wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowy okaz w Muzeum Militarnym we Wrocławiu

Od początku lipca na terenie Społecznego Muzeum Militarnego (Fort Piechoty nr 9) przy ul. Pełczyńskiej 33 eksponowany jest nowy nabytek – samolot myśliwsko-bombowy SU-20 o numerze taktycznym 6252. Sprawdźcie, kiedy możecie go zobaczyć na własne oczy oraz co jeszcze znajdziecie w Forcie Piechoty przy Pełczyńskiej.

Reklama

Wyprodukowany w ZSRR, w biurze konstruktora Pawła Suchoja, samolot SU-20 pojawił się w 1976 roku w 7. Pułku Lotnictwa Bombowo-Rozpoznawczego w Powidzu, gdzie przez 16 lat wylatał ponad  1500 godzin.

Po zakończeniu służby poszedłby w zapomnienie, ale dzięki naszym staraniom odzyskał swój żywot. Co prawda już bez silnika, ale jego sylwetka wzbudza zainteresowanie kierowców przejeżdżających ruchliwą ulicą Pełczyńską.
Marek Łaciak, prezes Fundacji Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych Jedynka, zarządzającej fortem

Aby go eksponować we wrocławskim Muzeum, w sześciu częściach przewieziono go na trzech wojskowych platformach transportowych, a złożono ponownie w całość wspólnie z 21. Bazą Lotnictwa Taktycznego i  33. Bazą Lotnictwa Transportowego.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Samolot SU-20 w Muzeum Militarnym we Wrocławiu Marek Łaciak
Samolot SU-20 w Muzeum Militarnym we Wrocławiu

– Wszelkie działania nie odbyłyby się bez akceptacji Dowództwa Generalnego Rodzajów Sil Zbrojnych – dodaje Łaciak.

O samolocie SU-20

Samolot  SU-20 to najstarsza – obok MIG-ów - konstrukcja bojowa wykorzystywana w naszych siłach powietrznych. Jego zadaniem było wsparcie jednostek lądowych, bombardowanie obiektów oraz niszczenie strategicznych celów naziemnych. Aby umożliwić samolotowi przekroczenie prędkości dźwięku, zastosowano skrzydła o zmiennej geometrii. Samolot przenosił  spory arsenał, w tym bomby o masie 500 kg.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Samolot SU-20 w Muzeum Militarnym we Wrocławiu Marek Łaciak
Samolot SU-20 w Muzeum Militarnym we Wrocławiu

Jeszcze pod koniec lat osiemdziesiątych na wyposażeniu ówczesnego lotnictwa Ludowego Wojska Polskiego było ponad sto takich samolotów. Z czasem ich liczba kurczyła się, czego efektem jest zaledwie 8 sztuk wykorzystywanych do dzisiaj, a reszta stała się dawcami podzespołów lub trafiła do muzeów. Co ciekawe, SU-20 był także... najgłośniejszym samolotem w arsenale polskich sił powietrznych.

Muzeum Militarne we Wrocławiu

Samolot SU-20 oraz inne muzealne eksponaty można zobaczyć w każdą niedzielę o godz. 12:00 w Muzeum Militarnym przy ul. Pełczyńskiej, gdzie - wraz z przewodnikiem - można zwiedzić wnętrza Fortu Nr 9 i w plenerowym skansenie poznać historyczny sprzęt militarny.

Wycieczka z przewodnikiem w języku polskim trwa 60 minut. Dostępne są także tekstowe przewodniki w języku angielskim. Rezerwacje grupowe – od 10 osób przyjmowane są na dowolny termin – z  minimum trzydniowym wyprzedzeniem. Bilety do kupienia na miejscu (płatność tylko gotówką) w cenie 30 zł, dzieci - 10 zł.

Fort Wrocław nr 9 – Muzeum Militarne znajduje się  przy ul. Pełczyńskiej 33 (za „Targpiastem”), przy drodze Wrocław – Oborniki Śląskie. 

Na miejscu nie ma parkingu, dlatego najwygodniej do fortu dotrzemy autobusami nr 105, 108, 111, 143 (przystanek OSTOWA – Muzeum Militarne) lub pociągiem do stacji PKP „Wroclaw-Osobowice”.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Samolot SU-20 w Muzeum Militarnym we Wrocławiu Marek Łaciak
Samolot SU-20 w Muzeum Militarnym we Wrocławiu

O Forcie Wrocław nr 9 przy ulicy Pełczyńskiej – wyjątkowy fort na mapie miasta

Pozarządowa Społeczna Instytucja Kultury Fort Wrocław nr 9 – Muzeum Militarne to duch historii militarnego Wrocławia od 1808 roku. Fundacja Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych „Jedynka” przejęła 11 lutego 2014 roku od władz miasta Wrocławia teren przy ul. Pełczyńskiej 33, gdzie znajdował się pochodzący z 1892 r. jeden z 36 fortecznych obiektów pierścieniowej fortyfikacji  miasta, oznaczony numerem 9.

Był zdewastowany, ale szybko utworzyliśmy tu Społeczne Mobilne Muzeum Militarne, by fort już w 2015 r. otrzymał status zabytku, a Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisał obiekt do rejestru muzeów
Marek Łaciak

Fort posiada ceglano-betonowy główny schron, w którym znajduje się sześć wejść, dwa korytarze, sześć izb – kazamat żołnierskich, oraz trzy betonowe wartownie i dwuhektarowy teren. Dzięki dotacji Gminy Wrocław i innych donatorów od 2014 roku fort przez kilka lat podlegał rewitalizacji.

– Dla miasta, regionu, ale również całego kraju nasz obiekt to wzbogacenie oferty turystycznej o tak nietypowym, ale jakże atrakcyjnym charakterze, bo przebywa się w obiekcie posiadającym przez ponad 120 lat status „tajemniczości”. Przypomnijmy, że wcześniej była tu hodowla pieczarek i wytwórnia lodów – dodaje Łaciak.

Na terenie znajduje się także plenerowa estrada oraz amfiteatr, niezbędny w imprezach plenerowych. W Forcie nr 9 od 2015 roku organizowane są plenerowe koncerty, pikniki, pokazy filmów fabularnych  i inscenizacje historyczne. Wstęp do muzeum w okresie rewitalizacji był możliwy jedynie okazjonalnie. Rewitalizację Fortu oraz organizowane tu działania wspiera finansowo Urząd Miejski Wrocławia.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl