wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nowy oddział dla chorych na nowotwory skóry i czerniaki

Nowoczesny sprzęt do rozpoznania i leczenia nowotworów skóry kosztował jeden milion 275 tys. zł. Oddział Nowotworów Tkanek Miękkich, Skóry i Czerniaków, który otwarto w szpitalu przy ul. Hirszeflda, to taka druga specjalistyczna jednostka w Polsce.

Reklama

Na Dolnym Śląsku na samego czerniaka choruje około 300 pacjentów rocznie, w Polsce rozpoznaje się je u czterech tysięcy osób, natomiast pacjentów z rakiem skóry jest około 40 tysięcy rocznie. Statystycy zauważyli, że obniża się wiek chorych w momencie rozpoznania.

Powołanie Oddziału Nowotworów Tkanek Miękkich, Skóry i Czerniaków (Skin Cancer Unit) w Dolnośląskim Centrum Onkologii to rozwiązanie, które usprawni diagnostykę oraz ułatwi leczenie osób, u których rozpoznano np. czerniaka.

- Musimy poprawić warunki leczenia pacjentów. To możliwe dzięki nowej pracowni diagnostycznej oraz tzw. leczeniu skojarzonemu, z udziałem specjalistów z zakresu radiologii, chemioterapii i chirurgii onkologicznej – mówi dr Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.

Wrocławska jednostka to drugi w Polsce – po warszawskiej Klinice Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – oddział, gdzie leczeni będą pacjenci z nowotworami rzadkimi oraz czerniakiem. Wrocławianie przygotowując się do jego uruchomienia, korzystali z doświadczeń specjalistów z Warszawy.

- Koncentracja sił, czyli lekarzy-specjalistów, i środków, czyli zaawansowanego technologicznie sprzętu, w jednym miejscu zwiększa wyleczalność o 20 procent – mówi prof. Piotr Rutkowski, szef warszawskiej kliniki.

Od dermatoskopu po elektrochemię

Z okazji otwarcia nowego oddziału w DCO wrocławski arcybiskup podarował lekarzom dermatoskop. To rodzaj nowoczesnej „lupy”, dzięki której dermatolog może ocenić rodzaj zmian na skórze pacjenta.

- Dermatoskop to podstawowe narzędzie pracy dla każdego lekarza. W nowej pracowni mamy bardziej zaawansowane technologiczne do diagnostyki i leczenia, to m.in. mikroskop konfokalny, dermatoskop cyfrowy i USG – mówi dr Marcin Ziętek, szef Oddziału Nowotworów Tkanek Miękkich, Skóry i Czerniaków w DCO. - Jako drugi ośrodek w Polsce posiadamy aparat do elektrochemioterapii, czyli leczenia nieoperacyjnych przerzutów do skóry u chorych na czerniaka i raka piersi.

W sumie koszt nowego „unitu” to 1 milion 275 tys. zł. Na nowym oddziale są 24 łóżka. Rocznie realizowanych tu będzie około 500 operacji i 1800 zabiegów ambulatoryjnych.

W Skin Cancer Unit prowadzone będą badania naukowe, kliniczne i zajęcia dydaktyczne dla studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Fot. Aleksandra Macewicz

Dco/w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl