wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Studenci z PWr wygrali konkurs na najlepszą pracę dyplomową z architektury

Plastikowy pawilon zaprojektowany na pl. św. Marka w Wenecji podzielony został na piekło, czyściec i niebo, w którym jest laboratorium z grzybami zdolnymi do rozkładania plastiku. To jeden ze zwycięskich projektów prac dyplomowych wrocławskich studentów. Projekt inspirowany ,,Boską Komedią'' Dantego to nie tylko architektura.

Reklama

Absolwenci Wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej zostali docenieni w ogólnopolskim konkursie na Doroczną Nagrodę SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich) im. Zbyszka Zawistowskiego ,,Dyplom Roku''. Jury przyznało Grand Prix Sebastianowi Kawalcowi i nagrodę równorzędną dla Dominiki Bednarek. 

Plastikowy pawilon – manifest klimatyczny

,,Inferno XXI. Pawilon z plastiku'' – to zwycięski projekt Sebastiana Kawalca doceniony przez jury za ,,za bezprecedensowe podejście do przyjętych założeń oraz zdecydowany i wyrazisty język architektury prezentujący ideę projektu w formie pawilonu'' - czytamy w uzasadnieniu. 

Nieprzypadkowe miejsce i plastikowa forma pawilonu miałaby zwracać uwagę na globalny problem braku odpowiedzialności za utylizację plastiku. Konstrukcja pawilonu w turystycznej, zabytkowej przestrzeni byłaby niewygodna. Wybijałaby z dobrego samopoczucia i przypominała o problemie, wyrzucanym wraz z jednorazowymi plastikowymi opakowaniami, które nie są utylizowane.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Zwycięska praca dyplomowa Inferno XXI. Pawilon z plastiku</p> Sebastian Kawalec
Zwycięska praca dyplomowa Inferno XXI. Pawilon z plastiku

Konstrukcja z różnymi scenariuszami

Zainspirowany ,,Boską Komedią'' Dantego pawilon, został podzielony na trzy części: piekło, czyściec i niebo. Najniżej położone piekło to najgorszy scenariusz. Wysypiska, fotografie martwych zwierząt, odpady rozsypane wokół – tak wyglądałyby zaaranżowane tam wystawy. 

Na środkowej strefie znalazłby się czyściec z wystawami edukacyjnymi. Kawalec zaplanował tam też czarną kulę, gdzie można siebie biernie obserwować, ale wyświetlane byłyby też m.in. filmy edukacyjne. Z kolei ostatnie piętro mieściłoby niebo z laboratoriami, gdzie hodowane grzyby rozkładałyby plastik.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Zwycięska praca dyplomowa Inferno XXI. Pawilon z plastiku</p> Sebastian Kawalec
Zwycięska praca dyplomowa Inferno XXI. Pawilon z plastiku

Pospolite budynki dla integracji 

Dom Społeczności Śląskiej. Adaptacja terenów poprzemysłowych w Bytomiu” - to drugi nagrodzony projekt wrocławskiej studentki - Dominiki Bednarek. Zakłada on zagospodarowanie poprzemysłowej dzielnicy w Bytomiu, gdzie w latach 90. funkcjonowała huta żelaza. 

Projekt zakłada dwukondygnacyjny obiekt z parkingiem podziemnym oraz pawilonem usługowym. W parterze głównej części budynku znalazłby się hol z częścią ekspozycyjną, dalej strefa warsztatowa w zachodnim skrzydle oraz sala widowiskowa w części wschodniej. Poza tym m.in. pomieszczenia biurowe, pośrednictwo pracy, świetlica i strefa rekreacji. A w pawilonie usługowym: lokalne targowiska i kawiarnia. Na jego dachu zaś znalazłoby się miejsce na ogród społeczny, co stanowiłoby odwołanie do dawnych ogrodów między tzw. familiokami. 

Michał Grądowy to kolejny absolwent PWr doceniony w tym konkursie. Otrzymał nagrodę specjalną EGOE za koncepcję uzupełnienia infrastruktury społeczno-usługowej w kontekście przywrócenia linii kolejowej 303. 

– Ponieważ sami pracujemy nad rewitalizacjami linii kolejowych i inspirujemy się dobrze zaprojektowaną przestrzenią publiczną chcemy nagrodzić kogoś kto poczuł zrozumiał i docenił tą tkankę. Spojrzał na nią nie tylko jak na element infrastruktury, ale zauważył funkcje społeczne i trafnie zdefiniował potencjał. Ujęło nas zauważenie przestrzeni literacko nazwanej przez autora pracy „pobliżem” – czytam w uzasadnieniu jury. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl