Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Historia Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu
Dawniej wrocławski Ostrów Tumski był wyspą u ujścia Oławy prowadzącej do Odry. Rzeki otaczały ją także od strony wschodniej i północnej, tam, gdzie dzisiaj biegną ulice: Wyszyńskiego, Sienkiewicza oraz Mieszka I. Zostały one zasypane na początku XIX wieku. Pozostałościami po rzekach są stawy przy seminarium duchownym i w Ogrodzie Botanicznym.
Najstarsze odkryte ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z X wieku. Wtedy nad Odrą powstał drewniany gród, który z czasem się rozrósł. W XI i XII wieku na Ostrowie Tumskim pojawiły się pierwsze kamienne i murowane budowle, a jeszcze w XIII wieku ówcześni piastowscy władcy Wrocławia rozbudowali zamek. Monumentalna budowla stała w rejonie dzisiejszej ulicy św. Marcina. Ich pozostałością jest gotycki kościół.
100 lat później na lewym brzegu Odry powstała nowa rezydencja książęca. Zamek stracił wówczas na znaczeniu, a na przełomie XV i XVI wieku został rozebrany. Ostrów już wtedy podlegał władzom kościelnym. Był azylem dla tych, którzy dopuścili się przestępstwa w świeckiej części miasta. W czasie II wojny zabytkowy Ostrów Tumski został niemal doszczętnie zniszczony.
Obecnie na Ostrowie Tumskim znajduje się Pałac Arcybiskupi, siedziba władz kościelnych, gmach seminarium duchownego oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego.
Pozostałe atrakcje na Ostrowie Tumskim
- XIII-wieczna Kolegiata Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja, które znajdują się w jednym obiekcie, ale na dwóch kondygnacjach,
- pomnik św. Jana Nepomucena, czyli pozostałość czeskiego panowania na Śląsku,
- Brama Kluskowa – związana z nią legenda opowiada o mężczyźnie, któremu zmarła żona objawiła się we śnie i zostawiła mu garnek pełen klusek. Zastrzegła, że musi zostawić przynajmniej jedną, aby garnek sam się napełniał. Jednak wygłodniały mężczyzna chciał zjeść wszystkie, dlatego jedna z nich uciekła przed nim aż na szczyt bramy,
- ogród na tyłach budynku Wydziału Teologicznego – magiczne miejsce, z którego widać przeciwległy brzeg Odry i gmach Muzeum Narodowego.
Latarnik na Ostrowie Tumskim
Warto również zwrócić uwagę na to, że uliczki oraz zaułki Ostrowa Tumskiego oświetla ponad 100 latarni gazowych. Codziennie rozpala je i gasi wrocławski latarnik, którego można spotkać tuż przed zapadnięciem zmroku i o świcie. To charakterystyczna postać stolicy Dolnego Śląska – także ze względu na strój: cylinder i czarną pelerynę.
Historia powstania mostu Tumskiego
W miejscu, w którym obecnie stoi obiekt, przez wieki stawiano mosty drewniane. Łączyły one teren podległy władzy świeckiej oraz Ostrów, którym zarządzał kościół. Konstrukcje były wielokrotnie niszczone i przebudowywane. W 1423 r. podczas procesji drewniany most załamał się pod uczestnikami uroczystości.
Malowniczy, stalowy, nitowany most Tumski wybudowano w 1889 roku. Do roku 1945 nosił nazwę most Katedralny. W 1976 roku most wpisano go do rejestru zabytków.
Czy można wieszać kłódki na moście Tumskim?
Przez kilkanaście lat zakochani wieszali kłódki na moście Tumskim. Kluczyki do nich wrzucali do Odry. To nie tylko wrocławska tradycja. Mostki i mosty miłości znajdują się także w Rzymie, Londynie, Gdańsku, Rzeszowie i Ciechocinku.
Obecnie wieszanie kłódek na moście Zakochanych we Wrocławiu jest zabronione. Most został gruntownie wyremontowany i nie można na nim umieszczać żadnych dodatkowych elementów, aby go nie obciążać. Przed remontem usunięto ich tysiące, a ważyły w sumie kilkanaście ton.
Zakochani zostawiają teraz pamiątki na barierkach wzdłuż bulwaru Pawła Włostowica i na skwerze przy pomniku kardynała Kominka. Kluczyki, tak jak dotąd, wrzucane są do rzeki.
Legendy o Moście Tumskim we Wrocławiu
Z mostem kojarzone są zwyczaje i legendy, które opowiadają o zakochanych. Jedna z nich nakazuje im – oprócz zawieszenia kłódki i wrzucenia kluczyka do Odry – pogłaskać lwa przy wejściu do wrocławskiej katedry. W ten sposób dopełniony rytuał daje gwarancję trwałości uczucia.
Inna legenda opowiada o miłości młodego czeladnika i córki złotnika, u którego ten praktykował. Ojciec nie chciał wydawać córki za biednego wyrobnika. Chłopak, aby się wzbogacić, przystąpił do bandy zbójników. Kiedy obłowił się w złoto i biżuterię, przyszedł do złotnika pochwalić się majątkiem. Złotnik rozpoznał wśród precjozów pierścień, który wykonał dla swojego przyjaciela i w związku z tym wygnał adoratora.
Chłopak w zemście podpalił dom złotnika. Uciekł z Ostrowa Tumskiego i z okna w wieży katedry patrzył na pożar. Za rozboje, kradzieże i podpalenie domu ukochanej został okrutnie ukarany. Mury zacisnęły się i uwięziły mężczyznę. Do dzisiaj w ścianie świątyni można dostrzec jego przerażoną twarz.
Ostrów Tumski we Wrocławiu – jak dojechać i gdzie zaparkować?
Ostrów Tumski leży w centrum Wrocławia między ulicą Piaskową, Sienkiewicza i Wyszyńskiego. Dojedziemy tu przede wszystkim komunikacją miejską:
- tramwajami: 0 (wyłącznie w weekendy), 6, 9, 11, 16, 17, 19, 23, 78 (przystanek pl. Bema), 2, 10 (przystanek Katedra),
- autobusami: 111, 128 (przystanek pl. Bema), A (przystanek Katedra).
Parkingi przy Ostrowie Tumskim
Zmotoryzowani zostawią samochody na parkingach przy:
- pl. Bema,
- ul. Mieszka I,
- na pl. Katedralnym (wjazd od strony ul. Wyszyńskiego),
- przy Hali Targowej,
- budynku Wydziału Filologicznego przy pl. Nankiera (dojście na Ostrów Tumski zajmuje kilka minut).
Miejsc postojowych można szukać także przy ul. Drobnera, ul. Świętokrzyskiej czy ul. Matejki.