wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocławskie osiedla
  4. Nadodrzańskie "Odery 2024" przyznane. Kto wygrał?

Działacze społeczni, kulturalni, placówki z ciekawą ofertą edukacyjną i przyjazne mieszkańcom. Do 6 grudnia można było zgłaszać je wszystkie do konkursu, w którym przyznawane są "Odery 2024" - nadodrzańskie nagrody dla miejsc i ludzi. 18 grudnia ogłoszono zwycięzców. Sprawdźcie komu został przyznany "Oder 2024".

Reklama

Nagrody przyznawane są w ramach działań Rady Osiedla Nadodrze i Partnerstwa Razem na Nadodrzu. Mają na celu wyróżnienie osób i miejsc za ich wkład w nadodrzańską, osiedlową działalność.

Odery 2024, wręczenie wyróżnień Rada Osiedla Nadodrze
Odery 2024, wręczenie wyróżnień

Kto trzymał Odera 2024?

W kategorii Aktywna Mieszkanka wyróżnienie otrzymała siostra Pia Szpil. Kapituła w składzie: Piotr Jakub Fereński, Izabela Duchnowska, Dominik Kłosowski i Sylwia Semeniuk-Przymęcka, tak motywuje przyznanie nagrody. – Za niespotykane poświęcenie, za wielkie serce i siłę wkładaną w pomoc dzieciom pochodzącym z najuboższych nadodrzańskich rodzin.

Kolejną kategorią w konkursie jest Przedsiębiorczość. Tu wyróżniona została Anna Krawczyk, która wraz z mężem od wielu lat prowadzi sklep Awokado. Jak mówią jurorzy, ich działalność cechuje profesjonalizm, a zakupy w sklepie to sama przyjemność.

"Oder 2024" w kategorii Edukacja przyznany został ex aequo Edycie Butor z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 oraz Dorocie Wilczek ze Szkoły Podstawowej nr 93. Obie pani mają na koncie działalność integrującą mieszkańców osiedla, angażują się w organizację pozalekcyjnych aktywności. Ale przede wszystkim, angażują młodzież w życie osiedla.

Autorska Szkoła Podstawowa Jaskółka została laureatem w kategorii Ekologia.

Szkoła prowadzi zajęcia uwrażliwiające dzieci w zakresie kultury i sztuki, poszerzające wiedzę o historii i architekturze miasta, przyczyniające się do wzmocnionego poczucia lokalnej tożsamości i postaw prospołecznych. Kwestia ekologii, problemów związanych z zanieczyszczaniem środowiska i zmianami klimatycznymi jest dziś jednak być może najważniejsza. Działająca na Kępie Mieszczańskiej Jaskółka pokazuje, że by walczyć z tymi problemami, także w wymiarze lokalnym, odpowiednie postawy kształtować należy od najmłodszych lat.
Kapituła konkursu Oder 2024

Jury przyznało także Nagrodę Specjalną. Ta trafiła do Mai Zabokrzyckiej, mieszkanki osiedla, która od lat działa na rzecz Nadodrza. Laureatka koordynowała działalność "Infopunktu" przy ul. Łokietka, a obecnie jest prezeską Fundacji Dom Pokoju.

Każdy "Oder" jest inny

Co roku nagrody projektowane i wytwarzane są przez artystów, którzy mają swoje warsztaty na Nadodrzu. Dzięki temu każdy "Oder" ma wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. W tym roku twórczynią statuetek jest Barbara Śniegula.

– Tegoroczne Odery, w odróżnieniu od poprzednich edycji tego wydarzenia, inspirowane są nie kamienicami naszej dzielnicy a wyjątkowymi jednostkami, które w nich mieszkają. Nieco abstrakcyjne sylwetki postaci ludzkiej, tworzące tegoroczne statuetki, uwypuklają surową strukturę gliny, materii z której, jak mówimy potocznie, jesteśmy ulepieni - opisuje Barbara Śniegula, projektantka statuetek Odery 2024.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama