Absolwenci Wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej zostali docenieni w ogólnopolskim konkursie na Doroczną Nagrodę SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich) im. Zbyszka Zawistowskiego ,,Dyplom Roku''. Jury przyznało Grand Prix Sebastianowi Kawalcowi i nagrodę równorzędną dla Dominiki Bednarek.
Plastikowy pawilon – manifest klimatyczny
,,Inferno XXI. Pawilon z plastiku'' – to zwycięski projekt Sebastiana Kawalca doceniony przez jury za ,,za bezprecedensowe podejście do przyjętych założeń oraz zdecydowany i wyrazisty język architektury prezentujący ideę projektu w formie pawilonu'' - czytamy w uzasadnieniu.
Nieprzypadkowe miejsce i plastikowa forma pawilonu miałaby zwracać uwagę na globalny problem braku odpowiedzialności za utylizację plastiku. Konstrukcja pawilonu w turystycznej, zabytkowej przestrzeni byłaby niewygodna. Wybijałaby z dobrego samopoczucia i przypominała o problemie, wyrzucanym wraz z jednorazowymi plastikowymi opakowaniami, które nie są utylizowane.
Konstrukcja z różnymi scenariuszami
Zainspirowany ,,Boską Komedią'' Dantego pawilon, został podzielony na trzy części: piekło, czyściec i niebo. Najniżej położone piekło to najgorszy scenariusz. Wysypiska, fotografie martwych zwierząt, odpady rozsypane wokół – tak wyglądałyby zaaranżowane tam wystawy.
Na środkowej strefie znalazłby się czyściec z wystawami edukacyjnymi. Kawalec zaplanował tam też czarną kulę, gdzie można siebie biernie obserwować, ale wyświetlane byłyby też m.in. filmy edukacyjne. Z kolei ostatnie piętro mieściłoby niebo z laboratoriami, gdzie hodowane grzyby rozkładałyby plastik.
Pospolite budynki dla integracji
„Dom Społeczności Śląskiej. Adaptacja terenów poprzemysłowych w Bytomiu” - to drugi nagrodzony projekt wrocławskiej studentki - Dominiki Bednarek. Zakłada on zagospodarowanie poprzemysłowej dzielnicy w Bytomiu, gdzie w latach 90. funkcjonowała huta żelaza.
Projekt zakłada dwukondygnacyjny obiekt z parkingiem podziemnym oraz pawilonem usługowym. W parterze głównej części budynku znalazłby się hol z częścią ekspozycyjną, dalej strefa warsztatowa w zachodnim skrzydle oraz sala widowiskowa w części wschodniej. Poza tym m.in. pomieszczenia biurowe, pośrednictwo pracy, świetlica i strefa rekreacji. A w pawilonie usługowym: lokalne targowiska i kawiarnia. Na jego dachu zaś znalazłoby się miejsce na ogród społeczny, co stanowiłoby odwołanie do dawnych ogrodów między tzw. familiokami.
Galeria zdjęć
Michał Grądowy to kolejny absolwent PWr doceniony w tym konkursie. Otrzymał nagrodę specjalną EGOE za koncepcję uzupełnienia infrastruktury społeczno-usługowej w kontekście przywrócenia linii kolejowej 303.
– Ponieważ sami pracujemy nad rewitalizacjami linii kolejowych i inspirujemy się dobrze zaprojektowaną przestrzenią publiczną chcemy nagrodzić kogoś kto poczuł zrozumiał i docenił tą tkankę. Spojrzał na nią nie tylko jak na element infrastruktury, ale zauważył funkcje społeczne i trafnie zdefiniował potencjał. Ujęło nas zauważenie przestrzeni literacko nazwanej przez autora pracy „pobliżem” – czytam w uzasadnieniu jury.