4. Wybrano Wrocławianki Roku 2022! Poznaj kobiety, które zmieniają Wrocław [ZDJĘCIA Z GALI]

W poniedziałkowy wieczór, w Narodowym Forum Muzyki odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowano Wrocławianki Roku 2022. Ich działalność, aktywność społeczna lub praca zawodowa zostały docenione przez reprezentantki Wrocławskiej Rady Kobiet oraz laureatki poprzedniej edycji wydarzenia.

Wyróżnienie Wrocławianki Roku otrzymują panie, których nietuzinkowa i ważna społecznie działalność daje przykład innym kobietom. Laureatki plebiscytu wybiera kapituła, złożona z członkiń Wrocławskiej Rady Kobiet i laureatek poprzedniego konkursu.

W tym roku laureatki tego wyróżnienia wybrano w siedmiu kategoriach działalności – równościowej, społeczno-edukacyjnej, proekologicznej, naukowo-badawczej, artystycznej, small biznes oraz w kategorii specjalnej: Teraz Młodość – Siła Młodości.

Wrocławska Rada Kobiet stworzyła to wyróżnienie, aby pokazać kobiety w działaniu, ich priorytety i osiągnięcia, co jest szczególnie ważne w obecnie trudnych czasach. W tym roku było 51 nominowanych pań w siedmiu kategoriach. Dziś możemy poznać zwyciężczynie tego plebiscytu.
Joanna Nyczak, Przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet

Istotne zamazywanie podziałów i granic

W tym roku nagrodę w kategorii działalność równościowa otrzymała Agata Roczniak, prezeska fundacji Diversum, pierwsza polska modelka na wózku inwalidzkim, która od lat kreuje wizerunek osób z niepełnosprawnościami.

Zawsze bardzo zależało mi na tym, żeby zamazywać podziały, zacierać granice. Dla mnie tym właśnie jest równość, do której każdy i każda z nas ma prawo. Warto o nią walczyć i być zdeterminowanym w dążeniu do niej. To wyróżnienie bardzo mnie buduje, ale też zobowiązuje, aby dalej się rozwijać w miejscu, w którym jestem.
Agata Roczniak

Zielone miasto pozwala swobodnie oddychać

Wrocławianką Roku w kategorii Działalność społeczna i edukacyjna została Iryna Yurchak, która od blisko 10 lat mieszka we Wrocławiu i pomaga Ukraińcom, przyjeżdżającym do stolicy Dolnego Śląska. To również założycielka nieformalnej grupy „Wrocławianki – Polki i Ukrainki”.

Z kolei za działalność proekologiczną wyróżniono Katarzynę Białą i Edytę Jankowską Picchiotti – panie, których celem jest zazielenianie miasta. Są również autorkami wielu projektów zmieniających Wrocław w miasto pełne drzew, krzewów i kwiatów.

Powiększ obraz: Katarzyna Biała i Edyta Jankowska Picchiotti Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Katarzyna Biała i Edyta Jankowska Picchiotti

Wrocławianką Roku w kategorii Działalność artystyczna – Twórczynie została Karolina Dzimira – Zarzycka, autorka książek o historycznych wizerunkach kobiet w sztuce.

Spełnione marzenie o byciu wrocławianką

W kategorii Działalność Naukowo - badawcza tytuł Wrocławianki Roku przypadł prof. dr hab. Joannie Rymaszewskiej, psychiatrze, naukowczyni, która pomaga przede wszystkim osobom z otępieniem lub demencją starczą, a także angażuje się w działalność społeczną z myślą o swoich pacjentach.

Marzyłam o tym, żeby być wrocławianką, gdy jako mała dziewczynka przyjeżdżałam do pięknego Wrocławia na zakupy. Pragnęłam studiować tu medycynę, natomiast nigdy nie wyobrażałam sobie, że zostanę Wrocławianką Roku 2022. Medycyna w połączeniu z badaniami naukowymi to absolutnie unikatowa sprawa. Zdrowie psychiczne w czasach, gdy dotyka nas tak wiele nieszczęść, zaczęło być zauważane i doceniane. Psychiatria jest fascynująca, bo pokazuje ogromną moc i więź między ludźmi. Ważne, żebyśmy patrzyli na siebie i na siebie nawzajem z czułością oraz żebyśmy się czasem zatrzymywali na chwilę. Wtedy nasz umysł będzie nam bardzo wdzięczny.
Prof. dr hab. Joanna Rymaszewska

Warto się czasem zatrzymać na kawę

Tegoroczny tytuł Wrocławianki Roku w kategorii Działalność small biznes otrzymała Dorota Radwańska, właścicielka „Cafe Rozrusznik”, która nie tylko serwuje swoim gościom pyszną kawę, ale również włącza się w wiele inicjatyw kulturalnych, społecznych i ekologicznych.

Myślę, że podejście małych kroczków jest naprawdę ważne w zmienianiu świata. Gastronomia to szaleńczy biznes i trzeba być szaleńcem, żeby to robić na co dzień. Jednak co by się nie działo, to najważniejsze dla mnie jest to, że ludzie do nas przychodzą, zakochują się tu, zaprzyjaźniają, rozwodzą. Te emocje są dla mnie najcenniejsze. Dlatego polecam wszystkim, aby w zabieganej codzienności znaleźli chwilę dla siebie, po prostu na kawę.
Dorota Radwańska

Młodość to ogromna siła do wykorzystania

Wrocławianką Roku 2022 w kategorii Teraz młodość - Siła młodości została dr Magdalena Łabowska, naukowczyni zajmująca się biotechnologią, a szczególnie hydrożelowymi nośnikami leków do kontrolowanego uwalniania substancji aktywnej. Pracuje również nad technologiami dla branży kosmicznej.

Wyróżnienie specjalne tegorocznego plebiscytu otrzymały Matki na granicę, niosące pomoc m.in. uchodźcom na granicy polsko – białoruskiej oraz Ukrainkom uciekającym ze swoimi dziećmi z kraju, w którym trwa wojna.

Co roku statuetki projektuje inna artystka

Wrocławska Rada Kobiet co roku wybiera inną, wrocławską artystkę, która projektuje statuetki. W roku 2020 zrobiła je Anna Zamorska, w roku 2021 Beata Stankiewicz, a w tym roku Patrycja "Pati" Dubiel. Wszystkim Wrocławiankom Roku 2022 statuetki wręczył prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Gratuluję wszystkim nominowanym i nagrodzonym. Myślę, że bycie odważną, otwartą i innowacyjną w obecnie trudnych czasach to jest naprawdę coś. Cieszę się, że Wrocław może korzystać z ich wiedzy i doświadczenia, bo wszystkie panie budują nasze miasto w wielu wymiarach. Serdecznie gratuluję wszystkim laureatkom.
Jacek Sutryk

Tegoroczną galę Wrocławianki Roku 2022 uświetniły swoimi występami wrocławskie artystki, które zaśpiewały wybrane przez siebie utwory związane z życiem kobiet.

Wrocławianki Roku 2022 w poszczególnych kategoriach:

• Działalność Równościowa – Agata Roczniak
  • Działalność społeczna i edukacyjna – Iryna Jurczak