W odnowionym, zabytkowym budynku po koszarach artylerii na Kępie Mieszczańskiej (ul. Dmowskiego 13B) Subiektywna Instytucja Kultury 66P uruchamia Stajnię – nową przestrzeń artystyczną, którą wypełnią działania eksperymentalne.
Perofmanse i koncert na inaugurację
Wieczór otwarcia Stajni organizowany jest 15 listopada w godzinach 18:00-21:00 (wstęp wolny). Rozpocznie się od performansu Barbary Gryki (dyplom Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki) i Macieja Kryńskiego (reżyser, artysta wizualny działający pomiędzy Warszawą a Londynem).
Na wydarzeniu premierowym zaprezentuje się również Naked Man Collective (Weronika Kowalczyk, Anastazja Azowska, Agata Pałkus, Tomasz Wyłomański) – grupa reprezentująca młodą wrocławską scenę artystyczną, łączącą tradycyjne media z eksperymentami. Wieczór zakończy koncert Mahjong, solowego projektu Mai Kozłowskiej, pisarki piosenek, pianistki i artystki sztuk wizualnych.
W najbliższym czasie w odrestaurowanym budynku wystartuje program rezydencyjny „Zaczyna się w Wrocławiu”. Jako pierwszy w Stajni zamelduje się fotograf i artysta wizualny, Tytus Szabelski.
– Interesują nas zarówno działania artystyczne jak i kuratorskie, których format jest skorelowany z misją 66P, wspierającą nowe pomysły, idee oraz zaangażowane postawy – tłumaczy dyrektor Piotr Lisowski. – To również miejsce dla inicjatyw zewnętrznych skupionych wokół szeroko pojętej kultury – dodaje. Stajnia stanie się siostrą galerii 66P, która od kilku lat działa przy ul. Księcia Witolda w budynku zwanym Piekarnią Żywa Kultura.
Stajnia, bo… tam była stajnia
Nazwa nowej przestrzeni bezpośrednio odwołuje się do funkcji, jaką dawno mógł pełnić budynek, który był częścią kompleksu zabudowań koszar artylerii wzniesionych na Kępie Mieszczańskiej w drugiej połowie XVIII wieku według projektu C. G. Langhansa – jednego z najważniejszych przedstawicieli wczesnego klasycyzmu w architekturze Prus. Inne jego dzieła na terenie Wrocławia to np. pałace rodzin Wallenberg-Pachaly i Hatzfeldów.
Koszary na Kępie Mieszczańskiej były przygotowane dla 3000 żołnierzy. W wieku XIX w budynkach mieściły się m.in. kasyno oficerskie, lazaret, garaże, a także stajnie. Koszary zlikwidowano w 1945 roku.
Kilka lat temu rozpoczęła się budowa bloku, do którego przyłączono część budynku po koszarach. Projekt powstał w pracowni Zbigniewa Maćkowa.