wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nadlatują Orionidy! Noc Spadających Gwiazd
Kliknij, aby powiększyć
Orionidy na niebie, czyli Noc Spadających Gwiazd shutterstock
Orionidy na niebie, czyli Noc Spadających Gwiazd

Lubicie oglądać spadające gwiazdy? Szykuje się kolejna gratka dla wielbicieli astronomii i obserwacji nieba. Były już Lirydy, latem śledziliśmy Perseidy, a jesienią będzie można podziwiać Orionidy. To ostatni tak widowiskowy deszcz meteorów w tym roku. Sprawdź kiedy i gdzie go oglądać. Od razu dodamy, że w październiku czeka nas jeszcze inne, ciekawe zjawisko na niebie. O czym mowa?

Reklama

Orionidy 2023, czyli Noc Spadających Gwiazd

Noc Spadających Gwiazd to przy ładnej, bezchmurnej pogodzie spektakularne zjawisko na niebie. Takie roje meteorów często są o wiele jaśniejsze od innych obiektów. Poruszając się zostawiają trwałe ślady, nazywane bolidami.

„Spadające gwiazdy to meteory, małe ziarenka wielkości piasku, żwiru pędzące z ogromnymi kosmicznymi prędkościami, rzędu kilkudziesięciu kilometrów na sekundę. Wpadają w ziemską atmosferę, a my około 100 kilometrów niżej widzimy je w postaci iskierki, która przelatuje przez niebo”.
Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu/ naukawpolsce.pl

W kwietniu mogliśmy podziwiać na niebie deszcz Lidrydów - rój meteorów związany z kometą Thatchera, a w sierpniu Perseidy - rój związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle, bardzo widowiskowy.

Jesień również zapowiada się ciekawie. We wrześniu śledziliśmy pociągi starlinków, zieloną kometę o nazwie Nishimura oraz Pełnię Kukurydzianego Księżyca, a w październiku pojawią się Orionidy. O czym mowa?

Czym są Orionidy?

"Orionidy, których szczyt przypada na połowę października każdego roku, są uważane za jeden z najpiękniejszych rojów meteorów w roku. Znane są ze swojej jasności i prędkości. Wlatują w ziemską atmosferę z prędkością około 66 km/s. Szybko poruszające się meteoryty mogą pozostawiać na niebie świetliste smugi, które utrzymują się nawet do kilku minut. Zdarza się, że wyglądają jak kule ognia".
science.nasa.gov

Orionidy to meteory związane z kometą Halleya. Najwcześniejsze doniesienia na temat tego roju pochodzą z kronik chińskich. Pierwsze wzmianki na ich temat w Europie pojawiły się dopiero w XIX wieku (obserwacje A.S. Herschela). W roku 1911 r. poinformowano, że rój ten jest związany z kometą 1P/Halley. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Gwiazdozbi&oacute;r radiantu</p>
<p>Licencja <a href="https://pl.wikipedia.org/wiki/Orionidy#/media/Plik:Orion_constellation_PP3_map_PL.jpg">CC-BY 3.0</a> Wikimedia Commons</p> CC-By 3.0 Wikimedia Commons
Gwiazdozbiór radiantu Licencja CC-BY 3.0 Wikimedia Commons

Kiedy Orionidy 2023, czyli październikowa Noc Spadających Gwiazd?

Rój Orionidów jest widoczny jesienią, pomiędzy 2 października a 7 listopada. Maksimum wypada 21 października. Kiedy oglądać spadające gwiazdy? Orionidy będą najlepiej widoczne w nocy z 21 na 22 października po 24.00 i w godz. 2:00-5:00. Podczas Nocy Spadających Gwiazd możemy obserwować ok. 20-30 meteorów na godzinę, ale zdarzają się niespodzianki. W latach 2006 i 2007 zaobserwowano 50-70 meteorów na godzinę. 

Jak i gdzie obserwować spadające gwiazdy?

Kluczem jest oczywiście pogoda i bezchmurne niebo. Do obserwacji spadających gwiazd nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Najlepiej wybrać się gdzieś poza miasto w zaciemnione miejsce, z dala od świateł lamp i latarni. Na rozświeconym światłem miejskim niebie spadające gwiazdy wyglądają o wiele mniej okazale. Pamiętajcie jednak, żeby się ciepło ubrać, bo noce są już chłodne.

„Październikowe noce to już noce czarne. W czerwcu, lipcu słońce chowało się płytko pod horyzontem. Teraz noce są znacznie ciemniejsze, dlatego można zobaczyć nawet te najsłabsze meteory”.
Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu/ naukawpolsce.pl

Słowem, warto w nocy z soboty na niedzielę spojrzeć w niebo i podziwiać gwiazdy. A przy okazji pomyśleć sobie życzenie. Trzymamy kciuki, żeby się spełniło! 

Obserwacja nieba w październiku 2023

To nie koniec ciekawych zjawisk na niebie w tym miesiącu. W sobotę 28 października czeka nas Pełnia Krwawego Księżyca oraz jego częściowe zaćmienie.  

źródło: NASA oraz naukawpolsce.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl