wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nadlatują Orionidy! Noc Spadających Gwiazd

Lubicie oglądać spadające gwiazdy? Szykuje się kolejna gratka dla wielbicieli astronomii i obserwacji nieba. Były już Lirydy, latem śledziliśmy Perseidy, a jesienią będzie można podziwiać Orionidy. To ostatni tak widowiskowy deszcz meteorów w tym roku. Sprawdź kiedy i gdzie go oglądać. Od razu dodamy, że w październiku czeka nas jeszcze inne, ciekawe zjawisko na niebie. O czym mowa?

Reklama

Orionidy 2023, czyli Noc Spadających Gwiazd

Noc Spadających Gwiazd to przy ładnej, bezchmurnej pogodzie spektakularne zjawisko na niebie. Takie roje meteorów często są o wiele jaśniejsze od innych obiektów. Poruszając się zostawiają trwałe ślady, nazywane bolidami.

„Spadające gwiazdy to meteory, małe ziarenka wielkości piasku, żwiru pędzące z ogromnymi kosmicznymi prędkościami, rzędu kilkudziesięciu kilometrów na sekundę. Wpadają w ziemską atmosferę, a my około 100 kilometrów niżej widzimy je w postaci iskierki, która przelatuje przez niebo”.
Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu/ naukawpolsce.pl

W kwietniu mogliśmy podziwiać na niebie deszcz Lidrydów - rój meteorów związany z kometą Thatchera, a w sierpniu Perseidy - rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle, bardzo widowiskowy.

Noc Spadających Gwiazd Adobe Stock/ilustracyjne
Noc Spadających Gwiazd

Jesień również zapowiada się ciekawie. We wrześniu śledziliśmy pociągi starlinków, zieloną kometę o nazwie Nishimura oraz Pełnię Kukurydzianego Księżyca, a w październiku pojawią się Orionidy. O czym mowa?

Czym są Orionidy?

"Orionidy, których szczyt przypada na połowę października każdego roku, są uważane za jeden z najpiękniejszych rojów meteorów w roku. Znane są ze swojej jasności i prędkości. Wlatują w ziemską atmosferę z prędkością około 66 km/s. Szybko poruszające się meteoryty mogą pozostawiać na niebie świetliste smugi, które utrzymują się nawet do kilku minut. Zdarza się, że wyglądają jak kule ognia".
science.nasa.gov

Orionidy to meteory związane z kometą Halleya. Najwcześniejsze doniesienia na temat tego roju pochodzą z kronik chińskich. Pierwsze wzmianki na ich temat w Europie pojawiły się dopiero w XIX wieku (obserwacje A.S. Herschela). W roku 1911 r. poinformowano, że rój ten jest związany z kometą 1P/Halley. 

<p>Gwiazdozbi&oacute;r radiantu</p>
<p>Licencja <a href="https://pl.wikipedia.org/wiki/Orionidy#/media/Plik:Orion_constellation_PP3_map_PL.jpg">CC-BY 3.0</a> Wikimedia Commons</p> CC-By 3.0 Wikimedia Commons
Gwiazdozbiór radiantu Licencja CC-BY 3.0 Wikimedia Commons

Kiedy Orionidy 2023, czyli październikowa Noc Spadających Gwiazd?

Rój Orionidów jest widoczny jesienią, pomiędzy 2 października a 7 listopada. Maksimum wypada 21 października. Kiedy oglądać spadające gwiazdy? Orionidy będą najlepiej widoczne w nocy z 21 na 22 października po 24.00 i w godz. 2:00-5:00. Podczas Nocy Spadających Gwiazd możemy obserwować ok. 20-30 meteorów na godzinę, ale zdarzają się niespodzianki. W latach 2006 i 2007 zaobserwowano 50-70 meteorów na godzinę. 

Jak i gdzie obserwować spadające gwiazdy?

Kluczem jest oczywiście pogoda i bezchmurne niebo. Do obserwacji spadających gwiazd nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Najlepiej wybrać się gdzieś poza miasto w zaciemnione miejsce, z dala od świateł lamp i latarni. Na rozświeconym światłem miejskim niebie spadające gwiazdy wyglądają o wiele mniej okazale. Pamiętajcie jednak, żeby się ciepło ubrać, bo noce są już chłodne.

„Październikowe noce to już noce czarne. W czerwcu, lipcu słońce chowało się płytko pod horyzontem. Teraz noce są znacznie ciemniejsze, dlatego można zobaczyć nawet te najsłabsze meteory”.
Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu/ naukawpolsce.pl

Słowem, warto w nocy z soboty na niedzielę spojrzeć w niebo i podziwiać gwiazdy. A przy okazji pomyśleć sobie życzenie. Trzymamy kciuki, żeby się spełniło! 

Obserwacja nieba w październiku 2023

To nie koniec ciekawych zjawisk na niebie w tym miesiącu. W sobotę 28 października czeka nas Pełnia Krwawego Księżyca oraz jego częściowe zaćmienie.  

źródło: NASA oraz naukawpolsce.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama