wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Jak powinien rozwijać się Wrocław? Przyjaźnie dla wszystkich, m.in. zielono i technologicznie!
Kliknij, aby powiększyć
Dyskusja podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Sebastian Drzewiecki z SoftServe Poland, Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia i prof. Barbara Mróz-Gorgoń z Uniwersytety Ekonomicznego. Fot. Bartosz Chochołowski
Dyskusja podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Sebastian Drzewiecki z SoftServe Poland, Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia i prof. Barbara Mróz-Gorgoń z Uniwersytety Ekonomicznego.

Wrocław to miejsce, w którym znakomicie czują się firmy nowych technologii, ale otwarte na wszystkie branże. Aby dobrze się tu żyło, nie tylko rynek pracy musi być ciekawy – samo miasto musi być przyjazne, zielone, oferować różne formy spędzania czasu wolnego – to niektóre wnioski z dyskusji „Digital co-creation jako model budowania elastycznej strategii miejskiej” toczącej się w Karpaczu podczas XXXII Forum Ekonomicznego.

Reklama

Paneliści podkreślali rolę edukacji. Nie tylko po to, aby korzystać z cyfrowych udogodnień, aby odnaleźć się na rynku pracy, ale również w tym celu, aby się nie bać. Nie ulegać krążącym mitom.

Rozwój sieci komórkowej jest niezbędny ze względu na pracę, edukację, bezpieczeństwo. Mówimy to o nowych technologiach, smart city, ale Polska jest w ogonie we wdrażaniu sieci 5G. Rozwijając infrastrukturę nie mamy problemów we współpracy z miastem, ale spotykamy opór ze strony mieszkańców. Edukacja jest niezbędna. Już na etapie szkoły.
Michał Ziółkowski, Play

Problemem dużych organizmów miejskich jest opór przed zmianami. Żadne smart city nie pomoże, jeśli inwestycje będą napotykać na opór mieszkańców. Każdy ich chce, ale…

Obserwujemy geometryczny wzrost partycypacji. Przy różnych przedsięwzięciach, niezależnie, czy to instalacja do przetwarzania odpadów, czy nowa antena, jest grupa ludzi, która się boi. Boi się zmian. Miasto, takie jak Wrocław, które się rozwija, potrzebuje inwestycji. Każdy chciałby mieć dobry zasięg, ultra szybki internet, ale nie chce mieć masztu w swoim pobliżu. Chciałby mieć blisko szkołę, aby dziecko mogło szybko dojść, ale tak trzy przecznice dalej, aby nie mieć hałasu. I tramwaj blisko, ale żeby był cichy. To są sprzeczności nie do pogodzenia. Tylko edukacja, i to od wczesnego wieku, daje możliwość nie tylko przygotowywania odpowiednich kadr, ale również zrozumienia, odpowiedzialnego współistnienia, każdy z nas musi się troszkę posunąć.
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia

Rozwój miasta to również biznes odpowiedzialny za otoczenie, w którym funkcjonuje. Otoczenie przyjazne mieszkańcom. 

InPost może się nie kojarzyć z firmą technologiczną, ale absolutnie nią jest. Wprowadzamy innowacyjne rozwiązania, z których korzystają klienci, jak choćby nasza aplikacja. Innowacyjne są również nasze działania dotyczące zazieleniania paczkomatów. Ich dachy pokrywamy rozchodnikami. Wspólnie z miastem Wrocław zazieleniamy również przestrzeń miejską.
Marta Zalewska, dyrektor ds. Relacji Partnerskich i Programu InPost Green City

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl