Nowy Szpital Onkologiczny (Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii) zostanie wybudowany przy ulicy Kosmonautów na działce o powierzchni 22 hektarów. Pacjenci zaczną z niego korzystać najwcześniej w 2028 roku.
Prace nad budową przebiegają zgodnie z planem. Zrealizowaliśmy dwa kamienie milowe projektu. Pierwszy związany był z weryfikacją koncepcji wielobranżowej, drugi dotyczył opracowania wstępnego projektu wyposażenia medycznego szpitala.dr Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju DCOPiH
Wirtualny spacer po projektowanej placówce
Właśnie kończy się trzeci etap, który polegał na opracowaniu projektu budowlanego. 26 marca projektant główny – Zbigniew Maćków – zaprezentował wirtualny spacer po placówce. Kolejny krok to złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.
Nowy Szpital Onkologiczny będzie skupiał w jednym miejscu zakresy lecznictwa onkologicznego, hematologicznego wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc, realizowanych do niedawna w trzech jednostkach: Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych.
Nowy Szpital Onkologiczny – liczby i ciekawostki
- Leczenie w zakresie onkologii, pulmonologii i hematologii;
- 26 oddziałów stacjonarnych oraz 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego;
- przychodnia będzie miała 73 gabinety, co umożliwi zwiększenie zakresu lecznictwa otwartego;
- pacjenci będą mieli do dyspozycji 671 łóżek w pokojach jedno i dwuosobowych;
- szpital będzie dysponował 14 salami operacyjnymi, które umożliwią przeprowadzenie nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie;
- powierzchnia działki niemal równa jest powierzchni Parku Południowego we Wrocławiu;
- powierzchnia całkowita równa jest powierzchni ponad 14 boisk piłkarskich FIFA.
Cała inwestycja jest warta 1,05 miliarda złotych. Wykonawcą jest firma PORR. DCOPiH pisze o niej „największe przedsięwzięcie w dziedzinie zdrowia w historii Dolnego Śląska”.