Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Wyprodukowany w ZSRR, w biurze konstruktora Pawła Suchoja, samolot SU-20 pojawił się w 1976 roku w 7. Pułku Lotnictwa Bombowo-Rozpoznawczego w Powidzu, gdzie przez 16 lat wylatał ponad 1500 godzin.
Po zakończeniu służby poszedłby w zapomnienie, ale dzięki naszym staraniom odzyskał swój żywot. Co prawda już bez silnika, ale jego sylwetka wzbudza zainteresowanie kierowców przejeżdżających ruchliwą ulicą Pełczyńską.
Marek Łaciak, prezes Fundacji Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych Jedynka, zarządzającej fortem
Aby go eksponować we wrocławskim Muzeum, w sześciu częściach przewieziono go na trzech wojskowych platformach transportowych, a złożono ponownie w całość wspólnie z 21. Bazą Lotnictwa Taktycznego i 33. Bazą Lotnictwa Transportowego.
– Wszelkie działania nie odbyłyby się bez akceptacji Dowództwa Generalnego Rodzajów Sil Zbrojnych – dodaje Łaciak.
O samolocie SU-20
Samolot SU-20 to najstarsza – obok MIG-ów - konstrukcja bojowa wykorzystywana w naszych siłach powietrznych. Jego zadaniem było wsparcie jednostek lądowych, bombardowanie obiektów oraz niszczenie strategicznych celów naziemnych. Aby umożliwić samolotowi przekroczenie prędkości dźwięku, zastosowano skrzydła o zmiennej geometrii. Samolot przenosił spory arsenał, w tym bomby o masie 500 kg.
Jeszcze pod koniec lat osiemdziesiątych na wyposażeniu ówczesnego lotnictwa Ludowego Wojska Polskiego było ponad sto takich samolotów. Z czasem ich liczba kurczyła się, czego efektem jest zaledwie 8 sztuk wykorzystywanych do dzisiaj, a reszta stała się dawcami podzespołów lub trafiła do muzeów. Co ciekawe, SU-20 był także... najgłośniejszym samolotem w arsenale polskich sił powietrznych.
Muzeum Militarne we Wrocławiu
Samolot SU-20 oraz inne muzealne eksponaty można zobaczyć w każdą niedzielę o godz. 12:00 w Muzeum Militarnym przy ul. Pełczyńskiej, gdzie - wraz z przewodnikiem - można zwiedzić wnętrza Fortu Nr 9 i w plenerowym skansenie poznać historyczny sprzęt militarny.
Wycieczka z przewodnikiem w języku polskim trwa 60 minut. Dostępne są także tekstowe przewodniki w języku angielskim. Rezerwacje grupowe – od 10 osób przyjmowane są na dowolny termin – z minimum trzydniowym wyprzedzeniem. Bilety do kupienia na miejscu (płatność tylko gotówką) w cenie 30 zł, dzieci - 10 zł.
Fort Wrocław nr 9 – Muzeum Militarne znajduje się przy ul. Pełczyńskiej 33 (za „Targpiastem”), przy drodze Wrocław – Oborniki Śląskie.
Na miejscu nie ma parkingu, dlatego najwygodniej do fortu dotrzemy autobusami nr 105, 108, 111, 143 (przystanek OSTOWA – Muzeum Militarne) lub pociągiem do stacji PKP „Wroclaw-Osobowice”.
O Forcie Wrocław nr 9 przy ulicy Pełczyńskiej – wyjątkowy fort na mapie miasta
Pozarządowa Społeczna Instytucja Kultury Fort Wrocław nr 9 – Muzeum Militarne to duch historii militarnego Wrocławia od 1808 roku. Fundacja Inicjatyw Społecznych i Kulturalnych „Jedynka” przejęła 11 lutego 2014 roku od władz miasta Wrocławia teren przy ul. Pełczyńskiej 33, gdzie znajdował się pochodzący z 1892 r. jeden z 36 fortecznych obiektów pierścieniowej fortyfikacji miasta, oznaczony numerem 9.
Był zdewastowany, ale szybko utworzyliśmy tu Społeczne Mobilne Muzeum Militarne, by fort już w 2015 r. otrzymał status zabytku, a Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisał obiekt do rejestru muzeów
Marek Łaciak
Fort posiada ceglano-betonowy główny schron, w którym znajduje się sześć wejść, dwa korytarze, sześć izb – kazamat żołnierskich, oraz trzy betonowe wartownie i dwuhektarowy teren. Dzięki dotacji Gminy Wrocław i innych donatorów od 2014 roku fort przez kilka lat podlegał rewitalizacji.
– Dla miasta, regionu, ale również całego kraju nasz obiekt to wzbogacenie oferty turystycznej o tak nietypowym, ale jakże atrakcyjnym charakterze, bo przebywa się w obiekcie posiadającym przez ponad 120 lat status „tajemniczości”. Przypomnijmy, że wcześniej była tu hodowla pieczarek i wytwórnia lodów – dodaje Łaciak.
Na terenie znajduje się także plenerowa estrada oraz amfiteatr, niezbędny w imprezach plenerowych. W Forcie nr 9 od 2015 roku organizowane są plenerowe koncerty, pikniki, pokazy filmów fabularnych i inscenizacje historyczne. Wstęp do muzeum w okresie rewitalizacji był możliwy jedynie okazjonalnie. Rewitalizację Fortu oraz organizowane tu działania wspiera finansowo Urząd Miejski Wrocławia.
Bądź na bieżąco z Wrocławiem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu.
Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!