wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław przeciw przemocy. Piąta edycja kampanii „Biała Wstążka”

W 25 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, który rozpoczął globalną kampanię „16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze Względu na Płeć”. W Polsce projekt jest realizowany pod hasłem „Biała Wstążka”. We Wrocławiu w ramach kampanii jeszcze do 10 grudnia zaplanowano wiele wydarzeń.

Reklama

Jednym z wydarzeń kampanii było zorganizowane 6 grudnia przez Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w MOPS spotkanie „Na językach” – zawoalowany język przemocy w życiu codziennym.

Uczestników przywitał doradca prezydenta Wrocławia ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii Bartłomiej Ciążyński.

- Zło zaczyna się od słów. Złe czyny mają swoje źródło w języku przepełnionym nienawiścią, wykluczeniem, dyskryminacją. We Wrocławiu toczymy walkę o to, żeby w przestrzeni miejskiej złe słowa, słowa nienawiści, eliminować.

Doradca nawiązał też do nowej kampanii, która ma ruszyć od stycznia i związana jest z promowaniem we Wrocławiu dobrego słowa. Pomysłodawcą akcji jest MPK, a realizuje Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego wraz z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi.

Więcej czytaj tutaj.

- Wychodzimy z założeni, że wrocławianki i wrocławianie cenią sobie nasze miasto jako miejsce otwarte, gościnne, miejsce spotkań. Masowo zgłaszają konieczność czyszczenia przestrzeni miejskiej z mowy nienawiści - dodaje Bartłomiej Ciążyński.

Spotkanie było okazją do przypomnienie zbrodni zwanej Masakrą w Montrealu. 6 grudnia 1989 r. uzbrojony mężczyzna dokonał zbiorowego zabójstwa, a ofiary selekcjonował ze względu na płeć. Uważał, że przez kobiety nie dostał się na uczelnię. Łącznie postrzelił 28 osób: 24 kobiety i 4 mężczyzn. 14 kobiet zmarło w wyniku odniesionych ran. Jedną z ofiar masakry była wrocławianka, Barbara Klucznik-Widajewicz.

Piątkowe spotkanie miało przypomnieć, że nie nie może być przyzwolenia na język przemocy w życiu codziennym.

Biała Wstążka 2019

To już piąta edycja Wrocławskiej Kampanii Przeciwdziałania Przemocy „Biała Wstążka”, którą honorowym patronatem objął prezydent Jacek Sutryk. Tegoroczne hasło brzmi: „Przemoc? Reagujesz-Zatrzymujesz”. Celem kampanii jest podniesienie świadomość społecznej i zapoczątkowanie działań przeciwko przemocy wobec kobiet, która jest jednym z najbardziej powszechnych naruszeń praw człowieka.

– Kampanią odpowiadamy na istotny problem społeczny, jakim jest przemoc w rodzinie, zarówno fizyczna, jak i psychiczna. Co roku rejestrujemy ponad tysiąc niebieskich kart dla ofiar przemocy, niedawno uruchomiliśmy całodobowy telefon zaufania. Chcemy reagować, dlatego po raz piąty Wrocław włącza się w tę ogólnopolską kampanię – podkreślił, podczas oficjalnej inauguracji kampanii na wrocławskim Rynku, prezydent Jacek Sutryk, który chwilę potem zaczął rozdawać mieszkańcom białe wstążki.

Biała wstążka symbolizuje zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymania się od wszelkich form jej stosowania. W okresie trwania kampanii organizatorzy zachęcają mężczyzn, aby zechcieli przyjąć i nosić białą wstążkę, manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy.

– O przeciwdziałaniu przemocy powinniśmy pamiętać cały rok, a przez czas trwania kampanii szczególnie o tym przypominamy. Stąd biała wstążka zawisła również - po raz pierwszy - na wrocławskim Ratuszu. Dodatkowo przygotowaliśmy szereg wydarzeń, które będą organizowane w najbliższych dniach – dodał prezydent Wrocławia.

Fot. Bartosz Moch/Wroclaw.pl

Fot. Bartosz Moch/Wroclaw.pl

Harmonogram wydarzeń

Podczas wrocławskich obchodów kampanii „Biała Wstążka” zaplanowano m.in. koncert w Centrum Sztuki Impart czy odsłonięcie muralu „Oblicza Nadziei” przy Nadodrzańskim Centrum Wsparcia. W programie jest również organizacja specjalnych debat oraz konferencji. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne:

  • 29 listopada, godz. 10.00 - „Jak wrocławskie krasnale przeciwdziałają przemocy” – popularyzacja przeciwdziałania przemocy przez uczniów SP, przedszkoli i innych placówek edukacyjnych.
  • 1 grudnia, godz. 19.30 – koncert „Sound Like Woman x Wysokie Kobcasy – Siła Głosu Kobiet”, Centrum Sztuki Impart
  • 6 grudnia – debata „Na językach – zawoalowany język przemocy w życiu codziennym”
  • 9 grudnia, godz. 12.00 - uroczyste odsłonięcie muralu „Oblicza Nadziei”, Nadodrzańskie Centrum Wsparcia, ul. Rydygiera 45A.
  • 10 grudnia – koncert podsumowujący V Wrocławską Kampanię Przeciwdziałania Przemocy „Biała Wstążka” Wrocław 2019

Szczegółowe informacje o kampanii i poszczególnych wydarzeniach dostępne tutaj.

Podczas wszystkich wydarzeń w ramach kampanii dystrybuowane będą specjalne ulotki informacyjne dotyczące kwestii prawnych, tego,  w jaki sposób składać zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oraz czym jest przemoc i do kogo możemy się zwrócić o pomoc.

„Nie” dla przemocy w rodzinie

– Powinniśmy umieć rozmawiać o przemocy oraz jej przeciwdziałać. Statystyki pokazują, że przemoc stosują przede wszystkim mężczyźni, stąd nasz apel kierujemy w pierwszej kolejności do nich. Bardzo duża - w zakresie udzielenia pomocy - jest rola świadków i obserwatorów takich wydarzeń, żeby zrobić ten pierwszy krok w stronę pomocy ofiarom przemocy – wyjaśnia Małgorzata Makarczuk-Kłos, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, który prezydent Jacek Sutryk powołał na początku swojej kadencji.

Jak podkreślają funkcjonariusze policji, pozytywnym aspektem jest to, iż zwiększa się odpowiedzialność społeczna, a tym samym rośnie liczba osób, które obok przemocy w rodzinie nie przechodzą obojętnie.

– Odnotowujemy coraz więcej tego typu zgłoszeń, co pokazuje, że coraz więcej mieszkańców mówi przemocy - zarówno fizycznej, jak i psychicznej - stanowcze „nie”. W sytuacji, gdy jesteśmy świadkami przemocy, każda reakcja jest cenna. Od początku 2019 r. wrocławska komenda odnotowała ok. 1200 zarejestrowanych przypadków przemocy – mówi Łukasz Dutkowiak, rzecznik wrocławskiej policji.

W przypadku stwierdzenia przemocy lub w związku z podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia rozpoczynają procedurę „Niebieskiej Karty”.

Prezydent Wrocławia uruchomił również telefon Zaufania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który jest przede wszystkim wsparciem dla kobiet borykających się z problemami przemocy w rodzinie. Cały czas można dzwonić pod numer 512 198 939. Od początku roku w ramach telefonu założono 63 karty.

Gdzie szukać pomocy:

  • Niebieska Linia 800 120 002
  • Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123
  • telefon Zaufania MOPS 512 198 939
  • Policja 997 lub 112
  • Wrocławski Telefon Zaufania 71 77 66 208

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl