wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:10

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne Informacje
  4. Atrakcje we Wrocławiu #PoznajWrocław
  5. Pergola przy Hali Stulecia we Wrocławiu

Pergola przy Hali Stulecia we Wrocławiu

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Pergola to jedno z piękniejszych miejsc na mapie Wrocławia. Składa się z 750 kolumn pokrytych winoroślami, które otaczają fontannę multimedialną. Obiekt jest stworzone do spacerowania i spędzania wolnego czasu, a zarówno turyści, jak i sami wrocławianie chętnie korzystają z jego uroków, urządzając tu liczne sesje fotograficzne.

Historia Pergoli we Wrocławiu

Wrocławska Pergola powstała jako element Wystawy Stulecia w 1913 roku według projektu architekta Hansa Poelziga. Ma kształt połowy elipsy, która otacza sztuczny staw przy Hali Stulecia. Konstrukcję o długości 640 metrów tworzy 750 kolumn, a na całej długości przykryte są one kratownicą, po której wspinają się winorośle.

Pergola we Wrocławiu. Tomasz Hołod
Pergola we Wrocławiu.

Co warto zobaczyć, odwiedzając wrocławską Pergolę?

Największą atrakcją Pergoli jest Hala Stulecia, czyli hala widowiskowo-sportowa zaprojektowana przez Maxa Berga. Jest ona jedynym obiektem w stolicy Dolnego Śląska na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Warto zajrzeć także do Pawilonu Czterech Kopuł, oddziału wrocławskiego Muzeum Narodowego, w którym prezentowana jest sztuka współczesna. Punktem obowiązkowym podczas wizyty w tym rejonie miasta jest także ZOO Wrocław, a więc największy ogród zoologiczny w Polsce.

Pergola znajduje się także na skraju parku Szczytnickiego, najstarszego we Wrocławiu. Można tam obejrzeć zabytkowy drewniany kościółek z przełomu XVI i XVII wieku, który sprowadzono do miasta przy okazji Wystawy Stulecia. W tym samym czasie co Pergola powstał również Ogród Japoński, który z nią sąsiaduje. To oryginalna azjatycka enklawa, z elementami architektury i roślinnością typową dla tradycyjnych orientalnych ogrodów. Tłumy widzów ściągają na Pergolę pokazy fontanny multimedialnej, która zaskakuje kolorami i nietuzinkową muzyką.

Pergola we Wrocławiu – jak dojechać i gdzie zaparkować?

Pergola zlokalizowana jest na terenie kompleksu Hali Stulecia. Zmotoryzowani mogą zostawić pojazd na pobliskim parkingu wjeżdżając od ul. Kopernika. Ma on ponad 800 miejsc, w tym 20 dla autokarów. Z niego do Pergoli dostaniemy się w zaledwie kilka minut. Miejsc postojowych warto szukać także wzdłuż ul. Parkowej, ul. Bartla czy ul. Pasteura.

Do Pergoli dojedziemy również komunikacją miejską:

  • tramwajami: 0 (wyłącznie w weekendy), 2, 4, 10, 19, 78 (do przystanku Hala Stulecia), 9, 12, 17 (do przystanku 8 Maja);
  • autobusami: 145, 146 (do przystanku Hala Stulecia).

Pergola we Wrocławiu. Oleksandr Poliakovsky
Pergola we Wrocławiu.