Krew niezbędna jest do ratowania życia podczas wypadków, operacji czy transplantologii. Ciągle jej brakuje. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu alarmuje, że w naszym mieście pilnie potrzebna jest krew wszystkich grup, zwłaszcza BRh- (komunikat z 23 stycznia 2024).
Krew można oddać w RCKiK, ale można też zrobić to w mobilnym krwiobusie, który stanie 24 stycznia przy Aquaparku przy ul. Borowskiej 99.
Krew ratuje życie, a nie można jej kupić, dlatego Wrocławski Park Wodny zaprasza do jej oddania swoich gości oraz wszystkich chętnych. Dla uczestników akcji przygotowaliśmy prezenty-niespodzianki.Adrianna Pawlicka rzecznik prasowy Aquaparku
Jak przygotować się do oddania krwi?
Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat, która waży co najmniej 50 kilogramów i cieszy się dobrym zdrowiem.
Aby jak najlepiej się czuć podczas oddawania krwi i później, warto być wyspanym i dobrze nawodnionym (min. 2 litry płynów na dobę). Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie RCKiK w zakładkach:
Poza tym:
- zabierz ze sobą aktualny dokument tożsamości ze zdjęciem,
- przed oddaniem krwi zjedz lekkostrawny, białkowo-węglowodanowy,
- w dniu oddania krwi unikaj nadmiernego wysiłku,
- bezpośrednio przed oddaniem krwi nie pal papierosów, nie rób tego także po oddaniu,
- nie przychodź, jeśli w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi piłeś alkohol,
- nie przychodź do oddania krwi po spożyciu środków zmieniających nastrój,
- nie przychodź, jeśli nie czujesz się zdrowy albo miałeś ostatnio kontakt z chorą osobą.
Oddanie krwi pełnej jest całkowicie bezpieczne i trwa średnio zaledwie 8 minut. Warto pamiętać, że organizm szybko uzupełni ubytek oddanej krwi. Jej ubytek nie zagraża zdrowiu i nie ma negatywnego wpływu na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.