4. Ruszyło Forum Ekonomiczne w Karpaczu
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia przed mikrofonami mediów UM Wrocławia
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia przed mikrofonami mediów

XXXII Forum Ekonomiczne w Karpaczu: 470 debat, 5000 gości. Wrocław wspólnie z Urzędem Marszałkowskim i Karpaczem jest partnerem tego wydarzenia. 6 września o godz. 20.30 podczas uroczystej gali, po raz trzeci zostanie przyznana Nagroda Prezydenta Wrocławia - Biznes Odpowiedzialny Społecznie.

Forum Ekonomiczne jest największą konferencją polityczno-gospodarczą w Europie Środkowej i Wschodniej. Dyskusje dotyczą  bezpieczeństwa, perspektyw rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwań  i przezwyciężaniu kryzysów. Wrocław kolejny raz jest partnerem wydarzenia.

Wrocław jako stolica regionu działa jak dobrze naoliwiona maszyna gospodarcza. Jeszcze nigdy nie było tak wielu inicjatyw, firm, inwestycji bezpośrednich, startupów, projektów inwestycyjnych we Wrocławiu, w Aglomeracji Wrocławskiej.  Chcemy budować wspólnie z samorządami, ze światem nauki, organizacjami pozarządowymi silną stolicę i silne województwo. Dlatego tu w Karpaczu będziemy też pytać o pieniądze z KPO czy rozmawiać o utraconych finansach samorządów
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia

Forum Ekonomiczne w Karpaczu największa konferencja polityczno-gospodarcza w Europie Środkowej i Wschodniej.

W ostatnich latach przy udziale Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej  zrealizowanych zostało ponad 260 projektów FDI ( bezpośrednich inwestycji zagranicznych), dzięki temu powstało ponad 130 tys. nowych miejsc pracy na terenie aglomeracji. W 2023 roku zaufało nam kolejnych 15 inwestorów, co przyniosło kolejnych 5500 miejsc pracy.

Wrocław jest gospodarzem 4 dyskusji panelowych:

• Zdrowe miasto to smart miasto
  • Digital co-creation jako model budowania elastycznej strategii miejskiej
  • Nowe czy stare wartości? Młodzi o etosie ludzi nauki
  • Rola społeczności międzynarodowej w odbudowie Ukrainy

Dynamiczna digitalizacja zmienia świat i ludzi. Umożliwia szybki rozwój technologii i usprawnia komunikację. Dlatego branża ICT stanowi obecnie siłę napędową dla gospodarki. Wpływa nie tylko na wszystkie sektory biznesu, ale też na przyszłość miast. Aglomeracja Wrocławska jest miejscem, gdzie rozwija się ona wyjątkowo szybko, więc mamy o czym opowiadać
Magdalena Okulowska, prezeska Agencji Rozwoju  Aglomeracji Wrocławskiej.

Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu:  „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian.”  Do Karpacza na trzy dni przyjadą  najważniejsze osoby w kraju oraz w regionie: liderzy polityki, gospodarki, samorządu, wybitni przedstawiciele świata kultury i nauki. Debaty relacjonowane są przez dziennikarzy z całej Europy.

- Wrocław ma niezwykle bogatą oraz wielokulturową historię. Nasze miasto stało się schronieniem i domem dla tysięcy obywateli Ukrainy, a wrocławianie i wrocławianki solidarnie z otwartymi sercami ruszyli z pomocą dla potrzebujących. Na tym nie kończymy naszych działań. Aktywnie pracujemy na poziomie międzynarodowym, współpracujemy z wieloma instytucjami, wspieramy naszych ukraińskich partnerów w drodze do odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny podkreślał Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia i dodaje:

- Chcemy to zrobić mądrze i pokazać, że w obliczu trudnych wyzwań świat może stanąć razem i pokazać, że solidarność i współpraca są wartościami, które przeważają nad podziałami. Razem, wspólnymi siłami odbudujemy Ukrainę – mówił Jakub Mazur

6 września o godz. 20.30 podczas  uroczystej gali, po raz trzeci zostanie przyznana Nagroda Prezydenta Wrocławia - Biznes Odpowiedzialny Społecznie. To wyróżnienie dla firm, które w sposób szczególny działają na rzecz społeczności lokalnej.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia