– Dłuższy czas szukałem planów tych schronów. Wiadomo było, że niemiecki plan był kiedyś w Archiwum Budowlanym. Niestety przepadł. Dlatego poszedłem trochę inną drogą. Skoro kiedyś był schron, to musiał mieć sanitariaty. One musiały być podpięte do kanalizacji. No i rzeczywiście jest taki plan, który zawiera gabaryty schronu. Znalazłem go w teczce dotyczącej podłączeń wodno-kanalizacyjnych – mówi Stanisław Kolouszek.
Bunkier ukryty był pod placem, znajdującym się przed głównym wejściem do dworca. Można było do niego wejść bezpośrednio z gmachu dworca. Co jednak najbardziej elektryzuje pasjonatów historii to to, czego na tym planie nie ma. Nie ma na nim dodatkowych kondygnacji, podziemnej stacji kolejowej ani innych ukrytych tuneli.
– Doniosłość tego odkrycia polega na tym, że jest oryginalny niemiecki plan i są w nim zawarte parametry tego obiektu. Nie ma tam kolejnych kondygnacji i tuneli podziemnych. Schron zbudowany został w latach 1940-1943. Z punktu widzenia historii jest to bardzo ciekawe – dodaje Kolouszek.
Obecnie schron istnieje w stanie szczątkowym. Podczas generalnego remontu jaki budynek dworca przeszedł w latach 2010-2012, schron w znacznym stopniu został rozebrany.
– Wejście do tego schronu z dworca istnieje do dziś. Jego obrys jest także zaznaczony na płycie parkingu podziemnego – mówi autor odkrycia.
To niejedyne podziemne ślady dawnych konstrukcji. W trakcie remontu dworca lokalna prasa rozpisywała się o odkryciu nieznanego wcześniej „tunelu”. Jak wyjaśnia prowadzący wówczas badania archeolog Paweł Duma, okazał się on kanałem burzowym, do odprowadzania deszczówki. Poprzecinanym w paru miejscach w okresie powojennym i wyłączonym z użytkowania.
Więcej ciekawych historii związanych z wrocławskimi bunkrami, znajdziecie w „Fortyfikacjach Festung Breslau” (dostępnych m.in. w sklepie internetowym Empiku). Autor książki, wraz z zespołem Wrocławskiego Stowarzyszenia Fortyfikacyjnego, za promowanie wiedzy o dziedzictwie wrocławskiej architektury militarnej w 2020 roku wyróżniony został Nagrodą Wrocławia, przyznawaną przez wrocławską Radę Miejską.