Stanisław Kolouszek, autor książki „Fortyfikacje Festung Breslau”.

Reklama

– Dłuższy czas szukałem planów tych schronów. Wiadomo było, że niemiecki plan był kiedyś w Archiwum Budowlanym. Niestety przepadł. Dlatego poszedłem trochę inną drogą. Skoro kiedyś był schron, to musiał mieć sanitariaty. One musiały być podpięte do kanalizacji. No i rzeczywiście jest taki plan, który zawiera gabaryty schronu. Znalazłem go w teczce dotyczącej podłączeń wodno-kanalizacyjnych – mówi Stanisław Kolouszek.

Bunkier ukryty był pod placem, znajdującym się przed głównym wejściem do dworca. Można było do niego wejść bezpośrednio z gmachu dworca. Co jednak najbardziej elektryzuje pasjonatów historii to to, czego na tym planie nie ma. Nie ma na nim dodatkowych kondygnacji, podziemnej stacji kolejowej ani innych ukrytych tuneli. 

fragment oryginalnego planu schronu pod dworcem Wrocław Główny z lat 40. XX wieku Stanisław Kolouszek
fragment oryginalnego planu schronu pod dworcem Wrocław Główny z lat 40. XX wieku

– Doniosłość tego odkrycia polega na tym, że jest oryginalny niemiecki plan i są w nim zawarte parametry tego obiektu. Nie ma tam kolejnych kondygnacji i tuneli podziemnych. Schron zbudowany został w latach 1940-1943. Z punktu widzenia historii jest to bardzo ciekawe – dodaje Kolouszek.

Obecnie schron istnieje w stanie szczątkowym. Podczas generalnego remontu jaki budynek dworca przeszedł w latach 2010-2012, schron w znacznym stopniu został rozebrany.

– Wejście do tego schronu z dworca istnieje do dziś. Jego obrys jest także zaznaczony na płycie parkingu podziemnego – mówi autor odkrycia.

To niejedyne podziemne ślady dawnych konstrukcji. W trakcie remontu dworca lokalna prasa rozpisywała się o odkryciu nieznanego wcześniej „tunelu”. Jak wyjaśnia prowadzący wówczas badania archeolog Paweł Duma, okazał się on kanałem burzowym, do odprowadzania deszczówki. Poprzecinanym w paru miejscach w okresie powojennym i wyłączonym z użytkowania.

Więcej ciekawych historii związanych z wrocławskimi bunkrami, znajdziecie w „Fortyfikacjach Festung Breslau” (dostępnych m.in. w sklepie internetowym Empiku). Autor książki, wraz z zespołem Wrocławskiego Stowarzyszenia Fortyfikacyjnego, za promowanie wiedzy o dziedzictwie wrocławskiej architektury militarnej w 2020 roku wyróżniony został Nagrodą Wrocławia, przyznawaną przez wrocławską Radę Miejską. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama