Orkiestra powstała w 1974 r. z inicjatywy podinsp. Tadeusza Mroczka, który pełnił funkcję jej kapelmistrza do roku 2002. Od 1990 r. działa pod nazwą: Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Dzisiaj jest jedną z trzech w strukturach formacji: obok orkiestry Komendy Głównej Policji oraz orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
W skład orkiestry wchodzi kilkudziesięciu muzyków - to policjanci oraz pracownicy cywilni policji. Na instrumentarium składa się dziewięć rodzajów instrumentów dętych i perkusyjnych. Kapelmistrzem orkiestry jest podinsp. Adam Witiw, który podczas poniedziałkowego koncertu otrzymał złotą odznakę za 45 lat służby, a funkcję tamburmajora pełni st. sierż. Paweł Nieroda.
Setki koncertów, lekcje i cztery płyty
W ciągu pięćdziesięciu lat działalności artyści w mundurach występowali podczas niezliczonej ilości wydarzeń, w Polsce i za granicą. Co roku Orkiestra KWP we Wrocławiu uświetnia około stu uroczystości, spotkań i zabaw. Od świąt państwowych i uroczystości policyjnych, przez imprezy okolicznościowe (Dzień Kobiet, Dzień Dziecka) po spotkania charytatywne, pikniki, pokazy.
Wielokrotnie grali podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dla pacjentów wrocławskiego Przylądka Nadziei, gdzie leczone są dzieci. A także podczas pogrzebów poległych policjantów.
Do doniosłych momentów jej działalności, należy bez wątpienia udział w Pielgrzymce Wojska i Policji, podczas której zaprezentowała się muzycznie przed papieżem Janem Pawłem II oraz wzięła udział w uroczystej mszy świętej na Cmentarzu Żołnierzy Polskich na Monte Cassino.Komenda Wojewódzka Policji Wrocławiu, informacja prasowa
Artyści prowadzą również zajęcia edukacyjne, lekcje muzyki, pokazy dotyczące budowy instrumentów i ich brzmienia.
Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu ma w dorobku aż cztery płyty z muzyką marszową i rozrywkową.
Wrocławska orkiestra była wielokrotnie nagradzana za swoją działalność. Wśród wyróżnień jest m.in. nagroda I stopnia Ministra Spraw Wewnętrznych, medal stulecia Salezjanów w Polsce, dyplom honorowy od Ministra Kultury i Sztuki.
Kulminacją rocznicowych wydarzeń był poniedziałkowy koncert w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Uroczystość była okazją do spotkania oraz wręczenia nagród, odznaczeń i wyróżnień muzykom i artystom współpracującym z orkiestrą oraz podziękowań dla przyjaciół i osób zasłużonych dla formacji.