wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne Informacje
  4. Atrakcje we Wrocławiu #PoznajWrocław
  5. Opera Wrocławska

Stolica Dolnego Śląska od lat gości wielkich artystów, z których żaden nie omija progów opery. Grane są tam najpiękniejsze arie ze znanych produkcji, wiedeńskie walce oraz liczne przedstawienia muzyczne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zobacz, co aktualnie znajdziesz w repertuarze Opery Wrocławskiej oraz sprawdź, jakie są ceny biletów na spektakl!

Historia Opery Wrocławskiej

Budynek w którym znajduje się Opera Wrocławska powstał w latach 1839-1841. Autorem projektu jest Carl Ferdinand Langhans – niemiecki architekt, jeden z najważniejszych przedstawicieli klasycyzmu w architekturze.

W obiekcie dwukrotnie doszło do pożarów. Za pierwszym razem operę we Wrocławiu odbudowano w 1865 roku. Za realizację przedsięwzięcia odpowiadał znany wrocławski architekt Karl Lüdecke. Po raz drugi ośrodek wyremontowano w 1871, pod nadzorem Karla Schmidta.

Na zdjęciu budynek Opery Wrocławskiej. www.wroclaw.pl
Na zdjęciu budynek Opery Wrocławskiej.

Dzięki odrestaurowaniu budynku, każdy spektakl w Operze Wrocławskiej był wielkim oraz uroczystym wydarzeniem, w którym brały udział tłumy wytwornych melomanów, pragnących ujrzeć i usłyszeć najwspanialszych muzyków ówczesnego świata. Carl Maria von Weber był kapelmistrzem, Richard Strauss niejednokrotnie prowadził zza pulpitu dyrygenckiego swoje wielkie dzieła operowe, a Franz Liszt rozpłomieniał publiczność jako wirtuoz fortepianu.

Obecnie w instytucji regularnie odbywają się wydarzenia z udziałem największych gwiazd. Od 2025 roku nową dyrektor Opery Wrocławskiej zostanie Agnieszka Franków-Żelazny.

Opera Wrocławska – bilety

Bilety do opery we Wrocławiu kupimy zarówno stacjonarnie w kasie, jak i online na stronie internetowej. Rezerwacji można dokonać także telefonicznie, kontaktując się z instytucją.

Ceny biletów uzależnione są od spektaklu oraz miejsca na widowni. Za widok z balkonu w Operze Wrocławskiej zapłacimy od 50 zł do nawet 250 zł za miejsce.

Próba do spektaklu „Królowa śniegu” w Operze Wrocławskiej. Sprawdź, co grają! Marek Księżarek
Próba do spektaklu „Królowa śniegu” w Operze Wrocławskiej. Sprawdź, co grają!

Opera Wrocławska – repertuar

Wszystkie nadchodzące wydarzenia w Operze Wrocławskiej można znaleźć na stronie internetowej placówki. Wśród nich są zarówno koncerty, spektakle ze stałego repertuaru, premiery oraz wydarzenia dla dzieci.

Jak dojechać do Opery Wrocławskiej?

Opera Wrocławska znajduje się przy ulicy Świdnickiej, w centrum miasta, dzięki czemu szybko i wygodnie można dojechać do niej komunikacją miejską:

  • tramwajami: 0 (wyłącznie weekendy), 6, 7 (przystanek Opera);
  • autobusami: 106, 148, 149, A, D (przystanek Renoma).

Gdzie zaparkować?

Podróżujący samochodem mogą zaparkować na podziemnym płatnym parkingu pod placem Wolności (przy Narodowym Forum Muzyki). Do dyspozycji są także miejsca przy ul. Kazimierza Wielkiego oraz przy pl. Kościuszki.