wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Aktualności
 4. Pilnie potrzebna krew! Można ją oddać dziś w Aquaparku
W takim mobilnym punkcie krwiodawstwa można 24 stycznia oddać krew przy Aquaparku (ul. Borowska 99). Na zdjęciu czerwony autokar z napisami Służba krwi i Mobilny punkt poboru krwi. materiały organizatorów
W takim mobilnym punkcie krwiodawstwa można 24 stycznia oddać krew przy Aquaparku (ul. Borowska 99). Na zdjęciu czerwony autokar z napisami Służba krwi i Mobilny punkt poboru krwi.

W środę 24 stycznia w godz. 11.00-15.00 można oddać krew w mobilnym punkcie krwiodawstwa, który stanie przed wrocławskim Aquaparkiem przy ul. Borowskiej 99. Znajdziecie go bez trudu: jest wielki, czerwony i stanie przy wejściu głównym. Oddanie krwi trwa średnio 8 minut, a może komuś uratować życie. Można też liczyć na prezent-niespodziankę.

Reklama

Krew niezbędna jest do ratowania życia podczas wypadków, operacji czy transplantologii. Ciągle jej brakuje. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu alarmuje, że w naszym mieście pilnie potrzebna jest krew wszystkich grup, zwłaszcza BRh- (komunikat z 23 stycznia 2024).

Krew można oddać w RCKiK, ale można też zrobić to w mobilnym krwiobusie, który stanie 24 stycznia przy Aquaparku przy ul. Borowskiej 99.

Krew ratuje życie, a nie można jej kupić, dlatego Wrocławski Park Wodny zaprasza do jej oddania swoich gości oraz wszystkich chętnych. Dla uczestników akcji przygotowaliśmy prezenty-niespodzianki.
Adrianna Pawlicka rzecznik prasowy Aquaparku

Jak przygotować się do oddania krwi?

Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat, która waży co najmniej 50 kilogramów i cieszy się dobrym zdrowiem.  

Aby jak najlepiej się czuć podczas oddawania krwi i później, warto być wyspanym i dobrze nawodnionym (min. 2 litry płynów na dobę). Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie RCKiK w zakładkach:

Poza tym:

 • zabierz ze sobą aktualny dokument tożsamości ze zdjęciem,
 • przed oddaniem krwi zjedz lekkostrawny, białkowo-węglowodanowy,
 • w dniu oddania krwi unikaj nadmiernego wysiłku,
 • bezpośrednio przed oddaniem krwi nie pal papierosów, nie rób tego także po oddaniu,
 • nie przychodź, jeśli w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi piłeś alkohol,
 • nie przychodź do oddania krwi po spożyciu środków zmieniających nastrój,
 • nie przychodź, jeśli nie czujesz się zdrowy albo miałeś ostatnio kontakt z chorą osobą.

Oddanie krwi pełnej jest całkowicie bezpieczne i trwa średnio zaledwie 8 minut. Warto pamiętać, że organizm szybko uzupełni ubytek oddanej krwi. Jej ubytek nie zagraża zdrowiu i nie ma negatywnego wpływu na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. 

Źródło: materiały organizatorów

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl