wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Podwórko Wszystkich Mieszkańców po remoncie | ZDJĘCIA

Długo wyczekiwana inwestycja na Przedmieściu Oławskim właśnie się ziściła. Pierwsza część wyremontowanego podwórka im. Wszystkich Mieszkańców została oddana do użytku. Przestrzeń w obrębie ul.: Mierniczej, Komuny Paryskiej, Łukasińskiego i Prądzyńskiego zmieniła się nie do poznania. Do tego na mieszkających na ostatnich kondygnacjach mieszkańców czeka niespodzianka.

Reklama

Wnętrze podwórzowe zlokalizowane w obrębie ulic: Miernicza, Komuny Paryskiej, Łukasińskiego i Prądzyńskiego to ogromna, niemal 1-hektarowa przestrzeń, której remont podzielony jest na dwa etapy. O rewitalizację podwórka wnioskowali w ramach WBO 2018 sami mieszkańcy, stąd też jego nazwa: Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców.

<p>Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur. &ndash; To nie tylko symbol ale też realny znak, ze razem potrafimy działać i razem inicjujemy projekty.</p> Marek Księżarek
Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur. – To nie tylko symbol ale też realny znak, ze razem potrafimy działać i razem inicjujemy projekty.

Podwórko Wszystkich Mieszkańców. Co się zmieniło? Wszystko!

W 1997 roku powódź całkowicie zniszczyła to wnętrze podwórzowe. Można tu było pływać pontonem, a przynajmniej tak wspominali ten czas mieszkańcy 25 marca, podczas uroczystego oddania podwórka pod ich użytek. Nawierzchnia, na której każdy samochód wzniecał kurz. A było ich tu wiele. Tak w skrócie można by opisać podwórze przed remontem. Rewitalizacja tej przestrzeni, tylko w pierwszym etapie to koszt 3 mln 600 tysięcy złotych, z czego 750 tysięcy pochodzi z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Obecnie na podwórzu jest plac zabaw, są trybuny, szachownica, boisko do gry w koszykówkę i piłkę nożną z nawierzchnią EPDM, strefa fitness na świeżym powietrzu, a także nowe ławki. Stworzono tu również alejki z miękkiego, przepuszczalnego, żywicznego podłoża, które posłużą do jazdy na rowerze, rolkach czy hulajnogach.

Na podwórku jest też miejsce na zieleń i pompa wodna, o którą także wnioskowali mieszkańcy. Nasadzenia zdobią szczyt trybuny, posadzono drzewa, a pod oknami zorganizowano ogródki (wzdłuż ulicy Łukasińskiego), a także rozarium (od strony ul. Mierniczej). Trawniki opatrzono płotkami, ale i tabliczkami przypominającymi o sprzątaniu po pupilach.

Na podwórku nie można już stawiać aut - są tu jedynie miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.

<p>Podw&oacute;rko Wszystkich Mieszkańc&oacute;w po remoncie</p> Marek Księżarek
Podwórko Wszystkich Mieszkańców po remoncie

Uroczysty odbiór długo wyczekiwanej inwestycji

– Pierwsze starania mieszkańcy poczynili już w 2017 roku, pod wodzą artystki Izy Rutkowskiej - wspomina Joanna Szumiela, Przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Przedmieście Oławskie. – Głosowanie udało się im wygrać dopiero w 2018 roku. Byli już trochę zmęczeni tą walką ale jako rada osiedla wspieraliśmy ich w niej - dodaje.

Mieszkańcy dość długo czekali na swoją przestrzeń. Wynikało to z faktu, że podwórko trzeba było "wkomponować" w istniejące już sieci i uzyskać szereg zgód przy podstawowych pracach, jak odwodnienie i niwelowanie terenu czy postawienie nowych latarni.

<p>Podw&oacute;rko Wszystkich Mieszkańc&oacute;w po remoncie</p> Marek Księżarek
Podwórko Wszystkich Mieszkańców po remoncie

– Bardzo dużo ludzi zaangażowało się w ten projekt. W momencie kiedy jedna grupa się poddawała, mieli dosyć, wydawało się, nie uda się nic zrobić, to pałeczkę przejmował ktoś inny i mówił: Ja mam pomysł. To sukcesywnie się zmieniało - wspomina Iza Rutkowska, artystka, która namówiła mieszkańców do udziału w WBO. – To było osiem lat wspólnych działań i zażyłości z tymi ludźmi.

Opowiadali mi, że panowie, którzy to wykonywali, bardzo się napracowali. Tu było mnóstwo prac ziemnych. Panowie z firmy realizacyjnej włożyli w to zadanie dużo serca. Dlatego nie można nic złego mówić o tym podwórku, bo jest najpiękniejsze w całym Wrocławiu ze względu na to, ilu ludzi zaangażowało się w ten proces. To nie kwestia rozmawiania o estetyce, tylko jak energia między ludźmi zadziałała. Jesteśmy dumni z tego, że udało się go doprowadzić do końca, dzięki temu, że wszyscy się zjednoczyli.
Iza Rutkowska, artystka zaangażowana w projekt

<p>Podw&oacute;rko Wszystkich Mieszkańc&oacute;w po remoncie</p> Marek Księżarek
Podwórko Wszystkich Mieszkańców po remoncie

Bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, oraz... niespodzianka!

Na podwórku jest teraz nie tylko komfortowo. – Oświetlenie wpłynie na bezpieczeństwo; a latarnie typu "parkowe" ładnie wkomponowują się w przestrzeń - mówi Aleksandra Lipertowska z Zarządu Zasobu Komunalnego - zarządcy terenu.

– Tu nie było takiej możliwości, żeby wyjść z dzieckiem na dwór, szczególnie jak padało. Nie mówiąc już o "minach" - wspomina pani Justyna, mieszkanka, której córka uczy się na nowym podwórku jeździć na wrotkach. – Teraz jest gdzie posiedzieć, mamy też więcej kubłów na śmieci, gdzie mieszkańcy mogą wyrzucić woreczki po tym jak sprzątną po psie. Jest też siłownia, już wypróbowana. Plac zabaw jak dla mnie mógłby być bardziej rozbudowany ale liczę, że w tej drugiej części będą zabawki dla maluszków, których trochę tu mieszka - ocenia.

To praca ludzi, przede wszystkim tutejszych kobiet. Otaczała mnie masa kobiet, które bardzo angażowały się w przygotowanie projektu i głosowanie. Mieszkałem tu 42 lata. Jestem tutaj co miesiąc obserwując, co się dzieje. Długo nic się nie działo i nagle się dzieje. Trzeba podziękować mieszkańcom i zarządowi miasta.
Bogdan Machalski, dawny mieszkaniec, lider projektu WBO

– Dawniej to podwórko to było jedno wielkie bajoro. Dzieci – a tu jest dużo maluchów, bawiły się w błocie. Żal było patrzeć. Były dwa drzewka. Teraz jak ono wygląda to jest najpiękniejsze. Już teraz dzieci, młodzież korzystają z boiska. To była praca całego społeczeństwa, angażowali się w zbieranie podpisów, mobilizowali się, żeby się nie poddawać. Jesteśmy zadowoleni z efektu. Cieszę się, że inni mogą przyjść usiąść. Sama też chętniej tu będę przychodziła - podsumowuje pani Maria, mieszkanka jednej z kamienic przy podwórku.

Mieszkańcy wyższych pięter kamienicy na pewno zorientują się, że podwórko ma motyw graficzny, widoczny z lotu ptaka. Jest nim jeż - symbol podwórza, na którym mieszkańcy, w ramach integracji, nadmuchiwali gigantyczny balon w kształcie jeża. – Najpierw razem, międzypokoleniowo tworzyli wielkiego dmuchanego jeża, potem wspólnie zgłosili do WBO projekt rewitalizacji swojego podwórka. Ponieważ symbolem sąsiedzkiej integracji stał się jeż, został on na stałe wpisany w projekt tego podwórka – mówi Aleksandra Lipertowska.

<p>Podw&oacute;rko Wszystkich Mieszkańc&oacute;w po remoncie</p> Janusz Krzeszowski
Podwórko Wszystkich Mieszkańców po remoncie

Aleksandra Lipertowska z ZZK podkreśla rolę determinacji i zaangażowania mieszkańców w stworzenie tej wyjątkowej przestrzeni. - To oni wciąż przypominali o tym podwórku i zabiegali o to, aby nikt nie zapomniał o ich projekcie.

Teraz wnętrze zostało oddane mieszkańcom. – Los tego wnętrza zależy właśnie od nich - zaznacza Joanna Szumiela, w myśl zasady "dbam, to mam". – Cała działalność tego obiektu zależy od dojrzałości użytkowników i wyrozumiałości osób mieszkających w kamienicach. – Chciałabym aby wszystkie podwórka na naszym osiedlu były równie zadbane ale i szanowane przez użytkowników.

<p>Podw&oacute;rko Wszystkich Mieszkańc&oacute;w po remoncie - Iza Rutkowska z mieszkańcami</p> Marek Księżarek
Podwórko Wszystkich Mieszkańców po remoncie - Iza Rutkowska z mieszkańcami

Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców czeka jeszcze drugi etap remontu, który ruszy jeszcze w tym roku. Przed użytkownikami jest jeszcze festyn, który ZZK chciałby zorganizować w wyremontowanym wnętrzu. – Prawdziwe otwarcie podwórka odbędzie się ze wszystkimi mieszkańcami, bo nie byłoby Podwórka Wszystkich Mieszkańców bez nich samych - podkreśla Iza Rutkowska.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama