wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:41

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dobrym słowem przeciw mowie nienawiści

Chcemy wzmacniać pozytywny przekaz, pokazywać osoby, dla których dobro i dobre słowo są sposobem na życie – mówią organizatorzy spotkania we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. W środę, 23 października, spotkali się tu przedstawiciele organizacji pozarządowych, miejskich instancji i spółek czy urzędnicy. Cel – wypracować metody i kampanię z dobrym przekazem.

Reklama

Pomysłodawcą spotkania było m.in. wrocławskie MPK i WCRS, a dyskusja ma wypracować wspólne przeciwdziałanie przeciwko mowie nienawiści w interencie oraz przestrzeni miejskiej.

Mapa pomysłów, które zrodziły się na spotkaniu, ma być punktem wyjścia do powstania szerokiej kampanii mającej na celu promowanie życzliwości i dobroci. Pomysły były różne, min. drukowanie pozytywnych przekazów na biletach na wydarzenia sportowe czy kulturalne, happeningi w przestrzeni publicznej, zaangażowanie w pozytywny przekaz instytucji zaufania publicznego czy liderów lokalnych społeczność.

- Chcemy, żeby we Wrocławiu była nie tylko dzielnica Wzajemnego Szacunku, ale żeby cały miasto było takie – mówi Dorota Kozak-Rybska z Zespołu Dialogu Międzykulturowego w WCRS.  

Jak przypomina pomysłodawca spotkania, MPK Wrocław mierzy się z hejtem w interencie i reaguje na mowę nienawiść. I na swoim profilu społwcznościowym podaje przykłady: „ostatnio prezes spółki zawiadomił policję ws. gróźb karalnych kierowanych wobec motorniczych MPK, które pojawiały się na portalu www jednej z wrocławskich gazet, szybko i zdecydowanie zareagowaliśmy również na nienawistne plakaty, które pojawiły się na przystankach w dniu Marszu Równości, przygotowaliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem NOMADA kampanię na rzecz walki z agresją w przestrzeni publicznej, która wkrótce pojawi się na naszym FB i na ekranach w naszych pojazdach”.

- Będzie ciąg dalszy tego spotkani, zapowiada Dorota Whitten z Fundacji Dom Pokoju u dodaje: –Chcemy zebrać działania, które już funkcjonują, zbudować relacje między różnymi instytucjami i podmiotami.

W spotkaniu brali udział m.in. przedstawicie Departamentu Edukacji i Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego, Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu, MOPS, Wrocławska Rada Kobiet, Stowarzyszenie NOMADA, Miejska Bibliotek Publiczna, Straż Miejska Wrocławia, Pełnomocnik prezydenta ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego, Zarząd Zasobu Komunalnego, Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Fundacja Bente Kahan, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Wrocławskie Centrum Integracji, Obserwatorium Społeczne, redakcja www.wroclaw.pl, Kultura Równości.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl