4. Krew pilnie potrzebna we Wrocławiu! Zobacz, gdzie można ją oddać (punkty, adresy)

Krew niezbędna jest do ratowania życia podczas wypadków, operacji czy transplantologii. Jej zapasy (zwłaszcza niektórych grup) topnieją w zastraszającym tempie. Dlatego ważne jest, aby każdy miał świadomość, jak dużo znaczy oddanie krwi. Dla nas to niewiele, a uratuje komuś życie. Jest do tego kolejna okazja i bardzo pilna potrzeba.

Dramatycznie niskie zapasy krwi

We Wrocławiu cykliczną zbiórkę krwi prowadzi Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof dr hab. Tadeusza Dorobisza. W tym tygodniu (13-15 grudnia) można ponownie dołączyć do grona osób oddających krew w różnych częściach Wrocławia. Szczególnie potrzebne są grupy krwi: A-, O -, A+, O+.

Gdzie we Wrocławiu oddać krew?

13 grudnia

• akcja ''Pijafka'', skierowana zwłaszcza do studentów. Od godziny 9.00 do 13.00 krew będzie można oddać przy ul. Wittiga 4. To teren Politechniki Wrocławskiej, punkt oddawania krwi znajdować się będzie budynku T-16.

15 grudnia

• ,,Choinka dla życia'' - to akcja Lasów Państwowych. Zbiórka krwi prowadzona będzie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Czerwonego Krzyża 5/9 w godzinach 9.00-17.00. Na zewnątrz czekać będą przedstawiciele Lasów Państwowych ze świeżymi choinkami. Na placu przed budynkiem będzie ponad 200 drzewek dla oddających tego dnia krew.
  • Tego dnia stanie również Krwiobus w Akademii Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Czajkowskiego 109, w pobliżu budynku dydaktycznego. Krew będzie można tam oddać w godzinach 8.00-13.00. Z uwagi, że jest to jednostka wojskowa, na jej teren wejść mogą jedynie obywatele Polski (zagraniczni muszą się zapowiedzieć z wyprzedzeniem).

Jak przygotować się do oddawania krwi?

Krew to szczególny dar, który ratuje życie. Krwiodawca jednorazowo może oddać 450 ml krwi. Dokładnie tyle potrzeba, by uratować życie trzech osób!

Jak się przygotować do oddawania krwi:

• zgłaszając się do oddania krwi, wystarczy zabrać ze sobą aktualny dokument tożsamości ze zdjęciem,
  • krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat, która waży co najmniej 50 kilogramów i cieszy się dobrym zdrowiem,
  • przed oddaniem krwi należy być wyspanym, wypoczętym, dobrze nawodnionym oraz zjeść lekkostrawny posiłek.

Oddanie krwi pełnej trwa średnio zaledwie 8 minut. Warto pamiętać, że organizm szybko uzupełni ubytek oddanej krwi. Jej ubytek nie zagraża zdrowiu i nie ma negatywnego wpływu na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.